Zdá se to jako nepsané pravidlo, že objeví-li se na trhu silné jazykové modely čínských společností, Západ jim do cesty postaví vlastní aktualizovanou AI. Na pozadí těchto šarvátek pak můžeme sledovat pokroky v uživatelské dostupnosti umělé inteligence na různých platformách.
Trh zaplavují modely od Googlu: Pomohou s učením i výběrem oděvu
Společnost Google naplňuje své sliby z konference I/O 2025 a přináší svým uživatelům nové produkty a služby řízené umělou inteligencí. Tento týden tak byla například aktualizována platforma Google Workspace, která se dočkala postranního ovládacího panelu plného AI funkcí. Ty reprezentují tzv. Gems, které fungují jako zjednodušené verze chatbota Gemini, a mohou tak provádět jednoduché úkoly.
Google pak ke konci školního roku představil také balíček služeb zaměřených na studenty či pedagogy. Sada Gemini in Classroom obsahuje více než 30 nových nástrojů, které budou k dispozici zdarma pro uživatele Google Workspace for Education. Díky nim bude možné využít AI na tvorbu prezentací, testů či interaktivních vzdělávacích her. I zde jsou pak k dispozici Gems, které při práci s Gemini in Classroom zvyšují uživatelský komfort.
Teprve včera pak technologický gigant spustil zcela novou aplikaci Doppl, která funguje jako virtuální zkušební kabinka. Díky propojení se systémem Google Shopping si tak mohou uživatelé vyzkoušet, jak by na nich vypadaly nejrůznější druhy oděvů a doplňků pouze na základě nahrání vlastní fotografie a snímku daného artiklu. Nástroj je aktuálně testován na operačních systémech iOS a Android ve Spojených státech. Společnost Google bohužel zatím neuvedla, zda-li bude služba rozšířena i do Evropy.
Grammarly spojuje síly s aplikací Superhuman a přináší pokročilé funkce pro práci s textem
Populární platforma Grammarly nabízející AI korektorské a editorské práce oznámila svůj záměr převzít e-mailovou aplikaci Superhuman, která pro své služby rovněž využívá umělou inteligenci. Cílem této akvizice je vytvoření nativní platformy pro produktivitu, která bude nabízet specializované AI agenty zaměřené právě na práci s textem. Jelikož jsou pak e-maily v dnešní době nejčastější formou komunikace, je záměr přivést do tohoto prostředí schopnou umělou inteligenci zcela nepochybně výhodnou marketingovou strategií obou firem.
Spolupráce společností Grammarly a Superhuman má za cíl přinést novou inteligentní e-mailovou platformu. Foto: Unsplash
Ačkoli je nová platforma stále ve vývoji, společnost Grammarly poodhalila, jaké funkce by měla uživatelům nabídnout. V arzénálu nových AI agentů by tak neměla chybět schopnost psaní a třídění e-mailů, plánování schůzek či provádění hloubkového výzkumu zvoleného obsahu. O této aplikaci tak nejspíš v blízké budoucnosti ještě uslyšíme.
Čínské jazykové modely opět vystrkují růžky. Novou AI představily Baidu i Alibaba
Od poprasku způsobeného spuštěním čínských modelů DeepSeek AI již uplynul téměř půlrok. Asijská umělá inteligence se však po měsících relativního klidu opět probouzí k životu. Prvním horkým želízkem v ohni je série open-source AI modelů Ernie 4.5 z dílny společnosti Baidu. Ta obsahuje na desítku nástrojů zahrnujících multimodální či uvažující modely, ale také umělou inteligenci využívající architekturu Mixture-of-Experts (MoE) kombinující několik variant učení.
The ERNIE 4.5 series is now officially open source. This family of models includes 10 variants—from MoE models with 47B and 3B active parameters, the largest having 424B total parameters, to a 0.3B dense model—all available now to the global AI community for open research and… pic.twitter.com/HiQ2tqerpi
— Baidu Inc. (@Baidu_Inc) June 30, 2025
Dalším technologickým gigantem z Číny, který o sobě dal v posledních dnech vědět, je společnost Alibaba a její obrázkový generátor Qwen VLo. Ten je nástupcem jazykového modelu Qwen 2.5 a oproti starším modelům přináší několik vylepšení. Nejnovější model AI pro generování obrázků podporuje jak převod textu na obrázek, tak vzájemný převod napříč obrázky. Podporuje také zadávání textu v několika jazycích, včetně angličtiny. Kromě samotného generování je pak model schopen také provádět drobné úpravy vytvořených snímků.
Umělá inteligence na YouTube má přinést novinky ve vyhledávání videí
YouTube opět přidává na svou platformu novou AI funkci umělé inteligence. Tentokrát jde o nástroj Search Results Carousel, nabídku doporučených videí v novém rozložení včetně textového popisu. Interní testování karuselu výsledků bylo prováděno od dubna letošního roku a nyní konečně míří k prvním uživatelům.
YouTube chce využít umělou inteligenci k chytřejšímu vyhledávání videí. Foto: Pexels
Vyhledávací režim tak bude nově rozšířen o „kolotoč” výsledků podle daných klíčových slov. V horní části se zobrazí samotný videoklip, pod ním pak miniatury dalších doporučených příspěvků, mezi kterými bude možné listovat. Kromě toho YouTube také rozšiřuje svůj konverzační nástroj AI na některé uživatele bez prémiového účtu. Ten umožní pokládat otázky související s obsahem videa či žádat o doporučení. Všechny tyto novinky jsou však zatím vyhrazeny pouze americkým uživatelům, v tomto případě se ale možná dočkáme i příchodu do Česka.
Apple chce najmout firmu na vývoj inteligentní Siri. V úvahu přichází Anthropic či OpenAI
Apple se podle všeho postupně vzdává myšlenky využívat vlastní modely umělé inteligence k napájení nových funkcí Siri. Zpráva agentury Bloomberg hovoří o tom, že firma uvažuje o outsourcingu technologie do společnosti Anthropic, případně i OpenAI. Obě firmy měly být osloveny s žádostí o vytvoření přizpůsobené verze svého AI modelu právě pro Siri. Apple chce následně oba modely otestovat, aby zajistil jejich kompatibilitu a efektivitu, než se rozhodne, který z nich pro svou virtuální asistentku implementuje.
Applu se dlouhodobě nedaří vyvinout vlastní umělou inteligenci. Žádá tak o pomoc lídry v AI technologiích. Foto: Freepik
Rozhodnutí firmy z Cupertina vzdát se vývoje vlastní umělé inteligence by znamenalo výrazný odklon od původních plánů vyvíjet klíčové technologie AI vlastními silami. Applu však postupně docházejí možnosti a spolupráce s firmami OpenAI či Anthropic by tak mohla vývojáři Siri pomoci dohnat dávno ztracený čas a učinit jej konkurenceschopným i na poli AI technologií.