Poněkud šílený nápad v hlavě Floridské větvi katolické evangelické církve. Ačkoliv se na první pohled může celá idea jevit jen jako vtip nebo recese, jde ve skutečnosti o jeden ze symbolů digitální revoluci. Jmenuje se Follow JC Go.
Těžko hledat jinou instituci, pro níž by slovo „konzervativní“ bylo tak klíčové, jako právě pro katolickou církev. Hra s názvem Follow JC Go (JC jako Jesus Christ) je pokusem o přilákání mladších generací směrem k víře. Data potvrzují, že mladí lidé obecně k církvi příliš netíhnou, a to ve většině světa.
Přestože není jasné, čím je tato změna smýšlení primárně motivována, digitální technologie dlouho stály mimo dosah církevních institucí. V posledních letech už se však situace začala zlepšovat a variace na Pokémon Go je toho perfektním příkladem. Stejně jako původní hra staví na technologii rozšířené reality.
Podle italského deníku Corriere della Sera je cílem hry „sbírat“ světce a důležité biblické osobnosti. Podobně jako tradičnější pokémoni se různě vyskytují v okolí.
Papeži Františkovi se hra s rozšířenou realitou líbí
Přestože projekt samotný není propojen s Vatikánem, je papež František údajně se hrou spokojený. „Víte, František není technologicky založeným člověkem, ale toto jej naplnilo úžasem: ideu přijal a pochopil, že chceme kombinovat technologii s evangelizací,“ popisuje výkonný ředitel instituce, která hru vytvořila.
Rozdílný oproti Pokémon Go je koncept soutěžení: hráči proti sobě navzájem nesoupeří s nasbíranými světci a biblické postavy se nevyvíjí v mocnější varianty. To by ostatně nebylo moc křesťanské.
Místo toho je evoluce (což by byl sám o sobě dosti ironický prvek v náboženské hře) a vzájemné soupeření nahrazeno filosofickými a náboženskými otázkami, na něž mají hráči odpovídat. Překvapivě však jde sbíraným svatým zvýšit úroveň: je nutné dávat jim najíst, napít a, ano, modlit se s nimi.
Náboženské Pokémon Go stálo 500 tisíc dolarů a je pouze španělsky
Hra také kupříkladu doporučuje hráčům přivonět si k růžím nebo stavit se do kostela, když půjdou kolem.
Follow JC Go je dostupná na Androidu i iOS, hratelná je však jen ve španělštině. Brzy mají vyjít italská, portugalská a anglická verze. Aplikace je zdarma, její vývoj stál 500 tisíc dolarů.
Je otázkou, zda mají tvůrci vyřešenu otázku duševního vlastnictví, na dostupných zdrojích nelze skutečnost dohledat. Žalovat církev sice není moc křesťanské, ale vykrást nápad i s grafickou stránkou také ne; je však pravdou, že aplikace je alespoň zdarma, vývojářům Pokémon Go tak škody fakticky nevznikají. Pololegálních klonů je navíc už tak dost.