Tajný let konkurenta SpaceX: Nová suborbitální raketa z dílny Rocket Lab absolvovala první úspěšný let

Bez větší mediální pozornosti před pár dny americká firma Rocket Lab představila modifikovanou verzi své rakety Electron, která se má specializovat na suborbitální lety. Zařízení HASTE je však stále obestřeno řadou tajemství.

Je to zhruba měsíc, co jsme čtenářům našeho webu představili společnost Rocket Lab a její ambice v rámci dobývání vesmíru. V arsenálu firmy Rocket Lab nechybělo mimo jiné dopravní plavidlo Electron, které by se mohlo stát významným hráčem na poli výrobců malých kosmických raket. Ačkoliv pak donedávna situace nasvědčovala tomu, že se společnost Rocket Lab letos hodlá věnovat spíše stávajícím komerčním letům a získávání finančních prostředků pro budoucí vývoj, v průběhu června nás čekalo poměrně velké překvapení v podobně nového zařízení, které firma představila a rovnou i otestovala.

Obrázek: Tajný let konkurenta SpaceX: Nová suborbitální raketa z dílny Rocket Lab absolvovala první úspěšný let

Raketový systém Electron je nasazován na desítky letů. Společnost Rocket Lab nyní představila jeho modifikovanou verzi HASTE. Zdroj: Se souhlasem Rocket Lab

Představujeme projekt HASTE

Toto nové zařízení nese název Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron, přičemž se zkracuje akronymem HASTE. Jak již název napovídá, projekt vychází právě z rakety Electron, která však byla do značné míry modifikována pro realizaci suborbitálních letů. Podle vedení Rocket Lab je taková úprava stávajících vesmírných dopravních prostředků lákavá zejména po stránce ekonomické, jelikož slibuje poměrně výrazné snížení výrobních nákladů.

Technologie suborbitálních plavidel by mohla znamenat významný posun v nadzvukové letecké dopravě – raketa HASTE by totiž měla dokázat přepravit až 700 kilogramů nákladu, což je více než dvojnásobek toho, co zvládne sama raketa Elecron.

Obrázek: Tajný let konkurenta SpaceX: Nová suborbitální raketa z dílny Rocket Lab absolvovala první úspěšný let

Testovací let rakety HASTE byl neveřejný a společnost o něm sama informovala až po úspěšném završení. Zdroj: Se souhlasem Rocket Lab

Okolo projektu je spousta neznámých

O samotném testovacím letu informovala společnost Rocket Lab prakticky až s křížkem po funuse, kdy jeden ze zaměstnanců firmy na svém Twitteru dne 18. června napsal, že test nadzvukové rakety HASTE byl 100% úspěšný. Náznaky startu bylo možné vyčíst z dřívějšího tweetu Wallops Flight Facility, která spadá pod správu NASA. Ta 12. června uvedla, že Rocket Lab bude ve dnech 15.-20. června realizovat blíže nespecifikovaný testovací let.

Raketa HASTE byla navíc veřejnosti představena také poměrně nedávno. Poprvé se tato zkrátka objevila v prohlášení ze dne 17. dubna, kdy se veřejnost měla poprvé možnost dozvědět o tom, že Rocket Lab na podobném zařízení pracuje. Ačkoliv pak zpráva zmiňovala plánovaný start v první polovině roku 2023, koncový zákazník zůstával – a nadále i zůstává – utajen.

Pro koho je raketa HASTE vyvíjena?

Podle dosavadních zdrojů bude projekt HASTE pod správou Rocket Lab National Security, která je jednou z dceřiných firem společnosti Rocket Lab. Tato větev podniku by se měla věnovat zejména realizací misí pro obranné a zpravodajské organizace Spojených států amerických, případně jejich spojenců. Jednou z možností tedy je, že sytém HASTE bude sloužit americké armádě či pro špionážní účely. Tyto teorie potvrzují také neveřejné informace o samotném testovacím letu. Může se tedy stát, že je to také naposled, co se o suborbitálním letu rakety HASTE dozvídáme z veřejně dostupných zdrojů.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?