Včelám hrozí apokalypsa: Opylovače ohrožuje umělé osvětlení, mikroplasty i válka na Ukrajině

Dvacátý květen byl na počest slavného včelaře Antona Janše vyhlášen Světovým dnem včel. K příležitosti letošních oslav hnutí Bee:wild připravilo komplexní vědeckou zprávu, která upozorňuje na současná rizika, které pro populaci oblíbených opylovačů představují lidé a lidská činnost.

Zpráva, jejíž kompletní obsah je zdarma dostupný online, uvádí hned několik nových hrozeb, které by mohly vést k masivnímu úbytku opylovačů již v příštích 5 až 15 letech. Opylovači, jako jsou včely, motýli, několik druhů ptáků a netopýři, jsou důležití pro ekosystém a pro udržení potravinového řetězce. Závisí na nich téměř 90 % kvetoucích rostlin a více než tři čtvrtiny základních světových plodin.

Tyto živočišné druhy jsou dlouhodobě vystavovány enormnímu stresu, způsobeném například ztrátou životního prostoru, klimatickými změnami či plošným používáním pesticidů. V posledních letech se k těmto faktorům přidává zcela nová vlna hrozeb, kterou máme na svědomí my lidé.

Svět míří vstříc smutné budoucnosti bez včel

Odborníci identifikovali 12 hlavních nových hrozeb, kterým včely čelí. Řada z nich souvisí s celkovým znečištěním planety, například v podobě umělého osvětlení. Analýza odhalila, že umělé osvětlení z pouličních lamp snížilo počet nočních opylovačů navštěvujících květy o 62 %. Znečištění ovzduší pak obecně ztěžuje boj včel o přežití a omezuje růst jejich populace na celosvětové úrovni.

Znečištění úlů antibiotiky a mikroplasty, které bylo rovněž prokázáno, má pro změnu negativní dopad na běžné chování včel, které tak nejsou ochotny vyhledávat květy k opylování. Při testování 315 včelstev vědci odhalili ve většině úlů syntetické materiály, včetně polyethylentereftalátu (PET).

Včelám navíc nepřímo škodí také nárůst počtu konfliktů a zvyšování globálního politického napětí. Například válka na Ukrajině přinutila země pěstovat méně druhů plodin, takže opylovači nemají po celou sezónu rozmanitou potravu. V jiných zemích je zase kladen větší důraz na přesun pěstování zemědělských plodin do uzavřených hal a skleníků.

Co můžeme pro záchranu opylovačů udělat

Snižování populace včel není problémem pouze pro ochránce přírody, ale má zásadní vliv na globální potravinovou politiku. Iniciativa Bee:wild se snaží v této oblasti šířit o světu, a na první pohled apokalyptický scénář, který výše citovaná zpráva vykresluje, se tak snaží vyvážit návrhem vhodných opatření, které by mohly pomoct situaci zvrátit. Jednou z možností je zpřísnění kontroly používání antibiotik, další pak prosazování přechodu ze spalovacích motorů na elektromobily. Řadu z těchto změn je přitom možné učinil již dnes, a z jejich zavedení budou profitovat nejen opylovači, ale i lidstvo samo.

Zdroje: 1, 2, 3

Úvodní foto: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší