Mohou být stromy schopny předpovědět výbuch sopky? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci z NASA, kteří chtějí prostřednictvím satelitních snímků a měření odhalit, zda-li může zbarvení listů na stromech indikovat vyšší riziko sopečné erupce.
Svět rostlin skýtá nepřeberné množství záhad a tajemství, jejichž rozklíčování nám může pomoci pochopit ty nejzákladnější procesy probíhající na naší planetě. Fytosféra je totiž úzce propojena s celou řadou dalších systémů, a změny, které se v nich odehrají, se mohou projevit i v rostlinné říši. Mnohá z těchto spojení jsou pak zcela nečekaná a fascinující – například objev poukazující na skutečnost, že stromy jsou schopny předpovídat sopečnou erupci. Díky nově oznámené spolupráci agentury NASA a výzkumného ústavu Smithsonian Institution bychom se o tomto fenoménu mohli brzy dozvědět více.
Barvu listů ovlivňuje koncentrace oxidu uhličitého. Vědci toho chtějí využít
Klíčovou roli ve studii sehrálo komplexní satelitní měření globálních emisí vznikajících nejen lidskou činností, ale i přírodními procesy. Tyto přírodní emise, které tvoří především oxid uhličitý a další plyny, mají svůj původ právě v sopečné činnosti naší planety. Magma deroucí se z hlubin Země na povrch s sebou nese i CO2, který je klíčovou sloučeninou pro fotosyntézu. Rostliny vystavené jeho vyšším koncentracím tak tento plyn absorbují rychleji, a v důsledku toho jsou mnohem vzrostlejší a zelenější ve srovnání s porostem v jiných oblastech, kde je vulkanická aktivita nižší.
NASA Satellite Images Could Provide Early Volcano Warnings : Scientists know that changing tree leaves can indicate when a nearby volcano is becoming more active and might erupt. In a new collaboration between NASA and the Smithsonian Institution, scient… https://t.co/MB312ZkOXL pic.twitter.com/ucyTN9wWU0
— Elysia Segal (@elysiasegal) May 15, 2025
Oxid uhličitý je přitom jedním z nejvčasnějších varovných signálů, že se sopka probouzí k životu. K jeho úniku do atmosféry dochází zpravidla dříve, než se uvolní ostatní plyny (například oxid siřičitý), které již jsme schopni v atmosféře detekovat. Magmatický CO2 se pak do atmosféry dostává dávno předtím, než dojde k samotné erupci, jeho koncentrace jsou však příliš nízké na to, abychom je odlišili od standardního zastoupení v ovzduší. Stromy tak mohou sloužit jako pomyslné hromosvody pro tuto indikaci, a změny ve fotosyntetické aktivitě – reflektované například barvou listů – tak mohou být mnohem jasnějším ukazatelem než měření samotného oxidu uhličitého.
Předběžné závěry dřívějších studií přinášejí slibné výsledky
V této fázi vstupují do hry satelity NASA: Zařízení jako Landsat 8, Terra či Sentinel mohou tyto trendy v zelenavosti lesů a dalších rozsáhlých zarostlých ploch monitorovat na globální úrovni. Slibné výsledky by mohl přinést pilotní průzkum provedený letos v březnu v rámci projektu Airborne Validation Unified Experiment Land to Ocean (AVUELO). Během něj vědci analyzovali barevný profil rostlin ve střední Americe, přičemž k měření využili nejen fyzický odběr vzorků, ale také screening pomocí spektrometru umístěného na palubě letadla.

Foto: Unsplash
Pokud se potvrdí úvahy vědců a najde se přímá a měřitelná závislost mezi hladinou oxidu uhličitého pocházejícího ze sopečné činnosti a barvou listů, můžeme mít brzy k dispozici spolehlivý nástroj pro včasnou detekci erupcí dosud poklidně dřímajících vulkánů.