Od VR k podvodním vojenským dronům z 3D tiskárny: Zakladatel Oculusu kupuje Dive Technologies

Anduril Industries pro USA dodává tzv. virtuální hranice hlídané umělou inteligencí a chráněné speciálními drony. Nyní do svého portfólia přidává chytré ponorky vyrobené na velkoformátových 3D tiskárnách.

Palmer Luckey v roce 2012 nejprve založil společnost Oculus VR (dnes Meta VR), výrobce VR headsetů a příslušenství pro virtuální realitu. Po prodeji svého startupu společnosti Facebook (Meta) rozšířil pole své působnosti založením společnosti zabývající se vývojem a výrobou systémů a zařízení vojenské obrany, Anduril Industries. Ta se dosud zaměřovala na nadzemní drony pro armádu, nyní je ale připravena jít pod hladinu oceánů. Společnost Anduril Industries nyní oznámila akvizici Dive Technologies, startupu specializujícího se na autonomní podvodní vozidla (AUV). Stává se tak důležitým hráčem v oblasti inteligentní vojenské techniky.

Virtuální obrana hranic s umělou inteligencí

Anduril Industries byla založena v roce 2017. Krátce poté uzavřela kontrakt s americkou vládou ohledně využití své technologie virtuální hraniční zdi založené na umělé inteligenci. Od americké vlády získala lukrativní dohodu v hodnotě stovek milionů dolarů na instalaci sledovacích věží podél americko-mexické hranice. V lednu 2022 si Velitelství zvláštních operací armády USA vybralo společnost Anduril Industries jako hlavního dodavatele protidronových obranných systémů na zvláštní operace, za které vyinkasuje přibližně miliardu amerických dolarů.

Obrázek: Od VR k podvodním vojenským dronům z 3D tiskárny: Zakladatel Oculusu kupuje Dive Technologies

Virtuální hraniční zeď vypadá nenápadně. Dokáže však efektivně ochránit před narušiteli. Foto: Se souhlasem Anduril Technologies

Zakoupený obranný systém využívá umělé inteligence a senzorů, které jsou umístěny uvnitř senzorové věže. Ta analyzuje okolní dění a v případně incidentu zareaguje sama, nebo dá možnost operátorovi na dálku vypustit armádní dron, aby zachytil nepřátelský letoun či dron. Protože nepřátelský dron na sobě může mít přichycené například výbušniny, dron Anvil od Anduril Industries do něj vysokou rychlostí vletí, což má za následek zneškodnění narušitele.

Z nebes rovnou do hlubin

Jak již bylo řečeno, Anduril Industries kupuje startup Dive Technologies specializující se na výrobu podvodních autonomních plavidel AUV (autonomous underwater vehicle). Přizpůsobitelné podvodní drony Dive Technologies zvládnou nejen vojenské úkoly, jako je opětování útoku na nepřátelskou ponorku a infiltraci podmořské bojové zóny, ale i mírové mise, jako je mapování mořského dna a oceánografické snímání.

Obrázek: Od VR k podvodním vojenským dronům z 3D tiskárny: Zakladatel Oculusu kupuje Dive Technologies

3D tisk má řadu výhod. Konstrukce je extrémně pevná a uvnitř může být velmi komplikovaná. Výroba trupu navíc trvá jen několik dní. Foto: Se souhlasem Anduril Technologies

Architektura AUV společnosti Dive Technologies podporuje jednoduchou integraci špičkových energetických, komunikačních, navigačních a nákladových technologií nové generace, které jsou navržené tak, aby podporovaly dlouhodobé mise v maximální hloubce oceánu. To by mohlo být užitečné pro americký NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru), komerční podniky, i samotné námořnictvo. Nasazení velké flotily podvodních dronů k monitorování podvodních oblastí by mělo být pro vojenskou obranu mnohem jednodušší.

Drony i umělá inteligence už dnes běžně patří do výbavy armád. Pentagon bude díky umělé inteligenci předvídat události několik dní dopředu. Námořníky Královského námořnictva budou zachraňovat drony.

Ponorky z 3D tiskárny na míru

Hlavním produktem společnosti je Dive-LD, malá ponorka z 3D tisku, která disponuje sonarem, kamerami a dalšími typy senzorů. Architektura těchto autonomních ponorek je otevřená, modulární a škálovatelná, takže společnost může provádět integraci nových senzorů a užitečných zatížení v mnohem kratší době. Hnací technologií systému Dive-LD je sada Dive Technologies AUV-Kit, která se skládá z hlavních osvědčených subsystémů pro autonomii, pohon, řízení, napájení, komunikaci, navigaci a bezpečnost mise. Kombinace sady AUV s proprietárními výrobními procesy trupu a struktury společnosti Dive Technologies umožňuje přizpůsobit celý podvodní dron (ponorku) na míru potřebám a požadavkům zákazníka.

Výrobní proces využívá velkoformátového 3D tisku (LFAM), který umožní implementaci složitých konstrukcí do robustního trupu za méně než 48 hodin. Výroba každého AUV je tak dokončena za méně než 4 týdny, což je oproti běžným měsícům až rokům značný rozdíl. Zakladatel a CEO Dive Technologies, Bill Lebo, poznamenal, že dohoda s Anduril Industries pomůže rozšířit jeho tým, aby společnost dokázala pokrýt poptávku jak armádních, tak soukromých zákazníků.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte