Společnost Uptake, která se zabývá průmyslovými možnostmi využití umělé inteligence, nyní bude pracovat pro americkou armádu. Software společnosti má předpokládat možná selhání komponentů u bojových vozidel Bradley Fighting Vehicle (BFV), kterých mají ozbrojené síly USA přes 6 000.
Cílem je nejen odhadnout, kdy pravděpodobně dojde k selhání, ale zároveň snížit frekvenci neočekávaných oprav a zvýšení efektivity údržby, píše firma v tiskové zprávě.
Software se nazývá Asset Performance Management a kromě BFV má sloužit i k údržbě dalších, pravděpodobně obrněných bojových vozidel. Firma sama mluví o “warfighters”, není však jasné, co tímto poněkud nejednoznačným pojmem myslí. Zmiňuje však dieselové spalovací motory a komponenty společné s vozidly BFV, je tak pravděpodobné, že půjde o související obrněná vozidla.
Novinky si jako první povšiml server The Washington Post.
Stárnoucí techniku je nudné udržovat v bojeschopném stavu, to je však nákladné
Software firmy Uptake má velení americké armády poskytnout “spolehlivé a přesné informace o stavu bojových vozidel”. Strojové učení má umožnit, aby se software ve své práci postupem času zlepšoval.
Podle Washington Postu půjde o vozidla Bradley M2A3, což je bojové vozidlo pěchoty (BVP). Hlavní zbraní M2A3 je 25mm kanón M242 a jedná se o pásové vozidlo. Vyrábí je britská společnost BAE Systems, ta se mimo obrněných vozidel věnuje také bojovým letounům a vojenským lodím.
Kontrakt firmy Uptake a americké armády má podle zdrojů Washington Post hodnotu jednoho milionu dolarů – což je, co se týče výdajů na armádu v USA, poměrně zanedbatelná částka.
https://www.youtube.com/watch?v=jIgUXuQyo4w
Je pravděpodobné, že podobných projektů uvidíme v armádách po celém světě více, pokud tedy již takové neexistují a my o tom pouze nejsme informováni. Historickým problémem armád vždy byla údržba stárnoucích kusů techniky a v dnešní k době se tomu přidává ještě celková složitost a sofistikovanost strojů.
Software, který dokáže usnadnit opravy nebo, jak slibuje Uptake, s vysokou předností odhadnout, kdy bude vozidlo potřebovat údržbu, je tak velmi lákavý. Podobný produkt již firma nabízí v průmyslové sféře, zkušenosti tedy má.
Ostatně, právě vojenský výzkum bývá klíčový pro inovace, které až později proniknou na spotřebitelský trh. Je možné, že i umělá inteligence a strojové učení naleznou využití v armádě.
Zdroj úvodní fotografie: BAE Systems