Dlouho sloužící Hubbleův vesmírný dalekohled odhalil dvě dobře viditelné galaxie, které spolu vzájemně interagují.
Pod názvem UGC 2369 se ukrývají dvě galaxie, které se vlivem působení gravitace spojují. To v zásadě není nic neobvyklého, interakce galaxií vědci pozorovali mnohokrát. Tyto jsou však obdobně velké a pozorujeme je v samotném procesu slučování, což už je vzácnější.
Na fotografii lze pozorovat tenkou oblast plnou plynu, prachu a hvězd, která se pomalu odděluje od svých mateřských galaxií a vytváří novou, spojenou.
Fotografii skrze Hubbleův dalekohled pořídila Evropská kosmická agentura ESA.

Zdroj: NASA
Hubbleův dalekohled slouží už téměř 30 let
NASA v článku popisuje, že míšení galaxií je běžné a týkalo se i Mléčné dráhy; ve většině případů však šlo o pohlcení malé galaxie větší. Za přibližně čtyři miliardy let by mimochodem měla naší galaxii potkat obdobná událost, a to srážka s nejbližší sousední galaxií Andromedou.
Spolu s nedávno odstaveným Keplerovým vesmírným dalekohledem patří Hubbleův dalekohled mezi ty nejznámější, a také nejstarší. Díky umístění na oběžné dráze dokáže pořizovat fotografie v extrémně vysokém rozlišení se znatelně nižším světlem v pozadí.
Pozorování provedená Hubbleovým teleskopem pomohla například při odhadování rychlosti rozpínání vesmíru. Spravuje ho primárně NASA, ale podílí se na něm také ESA, která ho běžně využívá. V kosmu je už od roku 1990 a byl již pětkrát opravován posádkami astronautů. Vydržet by mohl až do 30. let tohoto století.
V roce 2021 bude mezitím vypuštěn do vesmíru Vesmírný dalekohled Jamese Webba, od kterého si komunita astronomů slibuje další výjimečná poznání.
Zdroj: NASA