Jak koupit bitcoiny anonymně tak, aby o nich stát nevěděl? S novou českou aplikací Vexl

Jak koupit bitcoiny anonymně za hotovost? A jak je koupit tak, aby stát netušil, že nějaké kryptoměny máte? Český projekt Vexl chce vrátit Bitcoin zpět do rukou uživatelům. Vzniká pod taktovkou vývojářů hardwarové peněženky Trezor, je bez KYC a zcela zdarma.

Prvotní myšlenka kryptoměn stavila na tom, že budou zcela anonymní a jejich směna bude probíhat přímo mezi uživateli. Sám Satoshi označil v původním whitepaperu Bitcoin čistě za peer-to-peer verzi elektronické hotovosti, která umožní přímé posílání plateb bez potřeby prostředníka v podobě finančních institucí.

Obrázek: Jak koupit bitcoiny anonymně tak, aby o nich stát nevěděl? S novou českou aplikací Vexl

Zdroj: Pixabay

Česká aplikace Vexl je něco mezi tržištěm a sociální sítí, která problém anonymního nákupu kryptoměn elegantně řeší. Vexl.it je místem, kde lidé mohou snadno poptat či nabídnout své bitcoiny v komunitě přátel, nebo přátel jejich přátel.

Jak Vexl funguje?

Vexl má podobu mobilní aplikace, která funguje jako sociální síť, kde si lze anonymně směnit kryptoměny za hotovost či jiný druh fiatu. Aplikaci si můžete představit jako jakýsi zjednodušený Bazoš. Uživatelé Vexlu jsou však end-to-end šifrováním maximálně chráněni tak, aby jejich identita nevyšla najevo pokud sami nechtějí.

V rámci aplikace jsou uživateli na základě jeho telefonního seznamu kontaktů zobrazeny nabídky ostatních uživatelů. Telefonní číslo je zde důležitým prvkem, neboť s jeho pomocí je analyzována sociální síť a vazby mezi uživateli. Pro zobrazení nabídek tak musíte mít ve svých kontaktech někoho, kdo chce „vexlovat“, nebo kdo má vexlující kamarády.

Telefonní číslo uživatele ani jeho kontaktů není nikde ukládáno a aplikace je plně šifrována. Privátní klíče jsou uloženy pouze v zařízení uživatele. Zašifrovaná jsou také telefonní čísla a všechny další informace na platformě. A kdo by přeci jen nevěřil, může si na GitHubu prohlédnout zdrojový kód aplikace.

Na Vexlu můžete nejen provádět směnu kryptoměn, ale také třeba kupovat produkty či služby (i když byla služba primárně určena právě k prodeji kryptoměn mezi uživateli). V rámci testování jsme narazili např. na uživatele nabízejícího třešně ze zahrádky za bitcoiny. Primárně je to tedy aplikace pro bitcoinery, ale pokud se někdo rozhodne směnit altcoin či třešně, nikdo mu v tom nebude bránit.

Anonymní registrace krok za krokem

Aplikace je dostupná zdarma pro Android a iOS. Vytvoření profilu provedete přímo v aplikaci během několika kroků. Potřebovat budete kvůli automatickému vytvoření sítě své telefonní číslo.

‎Vexl
‎Vexl
Tvůrce: Vexl s.r.o.
Cena: Zdarma
Vexl
Vexl
Tvůrce: Vexl
Cena: Zdarma
  1. Stáhněte si aplikaci z oficiálního obchodu s aplikacemi.
  2. Po proklikání úvodních obrazovek vysvětlujících fungování aplikace zadejte své telefonní číslo.
  3. Zadejte jméno svého profilu. Můžete zadat přezdívku, nebo opravdové jméno.
  4. Po vytvoření soukromého profilu máte možnost profil dále anonymizovat kliknutím na tlačítko. Po kliknutí se skryje vaše jméno a profilový obrázek.
  5. Dojde k vytvoření nové anonymní Vexl identity, kterou uvidí ostatní uživatelé. Pokud budete chtít, můžete jim svůj soukromý profil odhalit v rámci domlouvání vexlu.
  6. Posledním krokem je import seznamu kontaktů z telefonu. Aby mohlo dojít k vytvoření sítě, je přidání kontaktů potřeba. Máte tak navíc jistotu, že komunikujete pouze s lidmi, které znáte vy či vaše okolí.
  7. Hotovo. Po importu dojde ke zpracování sociálních vazeb a postupně se vám budou zobrazovat nabídky a poptávky na prodej kryptoměn.

Používání Vexl.it v praxi

Ze zkušenosti se nejvíce uživatelů pozastaví nad nahráváním kontaktů. Nemusí se však bát, kontakty slouží pouze pro vytvoření sítě. Jen díky nim můžete vidět, zda něco prodává váš přítel, případně přítel přítele.

Při používání aplikace lze nabídky filtrovat podle měny, lokality, platební metody, typu transakce a úrovně přítele. U každé nabídky vidíte, co daný uživatel preferuje a jaké kontakty vás spojují. Vzájemně však netušíte, o koho jde. Až v případě, že se tak rozhodnete, můžete zobrazit svůj soukromý profil druhé straně.

Stačí si tedy vybrat zajímavou nabídku, napsat skrze aplikaci zájemci o transakci a následně se domluvit na detailech. Komunikace je šifrována end-to-end a není nikde ukládána. Tvůrcům ze SatoshiLabs je úplně jedno, co si v aplikaci napíšete a jaké obchody mezi sebou uděláte. Jak sami říkají, Vexl je darem komunitě a vývojáři ho jako opensource vyvíjí zdarma.

Je Vexl bezpečný? Můžu Vexlu věřit?

Jak padlo výše, aplikace je vyvíjena s otevřeným zdrojovým kódem. Kódy jsou k dispozici na Githubu a podívat se do nich může úplně každý.

Za vývojem digitálního tržiště stojí čeští SatoshiLabs, kteří projekt vyvíjejí jakožto „dar komunitě“ a nemají s ním žádné další komerční úmysly. Jakožto tvůrci první hardwarové peněženky na kryptoměny mají v rámci bitcoinové komunity dobré jméno.

Obrázek: Jak koupit bitcoiny anonymně tak, aby o nich stát nevěděl? S novou českou aplikací Vexl

Vexl nabízí jednoduché rozhraní a fungování. Zabezpečená komunikace zde hraje prim. Obchody a jejich průběh jsou na samotných uživatelích. Foto: Redakce inSmart.cz

Nutno podotknout, že aplikace je sice zabezpečená, ale bez opatrnosti se neobejdete ani v případě Vexlu. Jak a kam si koruny či jinou měnu za kryptoměny pošlete či předáte, je jen a jen na vás. Aplikace pouze propojuje nabídku s poptávkou. I zde si tedy, stejně jako v případě klasických internetových bazarů a tržišť, budete muset dát pozor na podvodníky. Pokud navíc nechcete, aby byly transakce dohledatelné, bude potřeba nakupovat výhradně za hotovost.

Vexl od SatoshiLabs je překvapivě jednoduchá aplikace, která elegantně řeší prodej kryptoměn mezi uživateli. Bude hodně záležet na komunitě, jak bude aplikaci využívat a zda se uchytí ve větším měřítku.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny