Káva je návyková a považujeme ji za drogu. Současně by podle vědců mohla pomoci v boji proti závislosti na alkoholu jako nečekaná prevence či dokonce součást léčby. Klíčem je pochopení toho, jak interaguje s dopaminem, jenž hraje v závislosti na alkoholu zásadní roli. Že může být káva prevencí proti alkoholismu otestovali vědci na potkanech. Zda může vyléčit osoby s poruchou přijmu alkoholu chtějí otestovat v dalších experimentech.
Již dřívější studie popsaly, jak kofein zasahuje do procesů, při nichž alkohol mění lidské chování. Na vztah mezi kávou a alkoholem se teď detailněji podívali vědci z USA a Itálie, kteří o tom publikovali článek v časopisu Translational Psychiatry.
Tým si při experimentech na krysách všiml významného vlivu kofeinu na oblast mozku uvolňující dopamin Tato chemická látka je důležitým neurotransmiterem a byla dříve spojena s posilováním zvyku vracet se k alkoholu, napsal server ScienceAlert.
„Konzumace kofeinu a alkoholu ovlivňuje životy miliard lidí po celém světě. Ačkoli nedávné důkazy naznačují, že kofein zhoršuje posilující vlastnosti alkoholu, chyběla nám charakteristika jeho účinků na mezolimbickou funkci dopaminu stimulovanou alkoholem,“ napsali odborníci.
Droga jako oficiální lék
Vědci v experimentu zjistili, že kofein blokuje přeměnu alkoholu na salsolinol, chemickou látku spouštějící uvolňování dopaminu a vznik závislosti. Konzumace alkoholu se pak stává méně příjemnou a chtěnou – touha pokračovat chladne.
Zajímavostí je, že existuje lék zvaný Naltrexon, který stejně jako káva zasahuje do mezolimbické dráhy a blokuje posilování tvorby dopaminu při konzumaci alkoholu. Kofein tedy funguje jako existující lék schválený Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Je to určitou nadějí, k vývoji nových léků proti alkoholismu jsme však ještě daleko.
Vědci chtějí své výsledky potvrdit i na jiných zvířatech, než jsou samci potkanů. Také se chtějí zaměřit na vliv kofeinu na alkoholiky. „Bylo by zajímavé vidět účinky kofeinu na zvířata, která již jsou na alkoholu závislá. Pomohlo by nám to zjistit, zda může být kofein skutečně řešením alkoholismu,“ uvedl jeden z autorů práce Maccioni Eric W. Dolan.