Nositelná AI krabička, kterou si připnete na oblečení a bude fungovat jako váš osobní asistent, zní skvěle. O to hůře však bohužel funguje. Čím dál více se ukazuje, že tudy cesta pravděpodobně nepovede a prakticky ve všem je hravě dokáží nahradit mobilní telefony v našich kapsách.
Umělá inteligence sice představuje velký potenciál pro budoucnost, ale ne všechny nové produkty, které míří na trh, dávají smysl. Dva z nejsledovanějších projektů Rabbit R1 a Humane AI Pin sklízí v recenzích silnou kritiku a ukazuje se, že samostatné AI zařízení, které bychom museli nosit u sebe, zřejmě není nutné. Vše hravě obstarají dnešní smartphony s mobilními AI aplikacemi.
AI krabičky se zatím neosvědčily
Rabbit R1 byl prezentován jako AI asistent, který vám pomůže s každodenními úkoly. Ve skutečnosti se však ukázal jako frustrující zařízení s mizernou výdrží baterie, které nedokázalo uspokojivě plnit ani základní úkoly, jako je objednání jídla nebo přivolání Uberu. Všechny tyto služby jsou na smartphonu daleko přehlednější a pohodlnější.
Podobně dopadl i Humane AI Pin, malý počítač s AI připnutelný na tričko. I když koncept promítání obrazovky na ruku laserem zněl zajímavě, v praxi byl ovládací systém gesty nepřesný a nepřirozený. Zařízení trpělo prodlevami při zpracování požadavků a částečnou nepřesností odpovědí AI. Navíc nebylo schopno bezproblémově pracovat s populárními aplikacemi.
Mobilní aplikace postačí, budoucnost je v čipech do mozku
Zdá se tedy, že zatímco na vývoj nových AI modelů a jejich implementaci do softwarových asistentů se výrazně sází, nasazení do samostatných hardwarových zařízení zatím pokulhává. Do budoucna můžeme očekávat větší posun v oblasti rozhraní a ovladatelnosti pravděpodobně až ve formě rozhraní mozek/zařízení ve stylu Neuralinku od Elona Muska. Právě Neuralink nedávno prezentoval velké pokroky u 1. lidského pacienta.
V redakci vidíme větší potenciál spíše v chytrém zakomponování AI asistentů např. do chytrých hodinek a ostatních mobilních zařízení. Gadgety ve stylu Rabbit R1 či Humane AI Pin jsou sice na první pohled zajímavé, ale jak se ukazuje, velmi špatně použitelné v praxi.
Zdroje: Engadget, komentář autora
Úvodní fotografie: Se souhlasem Humane AI