Výpadek elektřiny nám opět ukázal, jak křehká je naše společnost. Okamžitý přístup k informacím, světlo, tekoucí voda… To vše nemusí být v případě dlouhodobého výpadku proudu samozřejmostí. Jaké gadgety vám pomohou přečkat delší výpadek a co doporučují autority?
Elektřina jako základ
Majitelé fotovoltaiky a nejrůznějších ostrovů budou mít v případě krizového scénáře výhodu. Elektřina tak nebude problémem, který by je při několikadenním výpadku trápil. V zimě se budou muset uskromnit, ale jinak nemají důvod k větší panice.
Pokud by z nějakého důvodu výpadek proudu trval několik dní, budete pravděpodobně chtít provozovat alespoň mobil či světlo. A pro ně potřebujete elektřinu. Řešením mohou být nabíjecí stanice, které mohou mít dostatečnou kapacitu pro několikadenní nabíjení důležitých spotřebičů, případně i několikatýdenní nabíjení mobilu.

Ke stanici můžete připojit i několik spotřebičů naráz. Potěší vestavěné USB-C a USB-A konektory. Zdroj: Se souhlasem Jackery
Na českém trhu je dlouhodobě oblíbená čínská značka Jackery a ze zkušenosti můžeme doporučit produkty také od Bluetti. Nabíjecí stanice jsou vlastně takové velké powerbanky s řadou konektorů a výstupů, mezi nimiž nechybí tradiční zásuvka. V případě nouze tak při životě udrží klidně i chladničku či TV. Ideální jsou navíc pro kempingové využití, kdy můžete mít vlastní zdroj energie i v místech, kde je elektřina problematicky dostupná.
Většina nabíjecích stanic má možnost připojení přenosného solárního panelu. 500Wh modely koupíte za ceny kolem 10 000 Kč, 1kWh modely ve stylu Jackery Explorer 1000 v2 s LiFePO4 bateriemi pak kolem 20 000 Kč. Není to málo, ale pokud rádi kempujete, nebo jezdíte obytňákem, může jít o dobrou volbu.
Powerbank jsou na trhu stovky. Vyhněte se nákupům na Aliexpressu a Temu a pořiďte si raději nějaký model střední třídy. Ne vždy se vyplatí šetřit a kupovat modely neznámých značek. Foto: Unsplash
Pro většinu populace pak bude dostačující menší nabíjecí stanice či třeba větší powerbanka, kterou nabijete alespoň notebook a mobil. Dívejte se po modelech s 20 000 mAh a více (samozřejmě zohledněte své potřeby). Koupíte je od cca 500 Kč a nepochybně je využijete i při jiných příležitostech. Koupit se k nim bez problémů dají i levné solární panely s USB.
Detailního průvodce jsme vám přinesli v článku Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Rádio na baterky, nebo s generátorem
Proč takto archaickou technologii vůbec vlastnit? Zaprvé to v České republice doporučují i záchranné složky, zadruhé je to v případě delšího výpadku, kdy může být nefunkční mobilní signál nebo internet jediný rychlý zdroj informací.
- Foto: Se souhlasem Philips
Vzhledem ke snadné dostupnosti baterek můžete sáhnout po modelu na tužkové baterie, případně zvolit nějaké komplexnější řešení. A nemusí to být pochybné gadgety z Aliexpressu. Povedeným řešením je např. Philips TAR1609, což je rádio se svítilnou a USB výstupem pro nabíjení elektroniky. Rádio můžete nabíjet tužkovými bateriemi, zabudovaným solárním panelem či kličkou přiloženou v balení.
Online za každé situace
Pokud chcete zůstat online i v případě, že kolem vás nefunguje byť jen základní infrastruktura, pomůže vám satelitní internet Starlink. Provozuje ho SpaceX Elona Muska a dnes jsou již ceny poměrně sympatické. Za rychlý satelitní internet zaplatíte měsíčně jen 875 Kč. V ceně je speciální router 3. generace s 12měsíčním tarifem.
I takhle dnes může vypadat kancelář. Nabíjecí stanice Jackery Explorer 500 se solárním panelem mají dostatek výkonu pro napájení několika zařízení. Foto: Foto: Se souhlasem Tomáše Sotoniaka
A co rychlosti? V našem testu oficiální aplikace Starlink naměřila rychlosti stahování/nahrávání v rozmezí od 53/17 Mbps do 158/17 Mbps. V tomto směru je tak Starlink lepší než většina českých poskytovatelů internetu.
Svítilna a baterka
Na světlo i po setmění jsme si zkrátka zvykli. Myslete proto také na nějakou tu svítilnu či LED baterku s dlouhou výdrží. Modelů jsou na trhu kvanta a je na vás, zda zvolíte modely s větší zabudovanou baterií, nebo vsadíte na tužkové baterky.
Ze svítilny jde vyjmout vnitřní část a získáte tak druhou menší svítilnu a baterku v jednom. Možnost změny barev a připojení k telefonu berte jako nepodstatnou vychytávku. Foto: Redakce inSmart.cz
My pro vás právě připravujeme test dvojice LED kempingových svítilen, které jsou pro podobné případy skvělou volbou. Xiaomi Multi-function Camping Lantern je LED svítilna v podobě lucerničky, ze které můžete kdykoliv vytáhnout ještě rezervní menší svítilnu s baterkou. Navíc ji lze jednoduše zavěsit a rychle nabít třeba z powerbanky. Výhodou je 360° světlo a sympatická cena kolem 1 000 Kč.
Podobná lucerna má pro případ výpadku příjemnější světlo než většina obyčejných baterek. Foto: Redakce inSmart.cz
Alternativou je Wiz Mobile Portable Light Colors, které má taktéž podobu svítilny a nyní ji pro vás testujeme. Sympatická je výdrž na 10 hodin nočního svícení a možnost měnit intenzitu světla. Nevýhodou zde bude vyšší cena kolem 2 000 Kč. Obě světla je možné připojit k telefonu a měnit jejich barvy, ale to využijete spíše mimo krizové scénáře.
Nezapomeňte na zábavu
Součástí nouzového zavazadla by měla být i nějaká zábava. Tu můžete z oblasti elektroniky vyřešit např. elektronickou čtečkou knih, která moc nežere a vydrží vám na jedno nabití klidně i několik týdnů. Kdo se neobejde bez her, neměla by mu chybět např. kapesní konzole. Přeci jen, pokud se nechcete socializovat, může být delší blackout ideální např. na dohrání všech legendárních retro her. A mobil si spíše vybíjet nechcete.
Staré pecky vás zabaví na dlouhé hodiny. Přípojení k internetu netřeba. Foto: Redakce inSmart.cz
Seznam pro nouzové situace by byl mnohem delší. Kromě oblečení, jídla a vody by obsahoval např. nůž či léky. Z oblasti elektroniky můžeme doporučit alespoň některé produkty zmíněné výše. Bez elektřiny je to dnes zkrátka složité. Na co z podobných gadgetů nedáte dopustit vy?
Zdroj: Redakce inSmart.cz