Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Dnes se nám dostalo do rukou neobvyklé zařízení. Acer Switch Alpha je v podstatě klon Microsoft Surface – počítače typu tablet PC s odnímatelnou klávesnicí přinášející naprosto nové způsoby používání.

Proč počítač Tablet PC?

Tablety s odnímatelnou klávesnicí nejsou na trhu vyloženě novinka, ale v Čechách nepatří k nejprodávanějším – zejména kvůli vysokým cenám vedou buď laptopy nebo levné tablety. Tento tablet PC přitom dokáže nahradit oba současně, s možností změny režimu během sekundy a bez nutnosti přenosu dat mezi zařízeními, navíc s plnohodnotným operačním systémem Windows 10 uzpůsobeným pro dotykové ovládání.

Zbývá tedy překonat faktor ceny, od čehož je tu právě Acer. Zatímco dokonalý Microsoft Surface Pro 4 přijde na 27 a půl tisíce, Acer Switch Alpha 12 se srovnatelnou konfigurací stojí pouze 19 tisíc korun, což je o téměř 10 tisíc méně! A to už je částka jako za běžný notebook a levný tablet dohromady. Aceru se povedlo mistrovské dílo.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Na úvod nutno podotknout, že námi testovaná konfigurace je jiná, než kterou doporučujeme finálně ke koupi. To ale na výsledky nemá žádný vliv, takže obsah recenze uzpůsobíme doporučené variantě. Testovaná varianta stojí 25 tisíc korun.

WP DataTables

Design a zpracování

Už od chvíle, kdy jej vezmete do ruky, poznáte, že Acer si dal opravdu záležet. Tablet vypadá bezvadně a stylově, přitom působí odolně a robustně zároveň, neboť jeho tělo je vyrobeno z hliníku. Zejména výklopný stojánek, který bude později hrát klíčovou roli, vypadá opravdu bytelně a nejde o žádnou plastovou hračku. Tohle zařízení neudělá ostudu ani na manažerském stole.

To se bohužel negativně projevuje na hmotnosti: při 916 gramech, respektive 1,25 kilogramech s odnímatelnou klávesnicí je Acer Switch Alpha rozhodně těžší než ostatní tablety. I Microsoft Surface Pro 4 váží pouze 776 gramů a menší tablety kolem 600 gramů. Napájecí adaptér přidá dalších 300 gramů a aktivní stylus ještě 20 gramů. I tak ale váží polovinu běžného notebooku,…

Obraz a výkon

… což je však daň výměnou za kvalitní zpracování a hlavně prvotřídní výbavu. Ta začíná na poměry tabletů velkým 12″ IPS dotykovým displejem formátu 3:2 s rozlišením 2160×1440 px (QHD) s krytím Gorilla Glass 3, kterému prostě není co vytknout. Produkuje nádherně živé a věrohodné barvy i skutečně černou čerň ze všech úhlů a s přehledem strká do kapsy všechny levné tablety a notebooky s klasickým TFT/TN displeji. Kdo říká, že mu levný notebook na filmy stačí, ochuzuje sám sebe hlavně na barvách. 🙂

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Druhým důvodem vyšší hmotnosti je procesor. Tablet je poháněn výkonným dvoujádrovým procesorem Intel Core i3-6100U pracujícím na taktu 2,3 GHz a 4 GB operační paměti, díky čemuž není v podstatě nic nemožné, zvládne bez problému i náročné aplikace typu Adobe Photoshop nebo Autodesk CAD, byť samozřejmě ne tak dobře jako Core i7.

Testovaný model je vybaven o zhruba 17% výkonnějším procesorem Core i5-6200U (přidává režim Turbo), 8GB RAM a 256GB SSD.

