Samozvaný herní telefon od firmy, která se snaží na rychle rostoucí trh přinést produkty do co nejvíce možných oblastí, dostal nástupce. Razer Phone z minulého roku se dočkal druhé generace a ačkoliv ještě není v prodeji, detaily už jsou díky zahraničním recenzentům známé.
Se základní cenou 18 000 korun bez DPH (V České republice pravděpodobně o dost přesáhne 20 000) jde o chytrý telefon, který může mít ambice na vyzvání špičkových smartphonů a vlajkových lodí konkurenčních výrobců. Dokáže to však v praxi?
Specifikace tomu docela odpovídají: Displej s obnovovací frekvencí 120 Hz a 8milisekundovou odezvou je velmi rychlý a vypadá krásně, rozlišení 2560 x 1440 je slušné, byť displej je jen 5,72palcový. Oproti svému předchůdci disponuje LCD panelem UltraMotion IGZO a měl by být zářivější a lépe vidět třeba na slunci.
Snapdragon 845 je rychlý jako blesk
Potěší i procesory: osmijádrové CPU Snapdragon 845 je skvělá volba a GPU Adreno 630 (rovněž Qualcomm) hry zvládne bez problémů. Oproti Snapdragonu 835 z původního Razer Phonu má nástupce o 20 až 30 % lepší výkon. 8 GB RAM by mělo dostačovat na cokoliv, 64 GB úložiště není velké, ale jde rozšířit pomocí SD karet. Disponovat bude Razer Phone 2 poměrně čistým Androidem 8.1. Android 9.0 má dostat podle The Verge až na začátku příštího roku.
Razer s oblibou tvrdí, že vítězí v benchmarcích na Geekbench, Basemark GPU a 3Dmark Slingshot. Vzhledem k výkonu Snapdragonu je to dost možné, ale samozřejmě je nutné počkat na nezávislé testování od uživatelů; to vypovídá o reálném výkonu vždy nejlépe.
Firma také v telefonu využívá proprietární řešení chlazení; přehřívající se telefon patří mezi velmi nepříjemné nešvary: Vapor Chamber („parní komora“) teplotu rozmělní na celý povrch telefonu, což pomáhá chlazení.
Smartphone disponuje rychlonabíjením (Qualcomm Quick Charge 4+) pomocí USB-C, možné je také bezdrátové nabíjení. Baterie s kapacitou 4 000 mAh neurazí, ale ani neohromí. Desetihodinová výdrž baterie při 90hertzové obnovovací frekvence je stejná jako u původního Razer Phonu a nijak nepotěší. Recenzenti z řad novinářů se prozatím shodují, že udávaná výdrž odpovídá. Při standardním používání (ne hraní) by telefon měl vydržet alespoň den.
Sklo je šlápnutím vedle, kov by Razer Phonu 2 slušel více
Co se týče vzhledu, kromě loga výrobce na zadní straně telefonu (o němž si ještě povíme) má Razer Phone 2 design nevýrazný. Skleněná záda a trochu nehezké přední lišty nepůsobí zrovna elegantně; jde navíc o dost zvláštní kombinaci. Sklo v ruce dost klouže, to je problém mnoha současných smartphonů se skleněnými zády, což na hry není ideální. Naopak praktická přední strana zase není vzhledově hezká, a trochu se zdá, že Razer se pokouší o kompromis mezi skvělým herním telefonem a zároveň dobrým smartphonem obecně. Tato schizofrenie mobilu neprospívá.
Jde zřejmě o největší výtku směrem k Razer Phonu 2. Pouzdro je silně doporučeno.
Zajímavostí je zmiňované logo na zadní straně telefonu. Typický symbol Razeru nyní dokáže využít barvy Chroma, známé třeba z mechanických klávesnic firmy; 16,8 milionů barev je nezanedbatelný počet. Samozřejmě však jde pouze o designový prvek, který se navíc nemusí všem líbit. Produkty s popisem „herní“ dnes zřejmě musí povinně zářit všemi možnými barvami.
Logo dokáže změnit barvu například při příchozím e-mailu nebo textové zprávě, barvy jsou navíc odlišné; to by teoreticky využití nalézt mohlo, ale stále nepůjde o nic revolučního.
Fotografie neurazí, PUBG běží plynule
Co se týče fotoaparátu, Razer Phone 2 je spíše zklamáním. Fotografie jsou obecně dostačující, ale konkurence ve stejné cenové hladině si obecně vede lépe. Vzadu je duální 12megapixelový fotoaparát, který se poněkud netradičně nachází v prostředku chytrého telefonu. Přední kamera má stejné rozlišení.
A jak je na tom Razer Phone 2 s hrami? Podle dostupných recenzí dobře – hraje se na něm tak, jak byste od herního telefonu očekávali.
Sečteno a podtrženo, Razer Phone 2 není špatný telefon. Kromě skleněných zad, které, upřímně řečeno, nejsou pro herní telefon ideální (špatně odvádí teplo, klouže a snadno se zamaže) a nepříliš vyvedeného fotoaparátu jde o solidní volbu pro ty, kteří buď chtějí odlišný telefon nebo přenosnou herní bestii.
Za cenu přesahující 20 000 však není jasné, kolik uživatelé své cílové skupiny dokáže zaujmout. Smartphony ze stejné cenové hladiny totiž obecně na hry stačí rovněž, a mohou disponovat příjemnějším designem.
Zdroj, fotografie: 1