Smart Metering na vzestupu: České Radiokomunikace věří internetu věcí

České Radiokomunikace (CRA) na nedávném pražském workshopu představili řadu zařízení internetu věcí, vyvíjených jejich partnery a postavených na síti LoRaWAN, specificky určené k užití na trhu IoT. Jedním z nich je chytrý elektroměr firmy VisionQ.

CRA chválou nešetřily. Přestože vývoj zařízení internetu věcí postupuje pomaleji, než si firma představovala – to na úvod workshopu přiznal obchodní ředitel firmy Miloš Mastník – je dle něj už svět včetně České republiky na internet věcí připraven.

Ačkoli bezpečnost (a dosud probíhající války standardů) je stále velkým otazníkem, nelze popírat, že počet připojených zařízení roste. Jen v síti CRA je jich prý v řádu desítek tisíc, a to skutečně v praxi užívaných, nikoli pouze experimentálních připojení. Další velký boom IoT má nastat v průběhu příštího roku.

Obrázek: Smart Metering na vzestupu: České Radiokomunikace věří internetu věcí

Internet věcí do každé rodiny? Zatím ne

Přestože optimismus Radiokomunikací byl znát, nelze se určité skepsi ubránit. Internet věcí prochází standardní hype křivkou a nachází se teprve ve fázi deziluze a hledání skutečných praktických využití. Rozšíření osvojení produktů lze čekat spíše až po roce 2020, kdy by také měla strmě vzrůst hodnota celého trhu.

Nelze navíc zapomenout, že Česká republika je v osvojování zahraničních trendů tradičně o něco pomalejší a USA teprve IoT pomalu přichází na chuť.

Mezi představované produkty od partnerů CRA – některé již prakticky hotové, jiné teprve vyvíjené – patří několik podnikových řešení, Living Lab od ČVUT nebo senzory na ochranu domácnosti. Nás však nejvíce zaujal chytrý elektroměr Eliot, který by mohl nalézt praktické osvojení obzvláště u lidí, kteří si potřebují pečlivě hlídat měsíční výdaje.

Jde také o zařízení určené nejen pro firmy, ale cílící i na spotřebitele; v tom se odlišuje nejvíce, neboť většina existujících projektů se prvně soustředí na průnik do podnikové oblasti.

Obrázek: Smart Metering na vzestupu: České Radiokomunikace věří internetu věcí

Přehledné měření elektřiny

Jedná se o „chytrý elektroměr“ od společnosti VisionQ (ProLoRa). Jak na workshopu a v následném krátkém rozhovoru popsal zakladatel společnosti Jiří Merz, jedná se o jednoduché zařízení na principu Plug & Play. Jednoduše jde magneticky připevnit na optické rozhraní elektroměru. Ten má dnes kupříkladu v Praze již 96 % elektroměrů (dle dat společnosti PRE), a číslo by mělo i nadále stoupat.

Co přesně chytrý elektroměr dělá? Skrze QR kód na zařízení si lze (za poplatek) vytvořit profil na webu a jednoduše sledovat spotřebu elektřiny v měsíci či využívaný a nastavený příkon. Snadno tak lze sledovat, kolik je za měsíc energie skutečně využito a je též možné porovnat, jak vysoké zálohy zákazník platí a zda není potřeba je upravit, ať už nahoru nebo dolů.

Při správném nastavení zařízení jde rovněž spočítat, kolik domácnost za elektřinu utratí; vzhledem k tomu, že vyčíst data přímo z elektroměru není pro všechny úplně jednoduchá záležitost, může chytré zařízení najít u zákazníku uplatnění.

Využití tohoto řešení si není problém představit jak u domu či bytu, tak také např. na chalupě. Hlavním kladem je jednoduchost – zvládnou jej nainstalovat i technicky méně zdatní jedinci, což teoreticky prodejům pomůže.

https://youtu.be/TbZRGuJMxsM

Internet věcí se rozšíří, ale nejprve musí získat důvěru zákazníků

Zajímavostí je také možnost zjistit i výrobu energie domácnosti; pro zákazníky kupříkladu se solárními panely na střeše může jít o příjemný prvek.

Samozřejmě však není zařízení zadarmo.

Cena chytrého elektroměru se v současné době pohybuje kolem 2 tisíc korun za samotný stroj, s jednorázovým poplatkem za registraci na web a do aplikace ve výši 300 korun a s pravidelnými měsíčními platbami v řádu několika málo desítek korun, které však mají do budoucna klesnout. V ČR jsou zařízení VisionQ zatím bez větší konkurence (vzhledem ke způsobu připojení a jednoduchosti), v zahraničí však už podobné přístroje existují. Smart metering, jak se trh s chytrými měřícími zařízeními nazývá, ovšem velmi rychle poroste.

Právě menší, drobnější projekty internetu věcí mohou pomoci technologii do domácností rozšířit. V současnosti to má IoT těžké – důvěra zákazníků je velmi nízká a bezpečnostní problémy jsou dobře známé.

Dá se také předpokládat, že právě nyní je vhodný čas na rozšíření na trh. Produkty, které přijdou později, už budou muset počítat s výrazněji zastoupenou konkurencí spolu s tím, jak zařízení internetu věcí začnou poskytovat i velcí hráči na poli telekomunikací a informačních technologií.

Rovněž je otázkou, jak spolehlivě zařízení v praxi funguje: na workshopu však působil chytrý elektroměr velmi přesvědčivě.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší