AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Rok 2023 byl pro umělou inteligenci velmi plodný. Tempo vývoje však nabírá na obrátkách, a odhady předpokládají, že rok 2024 bude z pohledu AI skutečně průlomový. Jakých novinek v oblasti umělé inteligence bychom se letos měli dočkat?

Umělá inteligence se již dnes prolíná do mnoha sfér našich každodenních životů. I letos pak bude pokračovat v překonávání hranic technologií, a postupně se tak nejspíš začne integrovat i do dalších odvětví, a své stávající postavení ve společnosti bude i nadále upevňovat. V jakých oblastech se bude rozvíjet nejvíce?

AI jako kolega: Urychlí a usnadní práci i řízení společnosti

Umělá inteligence zásadním způsobem změní dynamiku mezi člověkem a strojem na pracovišti v odvětví průmyslu i služeb. Zatímco v minulém roce se pozornost generativní AI (GenAI) věnovala spíše pomoci v rámci tvorby obsahu, letos se očekává mnohem širší záběr. Díky pokročilému strojovému učení bude možné efektivněji pracovat například s analýzou dat, návrhy projektů či predikcí vývoje trhu. Umělá inteligence bude navíc výraznou pomocí při kódování, jelikož dokáže díky automatickému generování a ladění programu ověřovat funkčnost v reálném čase. V neposlední řadě pak usnadní práci lékařům v rámci přesnější diagnostiky a péče o pacienty. Pracovní trh by tak měl počítat s novým vymezením tradičních pozic, a školení v oblasti užívání AI tak s velkou pravděpodobností posílí stávající vzdělávací režim zaměstnanců.

Obrázek: AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Umělá inteligence se postupně zabydluje na trhu práce. Co z toho plyne pro lidi? Zdroj: Freepik

AI jako mozek: Blíží se nová generace multimodální GenAI

Stávající nástroje GenAI se ve značné míře věnovaly plnění poměrně jednoduchých úkolů, jako jsou psaní textů či tvorba obrázků. V letošním roce se očekává posun na další úroveň, a umělá inteligence by tak již brzy měla být schopná dokázat plynule integrovat různé typy dat a kombinovat je mezi sebou. Tento vývoj s sebou nejspíš ponese také příchod nových virtuálních asistentů, kteří celý proces učiní uživatelsky přívětivý. AI se tak přiblíží o krok více multimodálním systémům schopným komplexně reagovat na zadaný úkol, mnohdy s přihlédnutím k emočnímu rozpoložení či subjektivním pocitům člověka. Dočkáme se letos toho, že se umělá inteligence bude moci rovnat té lidské?

Obrázek: AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Letos bychom se měli dočkat i multimodální AI, kterou bude opět o něco složitější rozlišit od skutečného člověka. Zdroj: Freepik

AI jako předmět legislativy: Hledání rovnováhy mezi inovací a regulací

Prudký rozmach umělé inteligence v minulém roce vyvolal potřebu po robustním, avšak v mnoha ohledech také flexibilním legislativním ukotvení celé problematiky. Tato sféra vývoje AI je stále velmi kontroverzní: zatímco jedna strana volá po neregulovaném užívání, druhá varuje před hrozbami zneužití a žádá okamžité omezení. Diskuze ohledně právního ukotvení umělé inteligence probíhá až na nadnárodních úrovních, a další debaty se chystají i letos. Největšími průkopníky v oblasti regulace AI jsou EU, USA, Čína a Kanada. Současná situace přitom přímo volá po tom, aby ke globálnímu průlomu v regulaci umělé inteligence došlo letos, je však jasné, že jde spíše o zbožné přání, a nezbývá než doufat, že se politická kola dají do pohybu dříve, než bude pozdě.

Obrázek: AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Dočkáme se letos globálně platné legislativy v rámci právního a etického podchycení AI? Zdroj: Freepik

AI jako tvůrce: Spory o duševní vlastnictví budou nejspíš pokračovat i nadále

V minulém roce jsme měli možnost sledovat hned několik velkých sporů a afér spojených se zneužitím autorských práv umělou inteligencí. V této oblasti sice padlo již několik klíčových rozsudků, velká část justice však ale raději vyčkává, až jak se bude situace vyvíjet. Rozhodování o duševním vlastnictví AI výtvorů je stále považováno za nové a složité prostředí, které bude vyžadovat vývoj nových právních rámců a pokynů, aby bylo možné dosáhnout objektivity a univerzální aplikovatelnosti. Mezitím však budou přibývat nové žaloby, a rok 2024 tak bude v ohledu AI a autorských práv bezpochyby ještě plodnější než ten uplynulý

Obrázek: AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Soudních sporů spojených s duševním vlastnictvím a AI bude letos i nadále přibývat. Zdroj: Unsplash

AI jako kvantový počítač: Nové hranice výpočetních možností

Kvantová umělá inteligence představuje významný posun za hranice schopností současných počítačů. Propojením AI a kvantové mechaniky tak lze docílit exponenciálního navýšení výkonu, který zatím nemá ve výpočetní technice obdoby. Tento způsob využití byl zatím popisován spíše v rámci experimentálního výzkumu, s ohledem na to, jak se ale umělá inteligence posouvá kupředu, lze očekávat, že se letos dočkáme i více aplikovaného využití. Kvantové AI počítače by mohly být neocenitelnými pomocníky například v hledání nových léčiv, analýze burz či řízení logistiky a energetiky. Vše ale bude záviset také na správném podchycení etických i legislativních otázek, které podmiňují možnosti efektivního využití AI pro tyto účely.

Obrázek: AI v roce 2024: Na co se těšit a čeho se obávat?

Díky vědeckému pokroku jsou kvantové AI počítače blíž a blíž praktickému využití. Zdroj: Pixabay

Není pochyb o tom, že se letos máme v oblasti inovací týkajících se umělé inteligence na co těšit. Ani v roce 2024 vás pak neochudíme o pravidelný přísun novinek ze světa AI, které pro vás připravujeme vždy v pátek každý týden.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte