Rok 2023 byl pro umělou inteligenci velmi plodný. Tempo vývoje však nabírá na obrátkách, a odhady předpokládají, že rok 2024 bude z pohledu AI skutečně průlomový. Jakých novinek v oblasti umělé inteligence bychom se letos měli dočkat?
Umělá inteligence se již dnes prolíná do mnoha sfér našich každodenních životů. I letos pak bude pokračovat v překonávání hranic technologií, a postupně se tak nejspíš začne integrovat i do dalších odvětví, a své stávající postavení ve společnosti bude i nadále upevňovat. V jakých oblastech se bude rozvíjet nejvíce?
AI jako kolega: Urychlí a usnadní práci i řízení společnosti
Umělá inteligence zásadním způsobem změní dynamiku mezi člověkem a strojem na pracovišti v odvětví průmyslu i služeb. Zatímco v minulém roce se pozornost generativní AI (GenAI) věnovala spíše pomoci v rámci tvorby obsahu, letos se očekává mnohem širší záběr. Díky pokročilému strojovému učení bude možné efektivněji pracovat například s analýzou dat, návrhy projektů či predikcí vývoje trhu. Umělá inteligence bude navíc výraznou pomocí při kódování, jelikož dokáže díky automatickému generování a ladění programu ověřovat funkčnost v reálném čase. V neposlední řadě pak usnadní práci lékařům v rámci přesnější diagnostiky a péče o pacienty. Pracovní trh by tak měl počítat s novým vymezením tradičních pozic, a školení v oblasti užívání AI tak s velkou pravděpodobností posílí stávající vzdělávací režim zaměstnanců.
AI jako mozek: Blíží se nová generace multimodální GenAI
Stávající nástroje GenAI se ve značné míře věnovaly plnění poměrně jednoduchých úkolů, jako jsou psaní textů či tvorba obrázků. V letošním roce se očekává posun na další úroveň, a umělá inteligence by tak již brzy měla být schopná dokázat plynule integrovat různé typy dat a kombinovat je mezi sebou. Tento vývoj s sebou nejspíš ponese také příchod nových virtuálních asistentů, kteří celý proces učiní uživatelsky přívětivý. AI se tak přiblíží o krok více multimodálním systémům schopným komplexně reagovat na zadaný úkol, mnohdy s přihlédnutím k emočnímu rozpoložení či subjektivním pocitům člověka. Dočkáme se letos toho, že se umělá inteligence bude moci rovnat té lidské?
AI jako předmět legislativy: Hledání rovnováhy mezi inovací a regulací
Prudký rozmach umělé inteligence v minulém roce vyvolal potřebu po robustním, avšak v mnoha ohledech také flexibilním legislativním ukotvení celé problematiky. Tato sféra vývoje AI je stále velmi kontroverzní: zatímco jedna strana volá po neregulovaném užívání, druhá varuje před hrozbami zneužití a žádá okamžité omezení. Diskuze ohledně právního ukotvení umělé inteligence probíhá až na nadnárodních úrovních, a další debaty se chystají i letos. Největšími průkopníky v oblasti regulace AI jsou EU, USA, Čína a Kanada. Současná situace přitom přímo volá po tom, aby ke globálnímu průlomu v regulaci umělé inteligence došlo letos, je však jasné, že jde spíše o zbožné přání, a nezbývá než doufat, že se politická kola dají do pohybu dříve, než bude pozdě.
AI jako tvůrce: Spory o duševní vlastnictví budou nejspíš pokračovat i nadále
V minulém roce jsme měli možnost sledovat hned několik velkých sporů a afér spojených se zneužitím autorských práv umělou inteligencí. V této oblasti sice padlo již několik klíčových rozsudků, velká část justice však ale raději vyčkává, až jak se bude situace vyvíjet. Rozhodování o duševním vlastnictví AI výtvorů je stále považováno za nové a složité prostředí, které bude vyžadovat vývoj nových právních rámců a pokynů, aby bylo možné dosáhnout objektivity a univerzální aplikovatelnosti. Mezitím však budou přibývat nové žaloby, a rok 2024 tak bude v ohledu AI a autorských práv bezpochyby ještě plodnější než ten uplynulý
AI jako kvantový počítač: Nové hranice výpočetních možností
Kvantová umělá inteligence představuje významný posun za hranice schopností současných počítačů. Propojením AI a kvantové mechaniky tak lze docílit exponenciálního navýšení výkonu, který zatím nemá ve výpočetní technice obdoby. Tento způsob využití byl zatím popisován spíše v rámci experimentálního výzkumu, s ohledem na to, jak se ale umělá inteligence posouvá kupředu, lze očekávat, že se letos dočkáme i více aplikovaného využití. Kvantové AI počítače by mohly být neocenitelnými pomocníky například v hledání nových léčiv, analýze burz či řízení logistiky a energetiky. Vše ale bude záviset také na správném podchycení etických i legislativních otázek, které podmiňují možnosti efektivního využití AI pro tyto účely.
Není pochyb o tom, že se letos máme v oblasti inovací týkajících se umělé inteligence na co těšit. Ani v roce 2024 vás pak neochudíme o pravidelný přísun novinek ze světa AI, které pro vás připravujeme vždy v pátek každý týden.