Norsko nasadí první bezdrátové rychlonabíjecí stanice pro elektromobily na světě

Na indukci založený systém bezdrátového nabíjení má umožnit snazší nabíjení především taxíků, pilotní projekt se uskuteční v hlavním městě Oslu.

Norsko patří mezi průkopníky elektrických vozidel; do roku 2025 země chce, aby všechna nová auta prodávaná v zemi byla elektrická. Už nyní je v zemi nejvyšší počet elektrovozů v přepočtu na počet obyvatel a v prodejích elektromobilů překonává dokonce i Německo – každý třetí zakoupený vůz je elektrický.

Více o elektromobilech:

Obrázek: Norsko nasadí první bezdrátové rychlonabíjecí stanice pro elektromobily na světě

Nabíjení bývá poněkud nevzhledné.

Elektrika, elektrika, proč se nás tak mocně týká

Bezdrátové nabíjení mají zajistit nabíjecí desky umístěné přímo v silnici, které se napojí na přijímače v taxících a tím nabíjení umožní. Finská společnost Fortum, která řešení buduje, se spoléhá na indukci, ta je podle ní energeticky úspornější než standardní metody nabíjení vozidla.

Nabíjení bez kabelů má také pomoci odstranit část současných neduhů elektrických automobilů (kterých je poměrně hodně). K tomu ale bude potřeba značné rozšíření technologie, což prozatím nehrozí a omezí se skutečně jen na taxi službu v Oslu. Infrastrukturní problémy, které vznikají z nutnosti automobil pravidelně nabíjet po poměrně málo ujetých kilometrech, jsou nepříjemné a širšímu přijetí elektromobilů brání.

Norsko je logickou oblastí rozvoje pro elektrovozidla vlivem unikátní kombinace několika faktorů. První je nízký počet obyvatel – 5,3 miliony jsou pouhou polovinou populace podstatně menší ČR, což snižuje možnost výpadku elektrické sítě vlivem příliš mnoha zapojených aut najednou a umožňuje vyšší flexibilitu u budování infrastruktury. Druhým je sociální stát v Norsku: majitelé elektromobilů dostávají určité benefity typu volného parkování. Země je navíc ekonomicky vyspělá.

Obrázek: Norsko nasadí první bezdrátové rychlonabíjecí stanice pro elektromobily na světě

Výhodou severské země je také snazší úprava legislativy; přestože má Norsko řadu vazeb na Evropskou unii a USA a je součástí Schengenského prostoru, není země členem EU.

Zdroj: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ASUS odhalil nejrychlejší OLED monitory a limitovanou edici grafiky RTX 5090
SpaceX intenzivně posiluje satelitní internet Starlink. Má už přes 8 100 družic
Skládací HONOR Magic V5 míří na český trh. Je levnější než Samsung Galaxy Z Fold 7 a promění se v tablet
Konec výměny baterek? Nové solární panely budou napájet klávesnice a senzory i ze světla žárovek
Jste opravdový Applista? Těchto pět tipů by měl znát každý majitel iPhonu
Obrázek: Zkrachoval vám dodavatel fotovoltaiky? Nepropadejte panice, takto situaci vyřešíte
Zkrachoval vám dodavatel fotovoltaiky? Nepropadejte panice, takto situaci vyřešíte
Soukromé konverzace s ChatGPT byly dohledatelné ve vyhledávačích. Jak být o krok napřed?
Microsoft chce změnit způsob, jak používáte internet. Vyzkoušejte AI Copilot Mód v prohlížeči Edge