Mise, která nedá odborníkům spát, prošla dalším úspěšným testem. Bezpilotní raketoplán U.S. Air Force úspěšně přistál po dlouhých 780 dnech na oběžné dráze Země.
Miniaturní raketoplán X-37B je bezpilotním projektem Letectva Spojených států amerických (U.S. Air Force). Před přibližně 2 lety raketoplán odstartoval na oběžnou dráhu Země bez toho, aby bylo jasné, co je cílem mise. 27. října 2019, tedy po dlouhých 780 dnech, opět přistál na přistávací dráze pro raketoplány u Kennedyho vesmírného střediska.
Podle U.S. Air Force jde o již 5. dlouhou misi miniaturních raketoplánů. Bezpilotní stroj X-37B na oběžnou dráhu vynesla soukromá raketa SpaceX Falcon 9 v roce 2017.
S úspěšným přistáním je pátá mise, označovaná jako OTV-5 zatím nejdelší misí raketoplánu X-37B, čímž překonala misi OTV-4 ukončenou na jaře roku 2017 po 718 dnech na oběžné dráze. OTV-5 je také v pořadí 2. misí, která přistávala v Kennedyho vesmírném středisku. Dříve k přistání docházelo na základně Vandenberg v Kalifornii.
Nebe už pro U.S. Air Force nepředstavuje hranici
„Bezpečný návrat tohoto raketoplánu, poté co překonal předchozí rekord, je výsledkem inovativního partnerství mezi vládou a průmyslem,“ zmínil David L. Goldfein z U.S. Air Force. „Nebe už nadále není pro letectvo hranicí, pokud to kongres schválí, ani pro U.S. Space Force.“
Letectvo má nyní přinejmenším dvojici funkčních raketoplánů X-37B, které už absolvovaly několik letů. Stroje využívají solární energie a byly vyrobeny Boeingem a jsou schopny nést náklad ve stylu různých experimentů a malých satelitů. Původně byly konstruovány pro 240 dní na oběžné dráze.
Mise raketoplánů X-37B jsou označovány jako tajné. Letectvo k misím zveřejňuje pouze kusé informace bez větších detailů. V rámci mise OTV-5 raketoplán obíhal dále od Země než u předchozích misí a na oběžnou dráhu vypustil několik malých satelitů a experimentů.
Raketoplán X-37B: Od NASA k vojenskému využití
Miniaturní bezpilotní raketoplány byly původně vyvíjeny NASA od roku 1999. Měly být jakýmsi základními stavebními kameny pro budoucí projekty. V roce 2004 se projektu ujala agentura DARPA a ve spojení s Boeingem a U.S. Air Force.
X-37B jsou dlouhé 8,8 metru a široké 2,9 metru. Rozpětí křídel je 4,6 metru a jejich nákladní prostor je velký 2,1 x 1,2 metru. První mise OTV-1 odstartovala v dubnu roku 2010 a trvala 224 dní. Druhá mise již trvala 468 dní.
- Výbuch raketoplánu Challenger změnil pohled na cesty do vesmíru i celou NASA
- Satelitní vysílání je s námi přes 55 let: Kdy a jak vzniklo?
OTV-3 využila raketoplánu z mise OTV-1, odstartovala v prosinci 2012 a trvala 674 dní. OTV-4 odstartovala v květnu 2015 a využila raketoplán z mise OTV-2. Opět překonala předchozí rekord a na oběžné dráze vydržela 718 dní. První OTV využila rakety Atlas V, od OTV-5 byla využita raketa Falcon 9 od SpaceX Elona Muska.