Zkáza vzducholodi Hindenburg barevně a ve 4K: Umělá inteligence obarvila starý film

Záběry hořící vzducholodi Hindenburg jsou známým koncem jedné éry. I v černobílém formátu jde o děsivou podívanou. Nyní si lze krátký dokument přehrát také v barevném provedení díky použití umělé inteligence a neuronových sítí. 

Během letu nad New Jersey 6. května 1937 obrovskou německou vzducholoď Hindenburg náhle zachvátily plameny, když se pokoušela zakotvit u kotvící věže. Vzducholoď se před zraky vyděšených diváků zřítila k zemi a během pouhých 32 sekund, než vzducholoď zcela shořela, zahynulo 35 lidí na palubě vzducholodi a jeden člen pozemní posádky.

Obrázek: Zkáza vzducholodi Hindenburg barevně a ve 4K: Umělá inteligence obarvila starý film

Známé záběry hořící vzducholodi Hindenburg byly v roce 1937 zachyceny na černobílý film. Díky umělé inteligenci si níže v článku můžete prohlédnout krátký obarvený film. Foto: Se souhlasem airships.com

Recept na katastrofu? Statická elektřina a vodík místo helia

Ačkoli se předpokládá, že příčinou požáru byla jiskra statické elektřiny, nepodařilo se v této otázce dosáhnout shody. Navíc k požáru, který ukončil éru vzducholodí, vůbec nemuselo dojít. Původní koncept nechvalně proslulé vzducholodi počítal s naplněním měchů nehořlavým héliem, jehož vývoz Spojené státy zakázaly a odmítli výrobci dodat. Němečtí inženýři vzducholoď zkonstruovali v naději, že Spojené státy omezení stáhnou, ale když se tak nestalo, byl projekt přepracován tak, aby se jako plnicí plyn použil hořlavý vodík, který je lépe dostupný a méně hustý. Vzducholodi to tak umožnilo nést další kabiny pro cestující. Vše zkazila havárie, která po 62 úspěšných letech znamenala konec vzducholodi a ránu pro celé odvětví.

Od té doby je tato nehoda součástí popkultury a její otřesný obraz je možné vidět na obalu stejnojmenného alba skupiny Led Zeppelin z roku 1969 nebo jako vystřiženou scénu v seriálu Family Guy. A v poslední době také jako předmět výzkumu umělé inteligence.

Obnovené záběry letu, který zahrnoval 10 okružních letů mezi USA a Německem, stejně jako katastrofu, k níž dojde ke konci záznamu, si můžete prohlédnout ve videu vytvořeném kanálem YouTube Neural Networks and Deep Learning. Tvůrci obraz zvětšili za využití AI, zrestaurovali film a záběry kolorovali. K dokonalosti mají záběry stále daleko především kvůli problikávání barev, ale podívaná je to fascinující.

Dočkáme se návratu vzducholodí?

Moderní verze vzducholodi Zeppelin ZF letos létala i nad českými městy. Šlo o marketingovou akci stejnojmenné společnosti, která chtěla poukázat na tento téměř zapomenutý způsob dopravy. Moderní verze vzducholodi byla již naplněna bezpečným a nehořlavým héliem.

Slovenské létající auto doletělo z Nitry do Bratislavy: Jaké bude cestování létajícím strojem?

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roooom

rozlišení super, ale s barvičkami ta umělá inteligence trochu tápe, pořád to hraje všemi barvami, zvlášť ty přelety nad městy. Jinak na YT jsem už tuším viděl i doozvučené…

Karoten

No to je hnus. Chvíli je vzducholoď modrá, chvíli hněda. Jak se tímhle může někdo chlubit?

Radek

Třeba je to prototyp..jen je potřeba to doladit.

Radek

Sem ani nevěděl že dokázala měnit barvy..wow!:)

Filip

Největší havárie vzducholodi s největším počtem mrtvých byla havárie amerického Akronu – plněného heliem. To jen na okraj ke všespasitelnému heliu. Smutné na tom je, že při leteckých neštěstích zahynulo mnohem více lidí… Přesto letadla létají dál…

Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?