Dramatický proud lávy z aktivní pukliny poblíž islandských geotermálních lázní Blue Lagoon zachytily satelity NASA. Upozornily tak na pokračující sopečnou činnost, kterou lidstvo stále nemá pod kontrolou.
Snímky pořízené družicemi Landsat 9 a Suomi NPP byly zveřejněny minulý týden, a zachycují intenzivní erupci, která podle expertů NASA začala 20. listopadu. Infračervené vizualizace odhalují, že jas, který láva vyzařuje, překoná světelný smog hlavního města Reykjavíku ležícího jen o 47 kilometrů dál.
Z prohlášení pozemské observatoře NASA vyplývá, že k erupci došlo v kráterové řadě zvané Sundhnúkur, přičemž trhlina táhnoucí se v délce téměř tři kilometry uvolnila proudy lávy tekoucí na východ a západ. Přestože se tak vyhnula přímému dopadu na nedaleké město Grindavík, bylo jeho 3 800 obyvatel preventivně evakuováno. Co se pak týká samotných lázní Blue Lagoon, podle informací z islandských médií láva obklopila provozní budovu a lázeňské parkoviště.
Vulkanická aktivita na Islandu v posledních letech nabírá na síle
Podle vesmírné agentury souvisí erupce s tektonickou aktivitou podél Středoatlantského hřbetu, kde se magma v důsledku rozchodu litosférických desek dostává vzhůru. Ve výjimečných situacích pak pronikne až na zemský povrch. Podobné erupce jako ta nedávná na Islandu skutečně vzácné, což potvrdil i místní meteorologický úřad. V posledních letech však došlo na poloostrově Reykjanes k prudkému nárůstu sopečných událostí, přičemž tato erupce byla již sedmou za necelý rok.
Podle vyjádření islandských úřadů se pohyb lávy v blízkosti Modré laguny zpomalil, přestože erupce zůstává stále aktivní. Meteorologové tedy celou situaci i nadále pečlivě sledují. Přístup veřejnosti k Modré laguně a do blízkých oblastí byl v zájmu zajištění bezpečnosti omezen.
Snímky pořízené agenturou NASA upozornily na problémy spojené se sopečnou činností v regionu, kde se nachází významné turistické a obytné oblasti. Úřady trvají na tom, že prioritou zůstává snaha o minimalizaci škod a ochranu obyvatel.