Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat

Český zdicí robot WLTR umí stavět rovné stěny a v některých parametrech je již podle výrobce lepší než parta lidských dělníků. Nyní se objevilo ukazující jeho provoz v praxi. Jak rychlé je pokládání cihel robotickým ramenem a jaké nedostatky podle dohlížejícího na stavbu má?

Stavebnictví se řadí k odvětvím, která jsou často považována za konzervativní a těžko se v nich prosazují inovace. To se však brzy může změnit s nástupem zdících robotů. Na další z českých staveb je nyní využíván zdící robot, který umí sám vyzdívat rovné stěny bez otvorů. Využívá k tomu speciální cihly a zdicí pěnu. I když zatím jde o prototyp se spoustou nedostatků, jde o zajímavý náhled do budoucnosti stavebnictví.

Rychlost zdicího robota je zatím poměrně pomalá. Když ale vezmeme v potaz, že dokáže fungovat prakticky nepřetržitě, rozdíly se smazávají.

Robot zatím nezvládá rohy, otvory a překlady. Brzy se to změní

Jak popsal na Twitteru dohlížející, který robota mohl spatřit přímo na staveništi, zařízení zatím dokáže zdít do výšky 3,2 metru a výrobce slibuje, že brzy bude umět pracovat i s jinými typy cihel a klást překlady nad otvory. Nezvládá však zatím rohy, otvory a složitější konstrukce. „Je to pořád robotická ruka, která musí rozeznat, kam položit cihlu. Rohy a otvory zatím nedělá,“ napsal autor videa.

Přes počáteční nedokonalosti je zřejmé, že zdící roboty mají potenciál významně urychlit a zlevnit hrubé stavební práce. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví navíc bude firmy brzy nutit hledat alternativní řešení. „Problém spíš je, že na tuhle práci nebudou brzy lidi,“ upozornil autor na dostatek chybějících zedníků a řemeslníků v ČR. Zatím to podle něj vyjde také dráze než člověk.

Místo malty pěna a nízká rychlost. Ale na vývoji se stále pracuje

Diskuze ukázala, že ne všichni jsou zatím fungování novinky nadšeni. Někteří upozorňují na potenciální nedostatky zdících pěn, které robot zatím při práci místo malty používá a od kterých se v Německu již částečně upouští. Jiní poukazují na pomalost současných prototypů a nutnost dalšího vývoje, který na pozadí horlivě probíhá a firmy si uvědomují, že jde o možný zlatý důl. Většina diskutujících se však shoduje, že i když jde zatím jen o první krůčky, za několik let by mohly být zdící roboty na staveništích zcela běžné.

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat

Robot pracuje se speciálními cihlami Porotherm 30 RR Profi Dryfix (Robot Ready), které mají na čelních stranách speciální drážky umožňující mu pevný úchop. Foto: Se souhlasem Wienerberger

Společnost vyvíjející zdícího robota slibuje, že v nadcházejících měsících a letech bude zařízení dále vylepšovat, aby zvládlo širší škálu konstrukčních prvků a bylo rychlejší. Novou éru stavebnictví s autonomními roboty na staveništích tak můžeme očekávat už za pár let. Pak snad firmy konečně přestanou oprávněně nadávat na nedostatek pracovních sil.

Zdroje: Twitter, Wienerberger

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Je možné vidět „manipulátor“ někde naživo? Podle dostupných informací tento 11 let vyvíjený stroj s japonským ramenem a pojezdy, co ho musíte z místnosti do místnosti přenést, vycentrovat, založit první řadu a pak mu být neustále k ruce s dodávkami speciálních drahých cihel, dořezat a dozdít rohy, okna, překlady. To… Číst více »

josef

proč vyvíjet když dávno existují Ipal linky s obdobným ale lepším ramenem .. tam stačí přepsat program .. upravit úchyt a bude to stejné jako tohle a + si to hlídá lasserama odstupy a nebylo by to závislé na přesných cihlách a pěně. Dále úchyt by šel k tomu řešit… Číst více »

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu