Novinky ze světa AI #83: Obří podvod, Únik Sora AI a předpovědi přírodních katastrof od NASA

Největší poprask týkající se umělé inteligence způsobil tento týden údajný únik videogenerátoru Sora AI z dílny OpenAI. Za zmínku však stojí i další novinky, které přichází od NASA či Amazonu.

NASA zdokonaluje AI platformu pro předpověď přírodních katastrof

Po tom, co jsme minulý týden informovali o integraci umělé inteligence Microsoft Copilot do plánů NASA, začala vesmírná agentura využívat AI i k dalšímu velkolepému projektu. Tím má být NASA Disasters Program, a jeho úkolem bude přispět k lepší připravenosti lidstva na živelné katastrofy, reakci na ně a následné obnově. Iniciativa má předejít ničivým následkům, které například v roce 2021 napáchal hurikán Ida, jedna z nejničivějších přírodních pohrom v dějinách USA. Již tehdy totiž NASA aktivně spolupracovala se záchrannými týmy a koordinovala jejich akce za pomoci družicových modelů.

Obrázek: Novinky ze světa AI #83: Obří podvod, Únik Sora AI a předpovědi přírodních katastrof od NASA

Agentura NASA vkládá do umělé inteligence velké naděje. Foto: Pixabay

Iniciativa Disasters Program byla o nástroje umělé inteligence rozšiřována v posledních několika letech, přičemž operativa by již měla být plně funkční. NASA nyní spolupracuje se společností IBM na vývoji open-source modelů, které budou zpracovávat rozsáhlé archivy satelitních dat agentury. Kosmická agentura tak naplňuje svůj cíl zpřístupnit vědecké zdroje externím organizacím.

Unikla předběžná verze očekávaného videogenerátoru Sora od OpenAI

Na internet na krátkou chvíli unikl model generování videa Sora od společnosti OpenAI, který byl sice představen již v únoru, dosud ale nebyl vydán. Toto úterý byl nástroj umístěn na serveru Hugging Face, kde vydržel zhruba tři hodiny, než byl smazán. Skupina, která za tímto krokem stála, také vytvořila front-end, pomocí něhož mohl kdokoli generovat AI videa. Důvodem uniku pak měla být skutečnost, že OpenAI využívala umělce pro neplacený výzkum a vývoj, a ti se tak rozhodli projekt Sora AI tímto způsobem sabotovat.

Model dokázal vytvářet 10sekundová videa v rozlišení 1080p s vodoznakem OpenAI, což potvrdilo podezření, že jde o Soru. Dalším důkazem byla adresa backendového serveru, který byl uveden jako „https://sora.openai.com/backend/video_gen“. V názvu verze pak figurovalo i označení Turbo. Společnost OpenAI v reakci na incident uvedla, že Sora AI zůstává i nadále ve vývoji, jelikož je nutné optimalizovat její výkon a bezpečnostní opatření.

Amazon investoval miliardy dolarů do startupu Anthropic

Společnost Amazon vložila další 4 miliardy dolarů do vývojáře AI technologií Anthropic. Gigant v oblasti e-commerce se tak postavil proti velkým technologickým rivalům podnikajícím v GenAI modelech. Touto sumou se investice Amazonu do firmy známé svým chatbotem Claude zdvojnásobila.

Obrázek: Novinky ze světa AI #83: Obří podvod, Únik Sora AI a předpovědi přírodních katastrof od NASA

Společnost Amazon poskytla firmě Anthropic velkou finanční injekci. Foto: Pixabay

Amazon Web Service (AWS) přináší společnosti Anthropic jako hlavnímu distributorovi jejích nejnovějších modelů významné příjmy. Miliardová investice pak pomůže firmě udržet si vedoucí pozici v oblasti AI. Anthropic plánuje trénovat a nasazovat své základní modely na čipech Trainium a Inferentia, které vyrábí právě Amazon. Intenzivní proces trénování modelů umělé inteligence vyžaduje výkonné procesory, takže zajištění drahých čipů pro umělou inteligenci je pro začínající firmy nejvyšší prioritou.

GPT-4o dostal novou aktualizaci, která zlepšila řadu jeho funkcí

Společnost OpenAI nedávno oznámila hned několik velkých inovací pro své AI modely. Tou nejzajímavější je pak aktualizace pro GPT-4o (známý také jako GPT-4 Turbo), nejnovější a nejvýkonnější model firmy. Update by měl zlepšit schopnost kreativního psaní modelu, umožnit mu lépe reagovat v přirozeném jazyce a psát poutavý obsah s vysokou čitelností. Rozvíjí také nástroje umožňující práci s nahranými soubory.

Model umělé inteligence GPT-4o je k dispozici uživatelům s předplatným ChatGPT Plus a vývojářům s přístupem k velkému jazykovému modelu (LLM) prostřednictvím rozhraní API. Ti, kteří používají bezplatnou úroveň chatbota, k modelu přístup nemají.

Americká společnost lhala o schopnostech své AI, uvedla v omyl stovky škol

Letos v srpnu jsme informovali o zajímavém AI nástroji, který měl predikcí zločinů přispět k vyšší bezpečnosti na veřejných místech. Na podobném principu měl fungovat i model vytvořený americkou společností Evolv Technology, který byl vyvíjen pro školy a podniky a který měl dokázat odhalit například zbraň ukrytou pod oděvem útočníka. Jak ale vyplynulo ze šetření Federativní obchodní komise (FTC), firma své zákazníky klamavě informovala o přesnosti tohoto AI modelu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #83: Obří podvod, Únik Sora AI a předpovědi přírodních katastrof od NASA

Bezpečnost a umělá inteligence jdou ruku v ruce. Ne vždy se ale toto propojení podaří. Foto: Freepik

Podle stížnosti doručené FTC bylo tímto jednáním postiženo až 800 škol v celkem 40 státech USA. Právě školy pak tvoří polovinu klientely společnosti Evolv Technology. FTC v reakci na vyšetřování uvedla, že tvrzení týkající se výkonu a schopností AI technologií musí být podložena reálnými analytickými daty, tím spíš, pokud jde o bezpečnost dětí. Zástupci firmy se s úřadem dohodly na urovnání sporu, Evolv Technology však podle všeho nemusí uznat pochybení ani nebude čelit finančním sankcím.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit