Garmin má problémy: Hackeři chtějí 220 milionů korun, vyřadili z provozu mobilní aplikaci i výrobní linky

Chytré hodinky, náramky i navigace Garmin se potýkají s problémy. Nelze synchronizovat data, aplikace se neotevírají a nelze se připojit k vlastním záznamům o aktivitě. Garmin se potýká s rozsáhlým hackerským útokem a k nelibosti uživatelů firma situaci zatím nezvládá a na svých oficiálních kanálech spíše mlčí.

Pokud se v posledních dnech potýkáte s problémy spojenými se synchronizací zařízení od Garminu, není chyba na vaší straně. Aplikace pro sportovní hodinky, navigace i letecké navigace jsou závislé na serverech společnosti, které jsou už několik dní nedostupné. Podle vyjádření odborníků se pravděpodobně jedná o cílený ransomware útok, který zašifroval data v síti Garminu. Problém by mohl být i se zálohami.

Obrázek: Garmin má problémy: Hackeři chtějí 220 milionů korun, vyřadili z provozu mobilní aplikaci i výrobní linky

Ransomware je počítačový kód, jehož cílem je získat přístup k datům, a ta následně zašifrovat a uzamknout unikátním klíčem. Útočníci následně oběti vydírají a požadují po nich výkupné výměnou za kód pro rozšifrování dat. Nejčastějším způsobem, jak se ransomware dostane do počítačové sítě či na zařízení oběti, je chyba uživatele – otevření neznámého souboru.

Garmin od 23. července, kdy k výpadku poprvé došlo, výrazně omezil svou komunikaci. Uživatelé jeho služeb jsou tak nespokojeni s nastalou situací i proto, že neví v jaké fázi se nyní snahy společnosti o znovuobnovení cloudových služeb nachází a zda byla některá data trvale ztracena.

Hackerská skupina Evil Corp patří mezi podezřelé

Experti na počítačovou bezpečnost mluví o využití ransomwaru WastedLocker, který je spojován se známou hackerskou skupinou Evil Corp. Její hackeři se specializují na bankovní instituce za využití trojských koní a nových metod. Právě WastedLocker byl použit v rámci masivních hackerských útoků na největší společnosti světa z žebříčku Fortune 500 v dubnu a květnu letošního roku.

Obrázek: Garmin má problémy: Hackeři chtějí 220 milionů korun, vyřadili z provozu mobilní aplikaci i výrobní linky

Problém byl odhalen poté, co ve čtvrtek po zapnutí počítačů zaměstnanci společnosti spatřili na svých zařízeních soubory s koncovkou .garminwasted. IT oddělení Garminu od té doby muselo přistoupit k preventivnímu vypnutí řady služeb.

Hackeři chtějí podle zaslaných e-mailů za odemčení dat 10 milionů USD, tedy přibližně 225 milionů korun. Nefungují call centra společnosti, cloudové servery služeb a Garmin preventivně vyřadil z provozu i své výrobní linky na Tchaj-wanu. Otázkou zůstává, zda globální značka zaplatí vyděračům, nebo bude postupovat jinak. Pro značku však znamená každý další den citelnou ztrátu na důvěře zákazníků a negativní povědomí o nefunkčních službách se šíří napříč internetem.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší