Záběry hořící vzducholodi Hindenburg jsou známým koncem jedné éry. I v černobílém formátu jde o děsivou podívanou. Nyní si lze krátký dokument přehrát také v barevném provedení díky použití umělé inteligence a neuronových sítí.
Během letu nad New Jersey 6. května 1937 obrovskou německou vzducholoď Hindenburg náhle zachvátily plameny, když se pokoušela zakotvit u kotvící věže. Vzducholoď se před zraky vyděšených diváků zřítila k zemi a během pouhých 32 sekund, než vzducholoď zcela shořela, zahynulo 35 lidí na palubě vzducholodi a jeden člen pozemní posádky.

Známé záběry hořící vzducholodi Hindenburg byly v roce 1937 zachyceny na černobílý film. Díky umělé inteligenci si níže v článku můžete prohlédnout krátký obarvený film. Foto: Se souhlasem airships.com
Recept na katastrofu? Statická elektřina a vodík místo helia
Ačkoli se předpokládá, že příčinou požáru byla jiskra statické elektřiny, nepodařilo se v této otázce dosáhnout shody. Navíc k požáru, který ukončil éru vzducholodí, vůbec nemuselo dojít. Původní koncept nechvalně proslulé vzducholodi počítal s naplněním měchů nehořlavým héliem, jehož vývoz Spojené státy zakázaly a odmítli výrobci dodat. Němečtí inženýři vzducholoď zkonstruovali v naději, že Spojené státy omezení stáhnou, ale když se tak nestalo, byl projekt přepracován tak, aby se jako plnicí plyn použil hořlavý vodík, který je lépe dostupný a méně hustý. Vzducholodi to tak umožnilo nést další kabiny pro cestující. Vše zkazila havárie, která po 62 úspěšných letech znamenala konec vzducholodi a ránu pro celé odvětví.
Od té doby je tato nehoda součástí popkultury a její otřesný obraz je možné vidět na obalu stejnojmenného alba skupiny Led Zeppelin z roku 1969 nebo jako vystřiženou scénu v seriálu Family Guy. A v poslední době také jako předmět výzkumu umělé inteligence.
Obnovené záběry letu, který zahrnoval 10 okružních letů mezi USA a Německem, stejně jako katastrofu, k níž dojde ke konci záznamu, si můžete prohlédnout ve videu vytvořeném kanálem YouTube Neural Networks and Deep Learning. Tvůrci obraz zvětšili za využití AI, zrestaurovali film a záběry kolorovali. K dokonalosti mají záběry stále daleko především kvůli problikávání barev, ale podívaná je to fascinující.
Dočkáme se návratu vzducholodí?
Moderní verze vzducholodi Zeppelin ZF letos létala i nad českými městy. Šlo o marketingovou akci stejnojmenné společnosti, která chtěla poukázat na tento téměř zapomenutý způsob dopravy. Moderní verze vzducholodi byla již naplněna bezpečným a nehořlavým héliem.
Slovenské létající auto doletělo z Nitry do Bratislavy: Jaké bude cestování létajícím strojem?