Tohle radši nezkoušejte! Nový seriál České televize varuje před podvody na internetu

Měli jste někdy podezřelý telefonát z banky? Nebo vám psala pošta, i když jste žádný balíček nečekali? Možná jste byli jen krůček od toho stát se obětí kybernetických podvodníků. A nejste sami – škody způsobené internetovými podvody v Česku už přesáhly miliardu korun. Právě proto přichází Česká televize s novým seriálem „Tohle radši nezkoušejte!“, který od 9. prosince ukáže, jak se bránit nástrahám digitálního světa.

Za projektem stojí silná sestava – ČSOB, Mastercard a Policie ČR spojily síly, aby v deseti epizodách odkryly nejčastější triky internetových podvodníků. A že je o čem mluvit. Jak prozrazují data ČSOB, aktivita kyberzločinců meziročně vzrostla o třetinu. Nejde přitom jen o ojedinělé případy – často za útoky stojí organizované skupiny operující ze zahraničí.

Každý měsíc pomáháme téměř čtyřem stům našich klientů odhalit podvod dřív, než přijdou o peníze,“ říká Aleš Blažek, ředitel ČSOB. Průměrná škoda na jednoho podvedeného v Česku činí 16 tisíc korun – to už není malá částka.

Obrázek: Tohle radši nezkoušejte! Nový seriál České televize varuje před podvody na internetu

Počet podvodů neklesá, podvodníci využívají naivity i touhy po snadném zisku. Foto: Se souhlasem ČSOB

Titul vás před podvodníky neochrání

Překvapivé je, že vzdělání před podvodníky nechrání. Více než 60 % obětí má maturitu a třetinu tvoří vysokoškoláci. Ženy padají do pastí častěji, muži zato přicházejí o větší částky. Nejrizikovější jsou internetové bazary, kde se odehrává polovina všech podvodů. Druhou největší hrozbou jsou falešné investiční nabídky.

Obrázek: Tohle radši nezkoušejte! Nový seriál České televize varuje před podvody na internetu

Seriál měl dle našeho názoru odstartovat před nákupními svátky typu Black Friday. Ale lepší pozdě než nikdy. Foto: Se souhlasem ČT

Seriál odstartuje na ČT1 v předvánočním čase, kdy jsou podvodníci nejaktivnější. Každý díl se ve čtrnácti minutách zaměří na jeden typ podvodu – od falešných inzerátů přes romantické pasti až po kyberšikanu. Průvodci Julie a Ivan spolu s kriminalistou Ondřejem Kaprem ukážou skutečné příběhy lidí, kteří naletěli, a hlavně poradí, jak se podobným situacím vyhnout.

Kde seriál sledovat?

Všechny díly najdete od 9. prosince každý pracovní den v 17:40 na ČT1, těsně před regionálními Událostmi. Pokud některý díl nestihnete, bude dostupný i v iVysílání ČT.

Obrázek: Tohle radši nezkoušejte! Nový seriál České televize varuje před podvody na internetu

Seriál bude varovat diváky před různými typy povdvodů. Škoda jen, že vychází až nyní. Foto: Se souhlasem ČSOB

V době, kdy i umělá inteligence dává podvodníkům nové možnosti, jak být přesvědčivější, je osvěta důležitější než kdy dřív. Ostatně, jak říká policejní prezident Martin Vondrášek, nejde jen o peníze – kyberšikana a vydírání můžou mít fatální dopady na duševní zdraví obětí. Seriál Tohle radši nezkoušejte! tak přichází v pravý čas.

Zdroj: TZ ČSOB

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Bojové drony na Ukrajině přechází z rádia na optická vlákna. Kabel má i 40 km a nejde rušit
Bojové drony na Ukrajině přechází z rádia na optická vlákna. Kabel má i 40 km a nejde rušit
Obrázek: Je alarmující, jak DeepSeek pracuje s daty. AI služba sleduje každé stisknutí kláves a vše odesílá do Číny, varují experti
Je alarmující, jak DeepSeek pracuje s daty. AI služba sleduje každé stisknutí kláves a vše odesílá do Číny, varují experti
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Obrázek: Limitovaná edice sluchátkových náušnic od Bose míří do ČR: Nové barvy vypadají parádně
Limitovaná edice sluchátkových náušnic od Bose míří do ČR: Nové barvy vypadají parádně
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Obrázek: Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem
Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem