AI a RayTracing v mobilech, notebooky s výkonem desktopu. Qualcomm představil nové procesory

Qualcomm tento týden na konferenci na Havaji představil stěžejní novinky, na kterých budou postavené následující vlajkové telefony, stejně tak i nový ARMový procesor pro notebooky, který se nebojí utkat s těmi nejvýkonnějšími konkurenty.

Qualcomm je jedním z klíčových výrobců mobilních procesorů (SoC) spolu s Mediatekem, první zmíněný však má převahu ve vyšších modelech, kdežto Mediatek často vidíme hlavně v těch levnějších. Tito dva výrobci mají dohromady téměř 60 % trhu (Mediatek 30 % a Qualcomm 29 %) a za nimi s 19 % se nachází Apple.

Na konferenci nyní Qualcomm uvedl high-endové produkty, které bychom měli příští rok vídat v těch nejlepších produktech. Jsou jimi čip Snapdragon 8 Gen 3 pro chytré telefony a tablety, a Snapdragon X Elite, který se pro změnu zaměřuje na použití v noteboocích s operačním systémem Windows 11.

Snapdragon 8 Gen 3: AI, Ray Tracing a vyšší výkon

3. generace Snapdragonu 8 navazuje na řadu předchozích modelů tím, že se bude jednat o nejvýkonnější čip pro mobilní telefony. Postaven je stále na 4nm výrobním procesu, i když vylepšeném, a zjednodušil použití více typů různých výpočetních jader. Zůstalo stále jedno supervýkonné Cortex-X4 s frekvencí až 3,3 GHz, které doplňuje celých 5 výkonných jader s taktem až 3,2 GHz a pouze 2 úsporná jádra Cortex-A520 s maximální frekvencí 2,3 GHz. Celkově se výkon procesorové části zvedl o 30 % a energetická efektivita se zlepšila o 20 %. Většina ostatních parametrů zůstala stejná. Podporuje operační paměť LPDDRX5 v maximální kapacitě 24 GB, WiFi 7 nebo Bluetooth 5.4.

Lepší je samozřejmě i grafická část, která dostala například podporu Ray Tracingu a Qualcomm slibuje kvalitu her jako na herních konzolích. Zde se výkon i efektivita zvedla o 25 %. K vidění bylo například demo Dragon Alley běžící na Unreal Engine 5, které prezentovalo systém nasvícení Lumen.

Hlavním a nejvíce probíraným bodem prezentace byla prezentace AI, která běží přímo v daném zařízení. Hexagon NPU má dvojnásobný výkon a dokáže generovat obrázky za 1 sekundu. Podporuje nejrůznější AI modely, z nichž prezentován byl hlavně Llama 2 od společnosti Meta, který je používán pro textového asistenta a rychlostí 20 tokenů za sekundu. Neurální jednotka v mobilním procesoru je vytrénovaná na až 10 miliardách parametrů.

První telefony jsou již před dveřmi, jako například v Číně uvedené Xiaomi, a do konce roku budou představeny další vlajkové modely od společností jako je Honor a další.

Snapdragon X Elite: Čip pro Windows, který chce porazit Intel a Apple

Mimo čipu pro mobilní telefony s Androidem si Qualcomm připravil i nový procesor pro počítače, notebooky, s Windows 11. Oproti současnému model Snapdragon 8cx se jedná o znatelný posun. Místo 8 výpočetní jader jich má X Elite rovnou 12, s frekvencemi až 3,8 Ghz s maximálním boostem dvou jader až na 4,3 GHz. Vyráběn je na stejném procesu, jako mobilní varianta a slibuje 2násobně vyšší výkon a znatelně nižší spotřebu než procesory od Intelu nebo AMD. V benchmarku GeekBench 6 poráží (byť o 1 %) novinka dokonce parametrově lepší Intel i9-13980HX, který nese 8 výkonných a 16 úsporných jader a o 13 % také Apple M2 Max.

Zdroj: Se souhlasem Qualcomm

Grafická část má výkon 4,6 TFLOPS, což se přibližuje výkonu herní konzole Xbox Series X. I v tomto čipu Qualcomm silně prezentoval vlastnosti generativní AI, která v tomto případě má výkon v modelu Llama 2 30 tokenů za sekundu (tedy o polovinu více, než verze 8 Gen 3 pro mobilní telefony). Trénována je pak na více než 13 miliardách parametrů.

První notebooky s těmito Armovými procesory pro Windows 11 by se měly začít objevovat v průběhu poloviny roku 2024.

Zdroj: Qualcomm
Úvodní fotografie: Se souhlasem Qualcomm

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?