Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Jak vybrat správnou powerbanku a nepořídit si drahé těžítko? Při výběru byste neměli hledět pouze na cenu, ale také na kapacitu, odolnost nebo typ konektoru. Co vše je pro výběr důležité vědět vám poradíme v našem přehledném průvodci.

Chcete mít telefon vždy po ruce? Díky správné powerbance bude mít vaše elektronika dostatek energie kdykoliv a kdekoliv. Hlavní výhodou je, jak asi tušíte z názvu, možnost nabíjení i v místech bez přítomnosti zásuvky. Powerbanky dnes mají vysokou kapacitu a nabízí dokonce připojení 2 a více telefonů či dokonce notebooků zároveň.

Powerbanky jsou navíc čím dál menší a lehčí, některé pak sází na netradiční funkce a design. Výběr by se měl i přes velký vliv designu na chování zákazníků odvíjet především od vlastností a funkcí konkrétních modelů. A protože se ani v oblasti powerbank není jednoduché vyznat, rozhodli jsme se připravit průvodce tak, aby si s jeho pomocí dokázal vybrat každý.

Důležité parametry při výběru powerbanky

Při výběru powerbanky je důležité zaměřit se na její důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • typ baterie,
  • kapacita,
  • vstupy a výstupy,
  • funkce,
  • odolnost,
  • a pořizovací náklady.
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Powerbanky si dnes poradí s nabíjením notebooků i startováním automobilů. Foto: Freepik

Jak si dále ukážeme, výběr powerbanky zdaleka není jen o kapacitě (udávaná v mAh) a ceně. Nabídky předhánějící se v co největší kapacitě tak sice vypadají lákavě, ale mohou vás zavést ke špatné volbě. Pokud sháníte zařízení, které vás nenechá ve štychu, měli byste při výběru koukat na vícero parametrů zmíněných výše. Jak správně vybrat powerbanku?

Typ baterie

Prvním parametrem při výběru powerbanky je typ baterie. Na současném trhu si můžete vybrat mezi dvěma variantami, z nichž každá má své klady a zápory. Prvním typem jsou Li-ion baterie. Jsou velice kvalitní a cenově dostupné. Doporučuje se, aby se tyto powerbanky nevystavovali příliš vysokým teplotám. Pro tento typ baterií není ideální vybití až do nulové hodnoty, a to z důvodu, že by mohlo dojít ke snížení celkové kapacity powerbanky. Druhým typem jsou Li-pol baterie. Jejich výhodou je gelový elektrolyt, který se vyrábí v nejrůznějších tvarech. Tyto baterie disponují nižší hmotností a tloušťkou. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady.

Články uvnitř powebanky mají běžně napětí 3,7 V, přičemž telefon a další zařízení se z USB výstupu nabíjí při 5 V. I z tohoto důvodu je důležité myslet na fakt, že skutečná kapacita powerbanky, kterou budete schopni přenést do jiného zařízení, je o něco nižší než udává výrobce.

Kapacita powerbanky vs. skutečná kapacita

Velice důležitým parametrem při výběru powerbanky je její kapacita. Udává se v miliampérhodinách, obvykle ji najdete pod zkratkou „mAh.“ S její narůstající kapacitou se zvyšuje také hmotnost a rozměr. Pro občasné dobíjení vám postačí kapacita 5 000 mAh.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Zdaleka nestačí operovat se vzorcem kapacita powerbanky / kapacita akumulátoru mobilního zařízení. Skutečná kapacita je jiná. Foto: Freepik

Pokud chcete powerbanku používat často na vícenásobné nabití mobilního telefonu, rozhodně vybírejte modely s kapacitou od 10 000 mAh. Hodně však záleží na požadovaném způsobu použití. Při výběru byste si měli nicméně přinejmenším uvědomit, jak a kolikrát chcete na jedno nabití powerbanky vaše zařízení nabíjet. Až pak je třeba hledat kompromis mezi funkcemi, výstupy a designem.

Jak vypočítat skutečnou kapacitu powerbanky?

Skutečná kapacita powerbanky se dá vypočítat za využití vzorečku udávaná kapacita × 3,7 / 5. Pokud se bude jednat o 10 000 mAh powebanku, která má na výstupu 5V USB, bude vzorec 10 000 × 3,7 / 5 = 7 400 mAh. Při započtení ztrát při nabíjení tak můžete počítat, že 3 000 mAh baterii telefonu naplno nabijete přibližně 2×.

Vstupy a výstupy

U powerbanky je důležité zaměřit se také na její vstupy a výstupy. Základními vstupy jsou microUSB a USB-C, přes které powerbanku nejčastěji nabíjíte. U většiny modelů jsou výstupy řešeny klasickými USB konektory. Pokud víte, že budete nabíjet více zařízení, volte vyšší počet portů. Na trhu jsou k dispozici i modely se startovacími kabely pro start automobilů, automobilovou zásuvkou či klasickou 220V kolíkovou zásuvkou pro připojení větších spotřebičů.

Funkce powerbanky?

Na současném trhu je nabídka těchto zařízení opravdu široká. Některé modely disponují také nadstandardními funkcemi. Mezi tyto funkce patří:

  • displej,
  • indikace nabití,
  • bezdrátové nabíjení,
  • podpora rychlonabíjení,
  • LED osvětlení,
  • 220V klasická zásuvka,
  • 12V autozásuvka,
  • startovací kabely,
  • zvýšená odolnost proti vodě a prachu,
  • a solární panel.
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Bezdrátové nabíjení se už dostalo do powerbank. Hravě tak nabijete telefony, sluchátka i hodinky. Foto: Ondřej Košťál, redakce inSmart.cz

Před vyhledáním konkrétního modelu si nejprve odpovězte na to, které funkce od powerbanky očekáváte. Především chtějte funkci rychlonabíjení (na výstupu i vstupu), která je při aktivním cestování přínosná. Jen těžko dobijete během hodiny powerbanku, která kvůli pomalé elektronice potřebuje k plnému nabití 15 hodin. V takovém případě nestačí ani nabíjení přes noc, což není zrovna ideální. Rychlé nabití powerbanky oceníte na cestách, kdy si ze zkušenosti můžete během oběda dobít powerbanku ze sítě prakticky kdekoliv na světě. Na vstupu (nabíjení) koukejte na hodnoty minimálně 1,5 A a více.

U displeje, který zároveň slouží jako indikátor nabití, můžete narazit na různé přístupy. Někde je přítomný malý panel s číslicemi, jinde pouze tečky ukazující zbývající kapacitu. U levných powerbank je displej málokdy přesný a je tedy téměř jedno, zda je použita jako indikátor dioda či samotný displej.

Naši další detailní průvodci poradí, jak vybrat elektrokolo či notebook do 10 000 Kč. Na inSmart.cz vám pravidelně pomáháme s výběrem elektroniky, nejlepších aplikací i zabezpečením vašich zařízení.

Kolik investovat? Jde to levně i za několik tisíc

Posledním klíčovým parametrem při výběru powerbanky je cena. Při výběru není vždy rozhodující pouze celková kapacita. Cena je závislá také na funkcích, počtu vstupů a výstupů. Nejlevnější modely seženete do 500 Kč, ale obecně nedoporučujeme nakupovat podezřele levné kusy bez značky. Tyto powerbanky vám nabídnou kapacitu až 10 000 mAh, více výstupů a i některé základní funkce.

Od 500 Kč seženete modely s kapacitou 10 000 mAh, 20 000 mAh a více. Tyto modely často nabízí také nadstandardní funkce, kterými jsou solární dobíjení, LED osvětlení či možnost bezdrátového nabíjení. Obecně platí, že za speciální funkce si připlatíte na úkor kapacity. Investice o několik stovek Kč navíc se však může na cestách vyplatit.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Potřebujete zvýšenou odolnost nebo funkci bezdrátového nabíjení? Při výběru myslete na vše. Foto: Freepik

Pokud máme vše shrnout, při výběru správné powerbanky se zaměřte hlavně na kapacitu v mAh, požadované funkce a výstupy a podporu rychlonabíjení. Díky tomu získáte užitečného společníka na cesty a ne pouze drahé těžítko.

Jaké konkrétní modely se aktuálně vyplatí?

U přenosných powerbank je důležitá váha, kapacita a cena. Zde jsou tipy na vybrané modely, které bychom si v současné době klidně sami pořídili.

Do 500 Kč

V kategorii do 500 Kč bychom vybírali powerbanky do 10 000 mAh kapacity, které dokáží nabít běžný smartphone cca 2×. Všechny mají LED indikátor stavu a nabízí jak klasické USB, tak USB-C.

Zajímavou volbou je Powerbanka TRONIC 10 000 mAh z Lidlu, která vyjde na sympatických 369 Kč. Nabízí jeden plný USB-A port, jeden USB-C a rychlost nabíjení až 15 W. Navíc není velká a dokáže nabíjet 2 zařízení naráz.

Je libo trojici USB výstupů a rychlé nabíjení? AlzaPower Metal 10000mAh Fast Charge nabízí 2× USB-A (max 3 A), 1× vstup/výstup USB-C (max 3 A), 1× vstup MicroUSB a podpora rychlonabíjení s rychlostí až 18 W.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Foto: Se souhlasem Xiaomi

Když vám jde především o rychlost výstupu a sem tam byste si rádi nabili také notebook typu Macbook Air, podrží vás Xiaomi 22,5W Power Bank 10 000 mAh. Za cenu těsně pod 500 Kč nabídne dvojici USB-A portů, jedno USB-C, tenký design a stylové barevné provedení.

Do 1 000 Kč

V kategorii do 1 000 Kč už má smysl přemýšlet i o modelech, které zvládají nabíjet bezdrátově a vedle výstupů pro kabel mají také Qi. Nabijete tak s nimi např. chytré hodinky, telefony či některá sluchátka.

Velká kapacita a rychlé nabíjení až 3 zařízení naráz. Redmi 18W Fast Charge Power Bank 20000mAh je rychlá a navíc se dokáže zároveň sama nabíjet a nabíjet další připojená zařízení. Nabíjí se MicroUSB či USB-C a pro nabíjení zařízení lze použít USB-C a dvojici USB-A. Za cenu pod 800 Kč vás udrží v provozu klidně i celý týden.

Bezdrátové Qi nabíjení, 22,5W nabíjení po kabelu a skvělé robustní zpracování. Xiaomi 10W Wireless Power Bank 10000mAh je povedená powerbanka za cenu kolem 900 Kč, kterou chválí také samotní uživatelé. Je protiskluzová, nechybí jí dvojice plných USB konektorů, jeden USB-C a bezdrátové nabíjení zvládne rychlost až 10 W.

Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?

Jde to i bez drátů. U této powerbanky si můžete vybrat. Foto: Se souhlasem Xiaomi

AlzaPower Onyx 20000mAh Fast Charge rychle nabije připojená zařízení, ale také se rychle sama nabíjí, což bývá pro řadu powerbank problém. Nabíjí až 3 zařízení naráz a kdo by potřeboval, může si ji umístit na poutko, které je v balení. Za cenu pod 800 Kč jde o solidní powerbanku za rozumnou cenu.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?