Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Jak vybrat správnou powerbanku a nepořídit si drahé těžítko? Při výběru byste neměli hledět pouze na cenu, ale také na kapacitu, odolnost nebo typ konektoru. Co vše je pro výběr důležité vědět vám poradíme v našem přehledném průvodci.

Chcete mít telefon vždy po ruce? Díky správné powerbance bude mít vaše elektronika dostatek energie kdykoliv a kdekoliv. Hlavní výhodou je, jak asi tušíte z názvu, možnost nabíjení i v místech bez přítomnosti zásuvky. Powerbanky dnes mají vysokou kapacitu a nabízí dokonce připojení 2 a více telefonů či dokonce notebooků zároveň.

Powerbanky jsou navíc čím dál menší a lehčí, některé pak sází na netradiční funkce a design. Výběr by se měl i přes velký vliv designu na chování zákazníků odvíjet především od vlastností a funkcí konkrétních modelů. A protože se ani v oblasti powerbank není jednoduché vyznat, rozhodli jsme se připravit průvodce tak, aby si s jeho pomocí dokázal vybrat každý.

Důležité parametry při výběru powerbanky

Při výběru powerbanky je důležité zaměřit se na její důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

 • typ baterie,
 • kapacita,
 • vstupy a výstupy,
 • funkce,
 • odolnost,
 • a pořizovací náklady.
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Powerbanky si dnes poradí s nabíjením notebooků i startováním automobilů. Foto: Freepik

Jak si dále ukážeme, výběr powerbanky zdaleka není jen o kapacitě (udávaná v mAh) a ceně. Nabídky předhánějící se v co největší kapacitě tak sice vypadají lákavě, ale mohou vás zavést ke špatné volbě. Pokud sháníte zařízení, které vás nenechá ve štychu, měli byste při výběru koukat na vícero parametrů zmíněných výše. Jak správně vybrat powerbanku?

Typ baterie

Prvním parametrem při výběru powerbanky je typ baterie. Na současném trhu si můžete vybrat mezi dvěma variantami, z nichž každá má své klady a zápory. Prvním typem jsou Li-ion baterie. Jsou velice kvalitní a cenově dostupné. Doporučuje se, aby se tyto powerbanky nevystavovali příliš vysokým teplotám. Pro tento typ baterií není ideální vybití až do nulové hodnoty, a to z důvodu, že by mohlo dojít ke snížení celkové kapacity powerbanky. Druhým typem jsou Li-pol baterie. Jejich výhodou je gelový elektrolyt, který se vyrábí v nejrůznějších tvarech. Tyto baterie disponují nižší hmotností a tloušťkou. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady.

Články uvnitř powebanky mají běžně napětí 3,7 V, přičemž telefon a daší zařízení se z USB výstupu nabíjí při 5 V. I z tohoto důvodu je důležité myslet na fakt, že skutečná kapacita powerbanky, kterou budete schopni přenést do jiného zařízení, je o něco nižší než udává výrobce.

Kapacita powerbanky vs. skutečná kapacita

Velice důležitým parametrem při výběru powerbanky je její kapacita. Udává se v miliampérhodinách, obvykle ji najdete pod zkratkou „mAh.“ S její narůstající kapacitou se zvyšuje také hmotnost a rozměr. Pro občasné dobíjení vám postačí kapacita 5 000 mAh.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Zdaleka nestačí operovat se vzorcem kapacita powerbanky / kapacita akumulátoru mobilního zařízení. Skutečná kapacita je jiná. Foto: Freepik

Pokud chcete powerbanku používat často na vícenásobné nabití mobilního telefonu, rozhodně vybírejte modely s kapacitou od 10 000 mAh. Hodně však záleží na požadovaném způsobu použití. Při výběru byste si měli nicméně přinejmenším uvědomit, jak a kolikrát chcete na jedno nabití powerbanky vaše zařízení nabíjet. Až pak je třeba hledat kompromis mezi funkcemi, výstupy a designem.

Jak vypočítat skutečnou kapacitu powerbanky?

Skutečná kapacita powerbanky se dá vypočítat za využití vzorečku udávaná kapacita × 3,7 / 5. Pokud se bude jednat o 10 000 mAh powebanku, která má na výstupu 5V USB, bude vzorec 10 000 × 3,7 / 5 = 7 400 mAh. Při započtení ztrát při nabíjení tak můžete počítat, že 3 000 mAh baterii telefonu naplno nabijete přibližně 2×.

Vstupy a výstupy

U powerbanky je důležité zaměřit se také na její vstupy a výstupy. Základními vstupy jsou microUSB a USB-C, přes které powerbanku nejčastěji nabíjíte. U většiny modelů jsou výstupy řešeny klasickými USB konektory. Pokud víte, že budete nabíjet více zařízení, volte vyšší počet portů. Na trhu jsou k dispozici i modely se startovacími kabely pro start automobilů, automobilovou zásuvkou či klasickou 220V kolíkovou zásuvkou pro připojení větších spotřebičů.

Funkce powerbanky?

Na současném trhu je nabídka těchto zařízení opravdu široká. Některé modely disponují také nadstandardními funkcemi. Mezi tyto funkce patří:

 • displej,
 • indikace nabití,
 • bezdrátové nabíjení,
 • podpora rychlonabíjení,
 • LED osvětlení,
 • 220V klasická zásuvka,
 • 12V autozásuvka,
 • startovací kabely,
 • zvýšená odolnost proti vodě a prachu,
 • a solární panel.
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Bezdrátové nabíjení se už dostalo do powerbank. Hravě tak nabijete telefony, sluchátka i hodinky. Foto: Ondřej Košťál, redakce inSmart.cz

Před vyhledáním konkrétního modelu si nejprve odpovězte na to, které funkce od powerbanky očekáváte. Především chtějte funkci rychlonabíjení (na výstupu i vstupu), která je při aktivním cestování přínosná. Jen těžko dobijete během hodiny powerbanku, která kvůli pomalé elektronice potřebuje k plnému nabití 15 hodin. V takovém případě nestačí ani nabíjení přes noc, což není zrovna ideální. Rychlé nabití powerbanky oceníte na cestách, kdy si ze zkušenosti můžete během oběda dobít powerbanku ze sítě prakticky kdekoliv na světě. Na vstupu (nabíjení) koukejte na hodnoty minimálně 1,5 A a více.

U displeje, který zároveň slouží jako indikátor nabití, můžete narazit na různé přístupy. Někde je přítomný malý panel s číslicemi, jinde pouze tečky ukazující zbývající kapacitu. U levných powerbank je displej málokdy přesný a je tedy téměř jedno, zda je použita jako indikátor dioda či samotný displej.

Naši další detailní průvodci poradí, jak vybrat elektrokolo či notebook do 10 000 Kč. Na inSmart.cz vám pravidelně pomáháme s výběrem elektroniky, nejlepších aplikací i zabezpečením vašich zařízení.

Kolik investovat? Jde to levně i za několik tisíc

Posledním klíčovým parametrem při výběru powerbanky je cena. Při výběru není vždy rozhodující pouze celková kapacita. Cena je závislá také na funkcích, počtu vstupů a výstupů. Nejlevnější modely seženete do 500 Kč, ale obecně nedoporučujeme nakupovat podezřele levné kusy bez značky. Tyto powerbanky vám nabídnou kapacitu až 10 000 mAh, více výstupů a i některé základní funkce.

Od 500 Kč seženete modely s kapacitou 10 000 mAh, 20 000 mAh a více. Tyto modely často nabízí také nadstandardní funkce, kterými jsou solární dobíjení, LED osvětlení či možnost bezdrátového nabíjení. Obecně platí, že za speciální funkce si připlatíte na úkor kapacity. Investice o několik stovek Kč navíc se však může na cestách vyplatit.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Potřebujete zvýšenou odolnost nebo funkci bezdrátového nabíjení? Při výběru myslete na vše. Foto: Freepik

Pokud máme vše shrnout, při výběru správné powerbanky se zaměřte hlavně na kapacitu v mAh, požadované funkce a výstupy a podporu rychlonabíjení. Díky tomu získáte užitečného společníka na cesty a ne pouze drahé těžítko.

Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny