Americký prezident Donald Trump překvapil svými výhružkami směrem k Applu. Pokud prý společnost nezačne vyrábět iPhony na území USA, čeká ji clo ve výši 25 procent. Analytici však varují, že takový přesun je prakticky nemožný.
Donald Trump dnes překvapil trhy kritikou společnosti Apple. Na sociální síti Truth Social vzkázal Timu Cookovi, že iPhony prodávané ve Spojených státech musí být vyráběny v USA. Pokud tomu tak nebude, firma zaplatí clo nejméně 25 procent.

Apple by měl podle Trumpa vyrábět svá zařízení v USA. Je to ale vůbec reálné? Zdroj: Pixabay
„Již dávno jsem informoval Tima Cooka ze společnosti Apple, že očekávám, že se iPhony prodávané v USA budou vyrábět v USA, nikoliv v Indii nebo kdekoliv jinde,“ napsal Trump na své síti. Pokud se tak nestane, Apple „zaplatí clo alespoň 25 procent“.
Apple, Samsung i Motorola na jedné lodi
Trump ale nezůstal jen u Applu. Během tiskové konference v Bílém domě rozšířil svou hrozbu i na jihokorejský Samsung a všechny ostatní výrobce smartphonů, kteří vyrábějí mimo území USA. „Bude se to týkat i Samsungu a každého, kdo vyrábí tento produkt, jinak by to nebylo fér,“ zdůraznil prezident.
Výjimku dostanou pouze ty společnosti, které přesunou výrobu do Spojených států. „Když si zde postaví továrnu, nebudou platit žádná cla,“ dodal Trump s tím, že firmy budou nuceny stavět výrobní závody v Americe.
Akcie Applu prudce klesly
Na Trumpovu hrozbu okamžitě zareagovaly trhy. Akcie Apple před otevřením burz klesly o více než čtyři procenta, což představuje ztrátu přibližně 70 miliard dolarů (kolem 1,5 bilionu Kč) z tržní hodnoty společnosti. Celková kapitalizace Applu tak klesla pod hranici tří bilionů dolarů.

iPhony se stále prodávají skvěle. Přesun výroby do Ameriky by však znamenal výrazné zdražení. Foto: Unsplash
Investoři tak mj. reagovali na fakt, že Apple v současnosti vyrábí převážnou většinu svých iPhonů v Číně prostřednictvím dodavatelů jako Foxconn. Firma postupně diverzifikuje výrobu do Indie.
Indie Trumpovi nestačí
Právě na Indii Apple v posledních letech vsází jako na klíčovou alternativu k čínské výrobě. Společnost tam nedávno oznámila plány na výstavbu nové továrny za 1,5 miliardy dolarů ve spolupráci s Foxconnem. Továrna má vyrábět displeje pro iPhony a další komponenty.
Tim Cook už dříve uvedl, že většina iPhonů prodávaných v USA během červnového čtvrtletí bude mít „Indii jako zemi původu“. Tento krok měl původně pomoci firmě vyhnout se dopadům obchodní války mezi USA a Čínou.
Trump však takové řešení odmítá. Stavět se podle něj má především na americké půdě.
Výroba v USA? Nereálná pohádka
Analytici však varují, že kompletní přesun výroby iPhonů do Spojených států je prakticky nemožný. Důvodů je hned několik. USA nemají výrobní kapacity potřebné pro masovou produkci složitých elektronických zařízení, jaké představují iPhony. Většina komponentů se vyrábí v Asii, což by znamenalo nutnost přesunout i stovky subdodavatelů. Výroba v USA by byla násobně dražší než v současných lokacích a země postrádá dostatečný počet inženýrů a techniků specializovaných na výrobu elektroniky.

Apple ani Samsung výrobu do USA pravděpodobně nepřesunou. Přinejmenším ne v dohledné době. Foto: Unsplash
Odborníci z Wedbush Securities odhadují, že iPhone vyrobený v USA by stál více než trojnásobek současné ceny – kolem 3 500 dolarů místo současných přibližně 1 000 dolarů.
Apple pod rostoucím tlakem
Přestože Tim Cook osobně přispěl do Trumpova inauguračního fondu a Apple slíbil investovat půl bilionu dolarů v USA během čtyř let, tlak z Washingtonu se zvyšuje. Cook už dříve varoval, že současná cla mohou firmu stát až 900 milionů dolarů pouze ve druhém čtvrtletí. Nyní čelí Apple ještě větší hrozbě, která by mohla zásadně narušit jeho obchodní model.
Otázkou zůstává, zda Trump své hrozby skutečně naplní. Je možné, že jde pouze o vyjednávací taktiku směřující k získání dalších investic amerických technologických firem do domácí ekonomiky.