Vojenský raketoplán přistál po 780 dnech ve vesmíru: Nebe už pro letectvo USA nepředstavuje hranici

Mise, která nedá odborníkům spát, prošla dalším úspěšným testem. Bezpilotní raketoplán U.S. Air Force úspěšně přistál po dlouhých 780 dnech na oběžné dráze Země.

Miniaturní raketoplán X-37B je bezpilotním projektem Letectva Spojených států amerických (U.S. Air Force). Před přibližně 2 lety raketoplán odstartoval na oběžnou dráhu Země bez toho, aby bylo jasné, co je cílem mise. 27. října 2019, tedy po dlouhých 780 dnech, opět přistál na přistávací dráze pro raketoplány u Kennedyho vesmírného střediska.

Obrázek: Vojenský raketoplán přistál po 780 dnech ve vesmíru: Nebe už pro letectvo USA nepředstavuje hranici

Podle U.S. Air Force jde o již 5. dlouhou misi miniaturních raketoplánů. Bezpilotní stroj X-37B na oběžnou dráhu vynesla soukromá raketa SpaceX Falcon 9 v roce 2017.

S úspěšným přistáním je pátá mise, označovaná jako OTV-5 zatím nejdelší misí raketoplánu X-37B, čímž překonala misi OTV-4 ukončenou na jaře roku 2017 po 718 dnech na oběžné dráze. OTV-5 je také v pořadí 2. misí, která přistávala v Kennedyho vesmírném středisku. Dříve k přistání docházelo na základně Vandenberg v Kalifornii.

Nebe už pro U.S. Air Force nepředstavuje hranici

Bezpečný návrat tohoto raketoplánu, poté co překonal předchozí rekord, je výsledkem inovativního partnerství mezi vládou a průmyslem,“ zmínil David L. Goldfein z U.S. Air Force. „Nebe už nadále není pro letectvo hranicí, pokud to kongres schválí, ani pro U.S. Space Force.

Letectvo má nyní přinejmenším dvojici funkčních raketoplánů X-37B, které už absolvovaly několik letů. Stroje využívají solární energie a byly vyrobeny Boeingem a jsou schopny nést náklad ve stylu různých experimentů a malých satelitů. Původně byly konstruovány pro 240 dní na oběžné dráze.

Mise raketoplánů X-37B jsou označovány jako tajné. Letectvo k misím zveřejňuje pouze kusé informace bez větších detailů. V rámci mise OTV-5 raketoplán obíhal dále od Země než u předchozích misí a na oběžnou dráhu vypustil několik malých satelitů a experimentů.

Raketoplán X-37B: Od NASA k vojenskému využití

Miniaturní bezpilotní raketoplány byly původně vyvíjeny NASA od roku 1999. Měly být jakýmsi základními stavebními kameny pro budoucí projekty. V roce 2004 se projektu ujala agentura DARPA a ve spojení s Boeingem a U.S. Air Force.

X-37B jsou dlouhé 8,8 metru a široké 2,9 metru. Rozpětí křídel je 4,6 metru a jejich nákladní prostor je velký 2,1 x 1,2 metru. První mise OTV-1 odstartovala v dubnu roku 2010 a trvala 224 dní. Druhá mise již trvala 468 dní.

Obrázek: Vojenský raketoplán přistál po 780 dnech ve vesmíru: Nebe už pro letectvo USA nepředstavuje hranici

OTV-3 využila raketoplánu z mise OTV-1, odstartovala v prosinci 2012 a trvala 674 dní. OTV-4 odstartovala v květnu 2015 a využila raketoplán z mise OTV-2. Opět překonala předchozí rekord a na oběžné dráze vydržela 718 dní. První OTV využila rakety Atlas V, od OTV-5 byla využita raketa Falcon 9 od SpaceX Elona Muska.

