Sféra umělé inteligence tento týden do velké míry žila z oznámení představených na eventu Google I/O 2025. Velkého pokroku však AI dosáhla i na jiných frontách, například u evropského startupu Mistral či na streamovací platformě Netflix.
- 1. Google I/O 2025: Technologický gigant sází na AI vše
- 2. Netflix přináší do ČR systém chytrých reklam. Chce nalákat nové investory
- 3. Sam Altman spojuje síly s předním designérem iPhonu s cílem vyvíjet zařízení budoucnosti
- 4. Devstral vhozenou rukavicí do ringu kódujících AI agentů
- 5. Umělá inteligence nerozumí slovu „ne“. Může to být nebezpečné, tvrdí vědci
Google I/O 2025: Technologický gigant sází na AI vše
Vývojářská konference společnosti Google označovaná jako I/O je jednou z největších technologických událostí roku. V rámci letošního ročníku získala největší prostor pro inovace právě umělá inteligence, které se chce „velké G“ v nadcházejících týdnech a měsících věnovat na maximum. Velký posun zaznamenal například internetový prohlížeč Chrome, tím však ale výčet AI novinek, které Google představil, teprve začíná.
Za zmínku stojí například platforma Google Beam, která vznikla z původního projektu Starline a která umí prostřednictvím AI realizovat videohovory ve 3D projekci. Velkým lákadlem je pak systém Android XR, který má v arzenálu nástroje Gemini a který mý sloužit jako základ pro chytré brýle pro rozšířenou realitu. Úspěch sklidily také generátory Imagen 4 a Veo 3, jenž umí vytvářet například videa doplněná zvukovou stopou či porozumí kontextovému rozložení obrázku. V neposlední řadě se dočkáme dalších vylepšení rodiny modelů Gemini 2.5, překladu řeči v reálném čase v Google Meet či Režimu AI, který posílí internetové vyhledávání.
Netflix přináší do ČR systém chytrých reklam. Chce nalákat nové investory
Streamovací platforma Netflix plánuje využít umělou inteligenci k chytrému umístění reklamy do přehrávaného obsahu. Vyplývá to z oznámení na akci Netflix Upfront, která se konala minulý týden. Koncept s názvem Netflix Ads Suite je již spuštěn v USA a Kanadě, již příští týden by se ale měla objevit i v Evropě a do konce roku 2026 se počítá s globálním rozšířením. Podle zástupců společnosti bude AI schopna inteligentně prolínat reklamu s filmy a seriály, a umocnit tak celkový dojem, který inzerce v divácích vyvolá.

Netflix chystá v Evropě změny pro svůj plán předplatného obsahující reklamy. Foto: Pixabay
Komerční obsah se bude uživatelům přehrávat mezi jednotlivými epizodami seriálu či během pozastavení přehrávání. Ads Suite navíc umožní investorům získat od Netflixu klíčová data, která jim pomohou získat relevantní zpětnou vazbu na danou reklamu.
Sam Altman spojuje síly s předním designérem iPhonu s cílem vyvíjet zařízení budoucnosti
Oddělení designu společnosti OpenAI získalo tento týden velkou posilu. Je jí bývalý šéfdesignér Applu Jony Ive, který stojí za návrhy ikonických zařízení s logem nakousnutého jablka, včetně iPhonu, iPadu, MacBooku a hodinek Apple Watch, Je to pak právě Iveho startup s názvem io, který firma stojící za vývojem ChatGPT koupila za závratnou sumu 6,5 miliardy dolarů (bezmála 144 miliard korun).
thrilled to be partnering with jony, imo the greatest designer in the world.
excited to try to create a new generation of AI-powered computers. pic.twitter.com/IPZBNrz1jQ
— Sam Altman (@sama) May 21, 2025
Cílem nově vznikající spolupráce mezi bývalou hvězdou Applu a Samem Altmanem, generálním ředitelem OpenAI by měla být práce na designu a vývoji zařízení poháněných umělou inteligencí. Klíčovou roli v procesu bude hrát Iveho další společnost, LoveFrom, kterou designér založil v roce 2019. Všichni zaměstnanci startupu io se pak stanou součástí OpenAI. Akvizice tak zatím působí poměrně složitě a její skutečné cíle jsou zatím obestřeny tajemstvím. Společné úsilí Iveho a Altmana však může vyústit v produkt, který mezi AI zařízeními bude jen těžko hledat adekvátní konkurenci.
Devstral vhozenou rukavicí do ringu kódujících AI agentů
Francouzská společnost Mistral přináší na trh nový model umělé inteligence zaměřený na kódování. Open-source AI agent Devstral dokáže provádět komplexní úkoly spojené se vývojem softwaru. Na rozdíl od konkurence by měl být schopen řešit skutečné problémy, se kterými se softwaroví inženýři v praxi setkají. Podle vyjádření společnosti Mistral dosáhl model v interním testování lepších výsledků než DeepSeek V3 či GPT-4.1 mini.

Francouzský AI agent Devstral se chce stát všestranným asistentem pro softwarový vývoj a kódování. Foto: Unsplash
Devstral vychází z modelu Mistral-Small-3.1 AI a nabízí kontextové okno až pro 128 000 tokenů. Díky optimalizovanému výkonu může běžet i na běžně dostupných grafických čipech Nvidia RTX 4090. Agent je k dispozici ke stažení zdarma například na platformě Hugging Face.
Umělá inteligence nerozumí slovu „ne“. Může to být nebezpečné, tvrdí vědci
Již více než dva roky vás pravidelně informujeme o pokrocích, kterých AI technologie průběžně dosahují. O to překvapivější pak bylo zjištění vědců z MIT, OpenAI a Oxfordské univerzity, kteří ve své nedávné studii odhalili, že část modelů má problém i s tak elementární věcí, jako je porozumět negaci. Výzkum se zaměřil zejména na tzv. vision-language models (VLM), tedy nástroje kombinující funkce velkých jazykových modelů (LLM) se schopností přijímat vizuální vstup.

Výzkum vědců z MIT a OpenAI odhalil zásadní nedostatky ve schopnosti některých AI modelů porozumět negaci. Foto: Freepik
Problémem VLM je absence logického uvažování, kterému se i ty nejpokročilejší LLM nástroje stále jen učí. Podle vědců se by tato neschopnost pochopit zápor mohla ukázat jako výrazné omezení z hlediska praktického využití těchto modelů například v medicíně a diagnostice. Umělá inteligence je však v těchto oblastech již poměrně intenzivně testována, a je tedy na místě se zamyslet, zda jsou současné tréninkové programy skutečně efektivní.