Algoritmus Googlu učí roboty chodit

To, co se učí i lidská novorozeňata, musejí zvládnout také roboti, pokud mají být do budoucna ještě užitečnější než dnes.

Samozřejmě, mluvíme o robotech schopných pohybu, nikoli virtuálních agentech. V současnosti je pohyb robotů velmi složitá záležitost; většinu současných modelů zdálky ovládají lidé.

Nový algoritmus, který představil Google, by ale toto měl změnit. Nynější algoritmy jsou schopny roboty v omezené míře naučit pohybu, vyžadují ale hodně lidské interakce – i např v té formě, že v případě pádu robota ho někdo zvedne a pokud se mu zadaří opustit tréninkový prostor, tak ho zase vrátit na místo.

Google:

Chození je těžké

Úpravou v praxi používaných algoritmů dosáhli odborníci z Google Robotics toho, že se robot dokáže samostatně naučit pohybu vpřed a vzad, a to během několika hodin.

Zajímavé je, že proces Googlu vůbec nezahrnuje virtuální prostředí; v běžném tréninku je nejprve algoritmus zkoušen ve virtuálním prostředí s virtuálním robotem, kde je ale problematické emulovat třeba různé druhy povrchu.

Už od počátku je tak robot testován v reálném prostředí, díky čemuž se robot rychle adaptuje i na nerovný povrch, schody a podobně. Jenže v prvních iteracích algoritmu Googlu byli lidé stále nuceni hodně s robotem interagovat.

Zmenšili proto možný prostor, v němž se robot pohybuje, a zvětšili množství různých manévrů, kterým se učí; kupříkladu ve chvíli, kdy robot dosáhl kraje vymezené oblasti, automaticky rozpoznal svoji polohu a šel dozadu. Tím si algoritmus vytrénoval novou dovednost, a to bez lidské interakce – chodil permanentně vpřed a vzad a částečně do stran. Když spadne, dokáže se sám postavit.

Obrázek: Algoritmus Googlu učí roboty chodit

Zdroj: Digit, Verge. Kdyby se podobným způsobem uměl naučit pohybu i robot jako Digit, šlo by o skutečný průlom. To je ale ještě daleko.

Robot se tak úspěšně naučil pohybu na různých površích, zcela samostatně. Pokud se algoritmus Googlu osvědčí, půjde o významný průlom ve vývoji robotů. Praktické nasazení ale bude roky vzdáleno, minimálně: Pro to, aby robot poznal, kde se nachází, totiž výzkumníci využili sérii systémů na rozpoznávání pohybu, umístěných tak, že jejich použití v praxi nepřipadá příliš v úvahu.

Při vhodné adaptaci algoritmu ovšem půjde o zajímavý posun vědy, a i pokud by se tak nestalo, ukázal Google jednu z cest, kterou bude možné se ubírat.

Celý proces je inspirován způsobem výuky chození čerstvě narozených srnčat.

Zdroj: MIT Review, Arxiv

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší