Novinky ze světa AI #33: Kontroverze ohledně Gemini, výpadek ChatGPT, umělá inteligence zdokonaluje sama sebe

Poslední týdny se v rámci vývojářského závodu v oblasti umělé inteligence dají směle přirovnat k horské dráze. Ten, kdo byl před pár dny kandidátem na nového leadera na AI trhu, se postupně propadá, a na přední příčky se dostává konkurence, aby se situace během chvilky opět změnila. Jak je na tom umělá inteligence dnes?

Google přiznal, že si prezentaci funkcí své AI Gemini lehce přibarvil

V minulém souhrnu novinek ze světa AI jsme psali mimo jiné o revolučním AI modelu Gemini, který má na svědomí Google DeepMind. Všechny testy ukazovaly naprosto excelentní výsledky po stránce výkonu, a Gemini se navíc prezentovala i názorným videem, ve kterém ukázala, co všechno dokáže. Jak se ale ukázalo, nový jazykový model není tak ohromující, jak se na první pohled zdálo. Video bylo záhy rozebráno internetovými odborníky, kteří poukázali na možnost úpravy záběrů v postprodukci. Tyto závěry pak později potvrdila i společnost Google, která na svém vývojářském blogu popsala vznik reklamního spotu, který tak byl vytvořen pomocí statických snímků ze záznamu. Samotný zvuk umělé inteligence byl také přidán až později. Podle viceprezidenta Google DeepMind má však video sloužit jako reprezentativní ukázka funkcí AI Gemini, a nikoliv jako přesný návod k tomu, jak model funguje. Již teď je ale jasné, že umělá inteligence touto aférou tak trochu ztratila na důvěryhodnosti, a bude tak muset uživatelům ukázat své přednosti při reálném použití.

Svět vyděsil půlhodinový výpadek ChatGPT. Příčina problému zůstává záhadou

AI chatbot ChatGPT se během včerejška potýkal s rozsáhlými výpadky, během nichž byla služba přerušovaně nedostupná. Celý incident trval krátce přes půl hodiny, a společnost OpenAI ještě téhož dne oznámila, že problémy se podařilo vyřešit. Informace však způsobila značný poprask mezi tech médii, která celou situaci prakticky okamžitě rozebírala. Nejde přitom o nijak výjimečný stav, jelikož za posledních 90 dní došlo k hned několika podobným závažným výpadkům. Přesto se tyto incidenty v poslední době množí, a problémy hlásí uživatelé i s některými dílčími funkcemi ChatGPT, například s odesíláním zpráv či zvýšenou mírou chybovosti u platformy ChatGPT Enterprise. OpenAI zatím neposkytla vysvětlení, proč výpadků v poslední době přibývá, objevují se ale spekulace o tom, že za chybou může stát neaktuální verze chatbota, kterou sice vývojáři poskytli k dispozici již v listopadu, oficiálně ale spuštěna nebyla. Tato tvrzení se však nepodařilo ověřit, a nezbývá než doufat, že OpenAI situaci aktivně řeší, a výpadků tak bude v následujících týdnech ubývat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #33: Kontroverze ohledně Gemini, výpadek ChatGPT, umělá inteligence zdokonaluje sama sebe

Chatbot ChatGPT od OpenAI přestal během 13. prosince na půl hodiny fungovat. Pro některé se tím zastavil svět. Zdroj: Se souhlasem společnosti OpenAI

Soudci v Anglii mohou umělou inteligenci využít ke své práci. Rozhodovat o řízení však AI stále nemůže

Soudci v Anglii a Walesu dostali souhlas k používání umělé inteligence v některých oblastech své práce. Rozhodnutí přišlo navzdory kontroverzi ohledně případů, kdy byla AI v právním systému použita, což vedlo k předvídatelně špatným rozhodnutím. Využití umělé inteligence v této sféře tak přichází s řadou omezení. AI tak bude možné použít například pro souhrn či tvorbu velkého množství textů, úřady však varují před aplikacemi v právním výzkumu a analýze. Umělá inteligence totiž v minulosti uváděla například odkazy na neexistující či nesouvisející případy, které ve výsledku vedly k prohře daného sporu. Soudci tak mají stále hlavní rozhodovací slovo, a zodpovídají také za výsledek práce, ke které umělou inteligenci využijí.

Obrázek: Novinky ze světa AI #33: Kontroverze ohledně Gemini, výpadek ChatGPT, umělá inteligence zdokonaluje sama sebe

Soudci v některých oblastech Velké Británie si mohou při práci s velkým množstvím dat přizvat na pomoc AI. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence pomáhá vyvíjet čipy, které vylepší její funkce

Vývoj AI čipů je v poslední době velmi často skloňovaným tématem. Společnosti jako Apple, NVIDIA, Qualcomm či Samsung se vzájemně předbíhají v tom, kdo přivede na trh výkonnější čip umožňující přímou podporu umělé inteligence. Málokdo už ale ví, že na vývoji některých těchto polovodičů se vyvíjí přímo i samotná AI. Příkladem je například procesor Meteor Lake od Intelu. Umělá inteligence se na vývoji těchto čipů podílí zejména v raných fázích, kdy dokáže velmi efektivně odhalit i odstranit nejrůznější softwarové i hardwarové chyby. Ačkoliv by pak mohlo jít o strategickou výhodu, podle některých testerů nemají Meteor Lake vůči konkurenci – především pak společnosti AMD – příliš velkou šanci. Dokud však nebudou na trhu dostupná zařízení, která tyto čipy využívají, bude tento věčný konkurenční boj probíhat pouze na poli PR a marketingu, a my si tak musíme na konečné srovnání ještě nějakou chvíli počkat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #33: Kontroverze ohledně Gemini, výpadek ChatGPT, umělá inteligence zdokonaluje sama sebe

Umělá inteligence již dokáže optimalizovat čipy, které ji mají následně pohánět. Technologie má však stéle spoustu nedostatků. Zdroj: Freepik

Evropská unie dosáhla v rámci Aktu o AI shody. Co bude dál?

Zatímco minulý týden byla budoucnost Aktu o AI ještě nejasná, dnes je již definitivně rozhodnuto. Evropské instituce dosáhly 8. prosince vzájemné politické shody o obsahu tohoto zákona, jehož schválení tak již nestojí prakticky nic v cestě. Ačkoliv pak jednání na toto téma probíhala v rámci EU již řadu let, teprve nedávný rozmach umělé inteligence přinutil orgány skutečně jednat. K dosažení finálního znění zákona však bude nutné jej ještě formálně přijmout Parlamentem a Radou EU, k čemuž nejspíš dojde začátkem příštího roku. Vzhledem k tomu, že jde o první legislativní návrh svého druhu na světě, obsahuje Akt o AI návrhy určitých standardů, kterými by se měly jednotlivé členské jurisdikce řídit, nejspíš ale nepůjde o příliš závazná opatření. Přesto bylo vytvoření takového dokumentu klíčové pro to, aby se otázka řešení bezpečnosti umělé inteligence mohla posunout dál. Jakmile tedy dojde k ratifikaci zákona, budou jeho případné následky mnohem jasnější.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte