Během soudního sporu s Evropskou unií Airbnb překvapivě vyhrálo. Evropský nejvyšší soud určil, že pro firmu nemají platit stejná pravidla jako pro standardní hotely a ubytovací služby.
Airbnb se dostalo pod tlak Francie, jejíž asociaci sdružující hotely a turismus se způsob podnikání firmy nelíbil. Důvody jsou jasné: Služba je velice populární, přispívá ke zhoršující se hypoteční krizi v Evropě, a přitom mnohdy funguje prakticky identicky jako běžné hotely.
Americká společnost se ale tvrdším podmínkám zatím vyhne, nebude například muset dodržovat francouzský Hoguetův zákon, který mohl vést až k trestnímu stíhání firmy. Společnost bude operovat jakožto „e-commerce platforma“.
Služba za poplatek není sdílená ekonomika
Airbnb dlouhodobě tvrdí, že je součástí tzv. sdílené ekonomiky. To ale není pravda: nikdo prostory nesdílí, všechny jsou pronajímány za peníze (jde tak o naprosto normální obchodní transakci – službu), a většinu vypsaných pronájmů na Airbnb spravují různé větší právnické subjekty.
Protentokrát se však Airbnb opět vyhne tvrdším regulacím. Městům ale postupně se službou klesá trpělivost, kupříkladu Barceloně, která celkově trpí na přílišný turismus. Rozhodnutí je zvláštní: Uber, který rovněž o sobě nepravdivě tvrdí, že je součástí sdílené ekonomiky, musí dle rozhodnutí soudu být v Evropě regulován obdobně jako taxi služby.
Airbnb samo o sobě má evropskou centrálu v Irsku, která je pro podobné společnosti oblíbeným daňovým rájem. Podle francouzské asociace, která podala na Airbnb neúspěšnou žalobu, je však rozhodnutí soudu podmíněno pouze formálním nedostatkem. V budoucnu tvrdší regulaci služby očekává.
Britský server BBC oproti tomu výklad soudu chápe tak, že Airbnb nemá rozhodující vliv na pronájmy nabízené skrze jeho platformu – což je potenciálně relevantní argument.