České společnosti Prusa Research se s nejnovější 3D tiskárnou Core One povedl skutečný husarský kousek. Po letech vývoje a zkušeností s předchozími modely od MK2 až po MK4S přichází s tiskárnou, která z pohledu inženýrství představuje velký technologický skok. Co nás při rozbalování a stavění stavebnice zaujalo?
Už při rozbalování je patrné, že výrobce myslel na každý detail. Perfektní balení ve stylu dokonalého tetrisu dokáže vtěsnat všechny komponenty do jedné krabice. Bytelná madla, která jdou po sestavení oddělit, usnadňují manipulaci s téměř dvacetikilogramovým balíkem.

Balení je promyšlené a zapadá do sebe jako Tetris. Foto: Tomáš Sotoniak
Oceňujeme použití papírové pásky na hlavní krabici – ekologičtější řešení by měl Prusa rozšířit i na další komponenty. Pěnové výztuhy by podle našich zkušeností šly nahradit papírovými alternativami, což by usnadnilo třídění odpadu.
Jako stavba LEGO stavebnice
Montážní návody od Prusa Research jsou již tradičně zlatým standardem v oboru. I tentokrát je návod výborně zpracovaný, byť česká verze ještě místy míchá češtinu s angličtinou. Věřím však, že tohle se určitě časem vyladí.

Sen každého kutila. Tiskárnu si můžete objednat i postavenou. Foto: Tomáš Sotoniak
Pro pohodlnější skládání po večerech bych uvítal možnost si v návodu uložit aktuální pozici s vlastní poznámkou. Na iPadu navíc nejsou náhledové obrázky plně viditelné bez přiblížení, kvůli čemuž můžou některé detaily na první pohled uniknout.
Technické řešení na světové úrovni
Core One se skládá nejlépe ze všech dosavadních modelů Prusa. Použití velkého množství kovových dílů činí tiskárnu nejen bytelnou, ale také přesnou. Inženýři vytvořili řadu řešení, která jsou stejně funkční jako u předchůdců, nebo dokonce lepší, přitom však výrazně jednodušší.
- Foto: Tomáš Sotoniak
Extruder se například skládá opravdu rychle, podobně jako u modelu MK4S. Skvěle je vyřešené napínání řemenů, které je dostupné z vnější strany umožňuje rychlou změnu bez demontáže.
Uzavřená tisková komora je gamechanger
Koncept tiskové komory s řízenou teplotou sice není ve světě 3D tisku novinkou, ale česká firma ho implementovala mistrovským způsobem. Box efektivně využívá prostor nejen pro cívku s filamentem, ale i pro příslušenství k tiskárně. Stačí nahlédnout na portál Printables, kde už vznikají desítky modifikací.
Řada předpřipravených závitů v konstrukci a volných slotů na řídící desce napovídá, že Prusa plánuje do budoucna další aktualizace a upgrady.
Chytré detaily potěší
Člověka zaujmou promyšlené technické vychytávky – například důmyslný tištěný nástroj, který slouží nejen pro stahovací pásky, ale také pro instalaci ložiska nebo nastavení vzdálenosti ozubených kol na motoru. Podobných šikovných řešení je v konstrukci celá řada.
Foto: Tomáš Sotoniak
Oceňujeme také přístup ke konstrukci řídící desky, vedení kabelů a umístění sensorů. Při skládání si člověk opakovaně říká: „To je chytré, to se mi líbí.“
Chytrá konektivita a automatizace
Integrace do Home Assistant funguje bezproblémově, podobně jako u modelu MK4. Tiskárna si pamatuje, jaký typ filamentu má aktuálně natažený, což otevírá možnosti pro užitečné automatizace. Začít můžete například automatickým vypnutím tiskárny 15 minut po dokončení tisku – zapnutá spotřebovává 13,6 W.
Uzavřená konstrukce tiskárně sluší. Foto: Se souhlasem Prusa Research
Prusa vylepšuje mobilní aplikaci a o průběhu tisku jste informováni nejen v aplikaci, ale také prostřednictvím notifikací na mobil či chytré hodinky. Z nové verze aplikace lze dokonce přímo tisknout – stáhnete si model z Printables a rovnou ho pošlete do tiskárny.
Co by ještě šlo vylepšit
Připojení přes NFC při nastavování WiFi není zcela intuitivní a zasloužilo by si UX vylepšení. Některé kroky nejsou na první pohled jasné, což může méně technicky zdatné uživatele zmást.
Škoda, že kamera Buddy3D není integrovaná do systému tak, aby byla dostupná bez cloudu. Je napojena separátně na Wi-Fi a dostupná pouze přes Prusa Connect. Když už se Prusa prezentuje možností kompletního offline provozu, hodila by se lepší integrace.
- Foto: Tomáš Sotoniak
Horní větrání by mělo mít senzor nebo být řízené elektronicky. Hláška před tiskem o nutnosti zkontrolovat otevřený otvor je otravná, zejména při vzdáleném tisku.
Verdikt: České technologie na světové úrovni
Prusa Core One představuje vrchol dosavadního vývoje českobudějovické společnosti. Mechanická konstrukce i elektronika jsou promyšlené do posledního detailu, skládání je radost a potenciál pro budoucí upgrady je obrovský.
Jde vidět, že Josef Průša a jeho tým za ty roky opravdu rostou a neustále se zlepšují. Core One je důkazem, že česká technika dokáže konkurovat těm nejlepším světovým produktům. A to je důvod k hrdosti.
Zdroj textu: Tomáš Sotoniak, se souhlasem