Přestože v mnohém předčí notebooky i tablety, není to zrovna herní zařízení pro hraní nejnovějších her. Ostudu ale neudělá, v procesoru integrovaná grafika Intel HD Graphics 520 je si při patřičném snížení detailů poradí i s hrami jako Dota, Mafia 2 nebo Skyrim. Hraní však není přizpůsobena ani malá klávesnice a většina her není nezná dotykové ovládání a nebude hratelná bez myši. Přesto jsou grafické schopnosti míle před schopnostmi většiny tabletů, na úrovni běžných notebooků, a to je velmi dobré.

Provozní vlastnosti

Další výhodou, ale někdy i nevýhodou, je pasivní chlazení, což znamená, že tablet nevydává během provozu žádný hluk. Bohužel to také znamená, že není vhodný k dlouhodobě vysoké zátěži například v CAD programech, protože tablet se dokáže ohřát až k 50 °C, kdy už přestává být příjemný na dotek. Nepálí, ruku na něm udržíte, ale není to nic, co od tabletu čekáte. To ale není závada, nýbrž nevyhnutelná daň za vysoký výkon. Takové tablety jsou určeny ke krátkodobým dávkám vysoké zátěže, při normálním používání mají teplotu zhruba jako lidské tělo, čili se není čeho bát.

Testovaný model se navíc vyznačuje větším zahříváním, než doporučená varianta s procesorem Core i3.

Se zátěží souvisí samozřejmě také výdrž relativně velké 4870mAh baterie. V maximální zátěži se vybije už za hodinu a půl, jinak ale zvládne 6 hodin normálního používání. Pravda, není to nejvíc, ale pořád je to o 2 hodiny více, než běžné laptopy a zhruba na úrovni levnějších tabletů. Acer slibuje až 8 hodin, když se maximálně uskromníte, vypnete WiFi a snížíte jas displeje.

Výbava a konektivita

Nyní se ale vrátíme zpět k pozitivům. Běžné notebooky jsou kromě displeje drženy zpátky ještě kvůli pomalým pevným diskům typu HDD. Málokdo chce vyndat tablet a čekat patnáct sekund, až začne být provozuschopný. Acer Switch Alpha a obecně všechny tablety mají extrémně rychlé SSD úložiště, se kterým je tablet i notebook ihned připraven. Oproti HDD je SSD navíc nejen bezhlučný, ale díky absenci mechanických částí také nenáchylný na otřesy a nárazy, což je u přenosných zařízení klíčové.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Všechno ale něco stojí a SSD jsou dvakrát až čtyřikrát dražší při stejné kapacitě. To znamená, že v tabletu je pouze 128 GB místa, což není mnoho, kor když skoro 20 GB ukrojí systém. Ale záleží stylu používání, respektive naučit se ten správný styl: tablet není databanka, aby v něm bylo všechno. Na to je ideální externí pevný disk, se kterým lze velká data (například filmy) i mnohem snáze sdílet s ostatními. Tenhle problém je navíc i u notebooků.

K tabletu patří oddělitelná magnetická klávesnice s touchpadem a chiclet klávesami, na které se dobře píše díky příjemnému povrchu a dobrému rozložení kláves známému z běžných 12″ notebooků Acer. Magnet je dost silný a klávesnice drží pevně. V našem modelu jí bohužel velmi chybí podsvícení – to je asi jediná věc, kterou mohu Aceru opravdu vytknout. S podsvícenou klávesnicí by už nebyl nijak závratně dražší. Bohužel, Acer dává podsvícenou klávesnici jen k modelům výrazně dražším a samostatně k (zatím) dostání není.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Vedle klávesnice je tu ale jedna revoluční příplatková výbava, kterou rozhodně nemá žádný notebook ani většina tabletů – za zhruba 1 000 korun lze dokoupit aktivní stylus s podporou 256 úrovní tlaku a dvěma funkčními tlačítky, spolupracující s digitizérem v displeji tabletu. Hned za chvíli se otevře svět zcela nových možností. Ještě před tím si doplňme pár posledních drobností.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Acer Switch Alpha je plnohodnotný počítač, takže zde najdeme vše potřebné. Ne vždy však v hojném počtu, zejména kvůli konstrukčním limitům. WiFi standardu AC a Bluetooth 4.0 jsou u tabletu naprostý základ, samozřejmostí je i konektor pro sluchátka a slot pro microSDXC kartu (skrytý stojánkem). Tabletům obvykle chybí klasické USB 3.0, zde však jedno najdeme. Dále tu najdeme i jedno nové oboustranné USB 3.1 typu C pro připojení všech možných zařízení budoucnosti. Bohužel Acer nevyužil jeho podporu nabíjení, a tak má napájecí adaptér svůj klasický kulatý konektor. Další velká škoda, dvě USB-C by byly lepší a zadarmo.

Všechny konektory jsou na pravé straně. Na levé se nachází ovládací tlačítka vypnutí/spánku, dvojtlačítko k regulaci hlasitosti a tlačítko Start. Je škoda, že Acer nezabudoval také dotykové tlačítko Start do loga pod displejem, jako to udělalo například Lenovo. Na druhou stranu si Acer dal mnohem lépe záležet na jejich zpracování.

Tablet je vybaven 1MPix přední a 5MPix zadní kamerkou, ani jedna z nich kvalitou fotek/videa nenadchne. Acer by rozhodně mohl do tabletu dát lepší kamery, ale pouze by to zvýšilo cenu a užitek žádný. Tablet neaspiruje na post náhradníka za smartphone, který má dost pravděpodobně výrazně lepší fotoaparát. Takže je to vlastně dobře. 🙂 Dvojice reproduktorů však hraje docela dobře a nezkazí žádný film. Přítomnost TPM modulu zase potěší firemní zákazníky.

Jak se pracuje s Tablet PC?

No a teď už se konečně pojďme podívat, co všechno tahle hračka za 19 tisíc korun dovede! Základním kamenem univerzality je výklopný stojánek na zádech tabletu. Ten lze vyklopit od 0 do asi 165°, takže lze tablet umístit do prakticky jakékoliv polohy. Standardně jsou tři: postavit jako notebook, naklonit jako kreslící prkno a položit jako sešit. To neumí ani notebook, ani tablet bez stojánku.

Drobnou nevýhodou stojánku proti pevnému pantu u notebooku může být nestabilita ve specifických situacích, například když jedete po části D1 ještě čekající na opravu, nebo ležíte v posteli s notebookem na břiše. S tabletem nelze dosáhnout naprosto vertikální polohy a stačí jen hlubší nádech, aby se tablet převrátil. Někdo namítne, že lepší jsou notebooky překlopné, ale jejich klávesnice zase není odnímatelná, což je dělá méně zajímavými v režimu tabletu.

Stojánek nabízí naprosto revoluční všestrannost, protože přejít z jednoho módu do druhého – to co tak ukrutně potřebujete, když chcete do poznámek ve Wordu nakreslit například schéma, položit jako sešit – je otázka vteřiny. Dobře, vrátit zpátky do režimu jako notebook trvá vteřiny dvě. 🙂 V režimu tabletu můžete klávesnici buď hodit na záda tabletu, čímž se vypne, nebo ji úplně odpojit, prostě ji nechat na stole a jít s tabletem pryč, někam kde se klávesnice nevejde, nebo jen tak do obýváku, ukázat mamince nové fotky z OneDrive.

A pak je tu ten stylus. Jistě jste již zkusili kreslit grafy myší na notebooku nebo prstem na tabletu, ale vždy to vypadalo jako malba začínajícího kubisty. Proti stylusu prostě nemáte šanci. Níže můžete vidět příklady použití stylusu. Na psaném textu je sice vidět drobná kostrbatost a také nutno podotknout, že přesnost stylusu závisí na náklonu a nejpřesnější je kolmo. Při přirozeném náklonu ruky je bod na displeji bohužel zhruba půl milimetru vpravo od skutečného hrotu stylusu. Pořád je to ale o centimetr blíže než při psaní prstem.

