Česká republika zásadně změnila svůj přístup ke kryptoměnám. Poslanecká sněmovna schválila nevídaným jednohlasným hlasováním 169:0 změnu zákona, která od ledna 2025 postaví Bitcoin a další kryptoměny na stejnou úroveň jako akcie. Pro běžné držitele kryptoměn to znamená výrazné zjednodušení – pokud své digitální mince podrží alespoň tři roky, nebudou muset z jejich prodeje platit daň. Změna pozitivně ovlivní i podnikatele a firmy z odvětví kryptoměn.
Česko se krátce po vzniku samotného Bitcoinu stalo jedním z nejinovativnějších míst světa kryptoměn, kde vznikl např. první těžební pool či první hardwarová peněženka pro bezpečnou správu kryptoměn. Podmínky v ČR však v mnoha ohledech byly ke kryptoměnám doslova nepřátelské, kdy např. banky rušily firmám i jednotlivcům obchodujícím s kryptoměnami účty a značně jim tak komplikovaly fungování. To se však od roku 2025 změní.
„Věřme tomu, že velká kryptoměnová revoluce v České republice, rozvoj toho podnikání, bude pokračovat, bude se stále více rozvíjet a je to dobrá zprávy pro Českou republiku a její budoucnost,“ zmínil poslanec Jiří Havránek (ODS). Doteď bylo podle Havránka v Česku 25 000 nelicencovaných subjektů v oblasti kryptoměn, které díky úpravě zákona dostanu větší svobodu, ale zároveň budou také lépe kontrolovatelné ČNB.
„Navrhovaným časovým a hodnotovým testem nedochází k žádnému zvýhodnění kryptoměn. Pouze tím dochází k narovnání situace vůči jiným aktivům, jako jsou akcie či cenné papíry,“ vysvětlil na konci října František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace pro SZ Byznys.
HODL: Po třech letech nebudete muset kryptoměny danit
Nová legislativa přináší dvě hlavní změny. První je zavedení časového testu – tedy možnosti prodat kryptoměny bez daně po třech letech od nákupu. Druhou novinkou je hodnotový test, kdy transakce do 100 000 Kč ročně nebudou muset být uvedeny v daňovém přiznání a nebude nutné je nikde hlásit. To výrazně ulehčí život běžným uživatelům, kteří občas platí kryptoměnami za zboží a služby např. na obchodech typu Alza.cz, které kryptoměny už roky akceptují jako platební metodu.
Časový a hodnotový test na kryptoměny! ✅ 🍾🎉
Poslanecká sněmovna před několika okamžiky SCHVÁLILA zrovnoprávnění kryptoměn s akciemi a zavádí časový a hodnotový test u jejich danění. Žijeme právě historickými okamžiky!
What a time to be alive!#Bitcoin @BitcoinovejKnl— Vlastimil Jandásek (@V_Jandasek) December 6, 2024
Česko není v tomto přístupu úplným unikátem. Například Německo zavedlo podobný systém už v roce 2018, a to dokonce s kratším časovým testem, kdy stačí kryptoměny držet alespoň 1 rok. Z evropských zemí dále např. Švýcarsko se svým Crypto Valley také dlouhodobě profituje z přívětivé regulace kryptoměn. Přívětivé zákony přitáhly do země desítky globálních fintech startupů.
Ne všechny instituce však v České republice změnu vítaly a před 2 týdny si i některé významné tváře české kryptoměnové scény vsázely na to, že zákon neprojde. „Vsadil jsem se, že ten zákon o časovém a hodnotovém testu neprojde. A ještě tak 14 dní zpátky tomu všechno nasvědčovalo,“ zmínil na sociální síti X Marek “Slush” Palatinus, zakladatel prvního světového těžebního poolu SlushPool. Generální finanční ředitelství (GFŘ) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) varovaly před možným zneužitím k daňovým podvodům, které však následně řada odborníků rozporovala.
Rekordní týden pro Bitcoin
Schválení zákona přichází v týdnu, kdy hodnota Bitcoinu dosáhla historických maxim vyjádřeno jak v dolarech, tak v korunách. Tento týden se jeho hodnota vyšplhala na rekordních 103 000 USD (přibližně 2,45 milionu korun) a analytici předpovídají další růst.
Podpora inovací a jasná pravidla jsou cestou, jak z Česka udělat kryptoměnový hub, přitáhnout talenty a vytvořit tisíce dobře placených míst. Kryptoměny už dávno nejsou okrajovou technologií. Budoucnost patří těm, kdo ji tvoří.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) December 6, 2024
Od ledna 2025 se dramaticky zjednoduší administrativa spojená s držením a obchodováním kryptoměn. Dlouhodobí investoři nebudou muset řešit zdanění svých zisků, pokud své kryptoměny podrží alespoň tři roky. Běžní uživatelé zase ocení, že nemusí do daňového přiznání uvádět drobné transakce do 100 000 Kč ročně.
Nárok na bankovní účet
Zákon také zmiňuje, že lokální firmy podnikající v oblasti kryptoaktiv mají nárok na bankovní účet a banka jim ho nemůže zrušit jen proto, že se pohybují v této oblasti.
Zákon začne platit začátkem roku 2025 poté, co ho schválí prezident, tedy pravděpodobně až někdy během února. Důležité také je, že bude platit i zpětně – pokud jste tedy nakoupili kryptoměny před 3 roky, bude podmínka časového testu splněna. K prodeji však musí dojít až po schválení zákona a po překročení 100 000 bude nutné vše nahlásit v rámci daňového přiznání.
Zdroje: 1, 2, Tisková konference k přijaté legislativě v oblasti kryptoměn