Zdroje: 1, 2

avatar
7 Vlákna diskuze
10 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
13 Autoři komentářů
Shangri LalapisMichalPiperRolf Zálesák Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Čtenář
Martin

Druhá mise již trvala 468 metrů. Chybička se vloudí.

T00M
Čtenář
T00M

To na solar nebezi. 😆 Kam by ho slozili kdyz uloznej prostor meli na nekolik minisatelitu. A proc vedle toho jdou panaci v tak slusivejch hunatejch obleccich? Tam bude jadro nebo nejaka toxicka chemicka reakce, si myslim.

schumir
Čtenář
schumir

Možná velmi prosté, hydrazinová APU pro pohon ovládání aerodynamických ploch při návratu do atmosféry obdoba jednotky APU na F16. Když se to na F16 použije, tak pozemní obsluha nosí stejné vybavení.

Jméno méno éno no o ...
Čtenář
Jméno méno éno no o ...

Pššt,
hydrazin není benzín a pro většinu účastníků silničního provozu, by způsobila zbytečně velkého hlomozu .

Jméno méno éno no o ...
Čtenář
Jméno méno éno no o ...

Tož na solar to neběží, jako orloj pod věží, bo to nemá nožičky, ručičky ani najky, jak maratonský balalajky ♿ ⛔ 😉

Jméno méno éno no o ...
Čtenář
Jméno méno éno no o ...

Ahoj všici ! Jsme tu krátce na této malé planetě a jsme pro-zatim jen lidé a chybička se nám tedy může vloudit vždy, a všude, ale pokud nejde o směrodatný, či života nutný údaj, je to celkově v pořádku. Bo Nikdo není dokonalý… Buďme rádi za lidi, kteří mají zájem… Číst více »

Pavel
Čtenář
Pavel

Když si odpovíme na otázku, proč potřebuje vojenské zařízení operovat po neomezeně dlouhou dobu na oběžné dráze, nemusíme ani moc pochybovat o tom, co je cílem těchto misí. Na nízké i vysoké oběžné dráze země není skutečně nic jiného, než družice a vesmírný odpad. Pokud je toto zařízení vojenského charakteru,… Číst více »

Qic
Čtenář
Qic

co se mne týka tak nevím nevím

Piper
Čtenář
Piper

Díky za cenný podnět:-)

Michal
Čtenář
Michal

Vetsina vojenske techniky pouziva plovouci nosnou a prenos probiha pomoci rozdilu, jinak receno stridave to pouze posloucha ticho a nasledne nekolika skoky prenese informace, pripadne odfiltruje sum.

Tomas
Čtenář
Tomas

Amerika je země neomezených možností a nejvědší zlo pe tuto planetu.

lapis
Čtenář
lapis

Tomášku, copak ti udělali?

Tomas
Čtenář
Tomas

Amerika je země neomezených možností a největší zlo na této planetě.Probuďte se

Tomas
Čtenář
Tomas

USA je největší zlo na této planetě.

Rolf Zálesák
Čtenář
Rolf Zálesák

Komsomolec tady tapetuje naučené větičky? 🙂

Shangri La
Čtenář
Shangri La

Jistěěě! V myslích našich poturčenců ,kteří jsou horší turka -stejně jako Zeman na Hradě. USA ale Čínu a putinovské Rusko zatím nepřekonaly.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Recenze: Canon EOS 90D je solidní zrcadlovka za solidní cenu
85%
Recenze: Canon EOS 90D je solidní zrcadlovka za solidní cenu
Obrázek: Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků
Jak nebýt na mobilu: zbavte se závislosti na chytrém telefonu pomocí několika jednoduchých triků
Obrázek: Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?
89%
Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?
Obrázek: Vědci poznávají naši planetu i s pomocí strojového učení
Vědci poznávají naši planetu i s pomocí strojového učení

Geoinženýři využívají nástroj strojového učení, pomocí nějž probírají a třídí sesbíraná data ze satelitů. Práce v terénu je stále vzácnější i...

Zavřít