Společnosti stojící za současnými technologiemi umělé inteligence se tentokrát snaží posouvat hranice možností svých jazykových modelů. Někteří se snaží optimalizovat hardware, jiní pátrají po zlepšení v hlubinách programovacích jazyků. Pokroky v AI jsou však vidět prakticky na každém kroku. Jen je trochu škoda, že se z větší části stále vyhýbají Česku.
- 1. Apple a NVIDIA spojují síly, chtějí zdokonalit stávající AI čipy
- 2. Výzkum společnosti Anthropic poukázal na fakt, že umělá inteligence umí předstírat
- 3. OpenAI spouští novou funkci u ChatGPT. Chatbotovi můžete nyní volat či psát na WhatsApp
- 4. Umělá inteligence v chytrých brýlích Ray-Ban Meta je ještě lepší. V ČR ale funkce zatím nefungují
- 5. Google představil nové AI generátory, Gemini 2.0 se mezitím dostává k prvním uživatelům
Apple a NVIDIA spojují síly, chtějí zdokonalit stávající AI čipy
Společnost Apple spolupracuje s firmou NVIDIA na zvýšení rychlosti a výkonu jazykových modelů. Výrobce iPhonů se dlouhodobě zabývá otázkou zlepšení inference při zachování stávající latence. Inference v tomto případě označuje proces vytváření předpovědí, rozhodnutí nebo závěrů na základě daného souboru dat nebo vstupních údajů při použití natrénovaného modelu.
V rámci nově oznámené spolupráce upravila společnost NVIDIA stávající proces, který Apple používal, čímž dosáhla téměř trojnásobného zrychlení generování nových tokenů. Toto zlepšení by mohlo zefektivnit využití výkonu AI čipů, které cupertinský technologický gigant vyrábí. Procesory by tak mohly být méně nákladné na výrobu a také spotřebovat méně energie během provozu. Předpokládá se, že NVIDIA a Apple budou na těchto optimalizacích pokračovat i nadále.
Výzkum společnosti Anthropic poukázal na fakt, že umělá inteligence umí předstírat
Vývojáři AI Claude nedávno zveřejnili novou studii, během níž zjistili, že umělá inteligence může během tréninku předstírat postoj k určitým názorům a zároveň si zachovat původní preference. Zástupci společnosti Anthropic poznamenali, že tato zjištění vyvolávají vážné obavy, jelikož je možné, že nelze zcela důvěřovat výsledkům bezpečnostního tréninku, který je pro vývoj jazykových modelů klíčový. Předmětem studie byl primárně Claude 3 Opus, kontrolovány byly ale i jiné AI modely.
Výzkumníci zaznamenali, že v placené úrovni chatbot odmítl poskytnout informace v 97 % případů. V bezplatné úrovni však vykazovaly odpovědi míru závadnosti až 12 %. Model strategicky předstíral sladění a že si byl vědom toho, že poskytnutí informací je v rozporu s jeho stávajícími zásadami. Bez ohledu na to však odpověď přesto poskytl. Ačkoli se odborníci vesměs shodují na tom, že umělá inteligence dosáhne schopnosti vnímat až za několik let či desítek let, nová studie tyto úvahy zpochybňuje.
OpenAI spouští novou funkci u ChatGPT. Chatbotovi můžete nyní volat či psát na WhatsApp
Společnost OpenAI tento týden představila oficiální telefonní číslo pro ChatGPT. Ano, čtete správně. Lidé ve vybraných regionech mohou nyní chatbotovi zavolat, aby s ním mohli vést rozhovor. Kontakt lze navíc navázat i přes WhatsApp, přičemž ke komunikaci s AI poslouží standardní chatovací rozhraní aplikace.
You can now talk to ChatGPT by calling 1-800-ChatGPT (1-800-242-8478) in the U.S. or by sending a WhatsApp message to the same number—available everywhere ChatGPT is. pic.twitter.com/R0XOPut7Qw
— OpenAI (@OpenAI) December 18, 2024
Číslo má symbolický formát 1-800-ChatGPT, což v přepisu do numerického systému dá výsledek +1-800-242-8478. Funkce je však zatím dostupná pouze v Kanadě a USA, uživatelé ve zbytku světa by ale měli být schopni využít alespoň přístup přes WhatsApp. Doba hlasového hovoru je pak omezena na 15 minut měsíčně, OpenAI však v souvislosti s oznámením uvedla, že tento limit může být pouze dočasný. Telefonát lze údajně provést z každého telefonu, uživatelé tak nejsou omezeni potřebou smartphonu. Vývojáři modelu ChatGPT tak bezpochyby cílí na rozšíření služeb i mezi venkovskou populaci v zámoří, která má omezenější přístup k současným technologiím.
Umělá inteligence v chytrých brýlích Ray-Ban Meta je ještě lepší. V ČR ale funkce zatím nefungují
Chytré brýle Ray-Ban Meta nově získaly hned dvě nové funkce umělé inteligence. První z nich je Live AI, která přidává schopnost zpracovávat video v reálném čase. Během relace může AI průběžně sledovat, co uživatel vidí, a přirozeněji o těchto věcech konverzovat. Uživatelé budou navíc moci s Meta AI hovořit, aniž by museli vyslovit aktivační frázi „Hey Meta“.
Druhou je pak Live Translation, tedy živý překlad, který umožňuje AI překládat řeč v reálném čase v rámci podporovaných jazyků. Těch zatím není mnoho, nic ale nejspíš nebrání tomu, aby se tento seznam postupně rozšířil. Funkce jsou aktuálně zaváděny pro členy programu předběžného přístupu společnosti Meta v Kanadě a USA. Zbytek světa se tak musí na tyto žhavé novinky ještě nějakou chvíli počkat.
Google představil nové AI generátory, Gemini 2.0 se mezitím dostává k prvním uživatelům
Společnost Google se tento týden vytasila hned s několika novinkami. Tou první je nová verze videogenerátoru Veo s příznačným názvem Veo 2. Tento nástroj zvládá vytvářet údajně až minutová videa ve 4K rozlišení. Výstupy dosahují poměrně vysoké kvality v oblasti detailů i realističnosti. Při interním srovnání s populárním modelem Sora od OpenAI vyšel Veo 2 ze souboje jako vítěz Současně se zavedením nástroje Veo 2 Google také posílil generátor obrázků také Imagen 3 a zároveň jej rozšířil do více než stovky. Stejně jako v případě výše uvedených inovací však i na tomto seznamu stále chybí Česká republika.
Introducing Veo 2, our new, state-of-the-art video model (with better understanding of real-world physics & movement, up to 4K resolution). You can join the waitlist on VideoFX. Our new and improved Imagen 3 model also achieves SOTA results, and is coming today to 100+ countries… pic.twitter.com/FtwNKyicEc
— Sundar Pichai (@sundarpichai) December 16, 2024
V neposlední řadě jsme se dočkali i updatu ohledně AI rodiny Gemini 2.0, kterou jsme vám představili minulý týden. Tentokrát se ale jeden z modelů – konkrétně Gemini 2.0 Experimental Advanced – dostal i k předplatitelům služby Gemini. Vydání nového modelu tak přichází jen několik dní poté, co technologický gigant se sídlem v Mountain View uvolnil model Gemini 2.0 Flash do aplikace Gemini pro Android. Pozoruhodné je, že je v současné době přístupná pouze ve webové verzi chatbota. Google pak upozornil i na skutečnost, že model nemusí být kompatibilní s jinými nástroji Gemini AI, a stále se jedná o zkušební verzi.