I přes tento neduh vřele doporučuji stylus dokoupit, neboť přenáší navenek normální tablet do úplně jiné dimenze, kdy limitem už je pouze lidská představivost. Můžete psát, škrtat, počítat, kreslit, čmárat nebo třeba praskat bublinky – na všechno je aplikace. Třeba studenty, pro které je takové zařízení ideální jistě najdou krásy ve OneNote, který za ně klidně i spočítá rovnici nebo čáru za čárou přehraje postup vzniku čmáranice níže. Je trochu škoda, že stylus nedrží magneticky na boku tabletu a nemá třetí tlačítko pro OneNote po vzoru Microsoft Surface Pen, byl by ještě mnohem užitečnější.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Když si to shrneme, dokáže Acer Switch Alpha nahradit nejen tablet a běžný notebook, ale možná i starší či běžný stolní počítač. Hlavním problém je cena, ale je třeba dát si to do souvislostí. Ten nejlevnější notebook nebo počítač se dá pořídit kolem 7 tisíc korun, ale co umí? Zapíná se několik minut, má příšerné barvy, je hlučný, velký a těžký, nemá dotykové ovládání ani neovládá Kámasútru.

Budeme-li chtít srovnatelné vlastnosti, věrohodný displej, dobrý procesor a rychlé úložiště, dostaneme se na 16 tisíc korun s novým 13″ ASUS ZenBook. Ten navíc nabídne podsvícenou klávesnici, ale není dotykový ani nepodporuje stylus. Dotykový překlopný 15″ Acer Spin 3 vyjde na 18 tisíc odsud už je to k 12″ Aceru Switch Alpha 12 jen kousek.

Pro někoho může být řešením i Acer Spin 3. Také podporuje stylus, má podsvícenou klávesnici, větší SSD, a je větší, což ale omezuje přenosnost, zvyšuje váhu a klávesnice není oddělitelná. Také má displej s nižším rozlišením a výrazně nižší jemností. Jiný zase sáhne po 10″ Acer Switch One za 12 tisíc, ten ale rozhodně neohromí svou „polovičatostí“ – má zhruba polovinu RAM a SSD, ani ne poloviční procesor i rozlišení displeje a sotva desetinu grafického výkonu.

Náhrada za počítač je ještě zvlášť, protože počítač prostě není přenosný, má tedy smysl jen pokud je výkonnější než notebook. Adekvátní počítač s IPS monitorem přijde na nejméně 15 tisíc, tak proč nekoupit jenom ten monitor jako externí displej k tabletu/notebooku, který stejně budete mít? Tablety, notebooky a počítače vybavené procesory Atom, Celeron, Core M i Pentiem nejsou dobrá koupě, neb jsou asi stejně rychlé, jako byl lepší počítač před 10 lety.

Když to tedy sečteme, nejlevnější notebook a nejlevnější počítač dohromady vyjdou na nejméně 14 tisíc korun a neumí nic. Běžný notebook a běžný počítač už dohromady vyjdou na více než 20 tisíc korun, což je více než Acer Switch Alpha, přesto stále nenabídnou žádný trumf. Za 20 tisíc korun včetně stylusu tu tedy máme zařízení ne 2, ne 3 ale díky stylusu dokonce 4 v 1. S externím monitorem za 24 tisíc korun pořád jasná volba.

Obrázek: Acer Switch Alpha 12 – nahradí notebook, tablet a možná i počítač

Škoda jen té nepodsvícené klávesnice, za tu má Acer obrovský palec dolů. Dostupná je pouze s modely určenými firmám, s operačním systémem Windows 10 Pro od 28 tisíc korun, které už svou cenou normálního člověka nezaujmou.

Hodnocení
  • Design a zpracování - 10/10
    10/10
  • Výkon procesoru - 7/10
    7/10
  • Kvalita displeje - 10/10
    10/10
  • Výdrž baterie - 8/10
    8/10
  • Přidaná hodnota - 10/10
    10/10
9/10

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků