Webkamery budou kontrolovat věk před vstupem na stránky pro dospělé

Jak bezpečně určit věk uživatele na internetu? Jednou z možností je identifikace podle obličeje nasnímaného webkamerou v kombinaci s velmi přesnou technologií pro určování věku. V čem jsou výhody a čeho se naopak bát?

Kontrolu věku při nákupu alkoholu a tabáku na internetu nebo při návštěvách webů s obsahem pro dospělé umí na bázi biometrie řešit český nástroj Ageware. Po skenu obličeje webkamerou dokáže určit věk snímaného uživatele s přesností zhruba 3 let.

S ochranou dětí před nevhodným obsahem a podporou podnikatelů před „nevítanými“ zákazníky na jejich webech a e-shopech přichází Ageware z biometrického inkubátoru Biometric Ventures. Nástroj je schopný rozpoznat hranici věku, nebo zda je podoba člověka skutečná, a to ze získané fotografie obličeje pouhou webkamerou. Ve srovnání s dosud používanými kontrolními mechanismy je tím zajištěna výrazně spolehlivější kontrola věku a tím se výrazně zvyšuje bezpečnost dětí na internetu. Nástroj Ageware funguje na technologii společnosti Innovatrics, která je globálně úspěšně využívána a ověřila identitu více než miliardě lidí.

Obrázek: Webkamery budou kontrolovat věk před vstupem na stránky pro dospělé

Biometrické ověření je překvapivě přesné. Stačí obyčejná webkamera k PC nebo v mobilním telefonu. Foto: Freepik

Podvod s cizí fotografií neprojde

Již dnes Ageware disponuje nezávislým ověřením Age Check Certification Scheme, v příštím roce by měl projít certifikací. V tuto chvíli je nástroj certifikován proti tzv. spoofingu, tedy případům, kdy nástroj není možné oklamat např. fotografií cizí osoby, obrázkem či nasazenou maskou.  „V současné době se pro kontrolu věku používají většinou takzvané age gates, kdy kdokoliv, ať je mu 10 nebo 80 let, může odkliknout věk 18 let a tím potvrdit dospělost. Současné systémy kontroly věku fungují tak, že spoléhají na to, že člověk při uvádění věku mluví vždy pravdu. Koupit alkohol nebo navštívit pornostránky můžou proto už malé děti, čemuž chceme pomocí unikátní technologie zabránit,říká CEO Ageware Viktor Nyitray s tím, že využitá biometrická technologie funguje na základě vyrovnávací paměti pěti let, což znamená, že při kontrole dospělosti musí Ageware určit věk uživatele alespoň na 23 let.

Součástí řešení je také celkem komplexní systém tzv. pasivní detekce skutečnosti, který je v Ageware na nejvyšší možné úrovni certifikace. Tento proces určuje, zda je prezentovaná tvář skutečná, aniž by uživatel musel provést další úkol (na rozdíl od tzv. aktivní detekce skutečnosti). „Přes naši bránu neprojdou sluneční brýle, cizí fotografie, masky, ani jiné podobné nástrahy,“ vysvětluje Nyitray.

Co se děje s fotografiemi?

Fotografie obličeje jsou zpracovány a drženy v systému maximálně 10 minut. Po tuto dobu se uchovávají pouze z toho důvodu, aby technologie byla schopna spolehlivě zanalyzovat získaný sken a určit věk. „Žádná data potřebná pro ověření se nikdy nedostanou k webu, na němž je nástroj implementován. Provozovatel stránky má k dispozici pouze informaci, zda je ověřený věk stejný nebo vyšší než nastavený věkový limit,” přibližuje Nyitray s tím, že zpracované údaje jsou ihned odstraněny, řešení navíc splňuje všechny požadavky na ochranu osobních údajů (GDPR).

„Riziku úniku fotografií předcházíme tím, že sbíráme pouze data, která opravdu reálně potřebujeme k určení věku, to znamená, že to nejsou informace, které by si mohl kdokoliv spojit s konkrétní osobou. Náš systém je naučen nepodstatné informace ignorovat a zdroje dat, což jsou fotografie, smazat do 10 minut po verifikaci,“ dodává na závěr Nyitray.

Je pochopitelné, že řadě uživatelů bude identifikace za použití biometrických údajů nepříjemná. Lze proto očekávat, že řada webů bude hledat jiné alternativy, které sice nebudou tak bezpečné, ale budou pro uživatele snesitelnější.

Zdroj: TZ Ageware

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?