Jestli se vám pod stromečkem objevil nový notebook, nepochybně si ho rádi hned vyzkoušíte. A co je lepšího na toto úvodní zkoušení než si nainstalovat pár základních aplikací, které by neměly chybět na žádném novém stroji?
Antivirus? Ale kdeže
Hned zkraje si můžete odškrtnou antivirus a antimalware. Jen těžko je využijete: Ve Windows 10 integrovaný Defender se za poslední roky výrazně zlepšil a poslouží prakticky všem potřebám současného běžného uživatele. Pokud chcete něco dodatečného, lze najít dobré placené varianty i ty zdarma, třeba český Avast.
Pozor ale na tzv. bloatware: Spousta aplikací zdarma typu Malwarebytes (velmi populární volba) má tendenci počítač zpomalovat a pokud jste nepozorní, tak vám během instalace do počítače nenápadně vložit i další aplikace, které obvykle vůbec nepotřebujete.
- Nejlepší antivirus? Windows Defender v testu porazil placená řešení
Sečteno a podtrženo, obecně si s Defenderem naprosto vystačíte – velkou výhodou také je, že se o něj nemusíte vůbec starat. Je tak ideální ochranou i pro vaše blízké, kteří nemusí nutně být s počítačem zrovna přeborníci.
Webový prohlížeč
Pod jádrem Chromium se Edge – základní prohlížeč Windows 10 – významně zlepšil, ale ne všem může sedět. Výhodou je, že jej není nutné stahovat. Většina prohlížečů však už dnes rovněž běží na jádře od Googlu, ať už nejoblíbenější Chrome (který však ale má své mouchy), nebo jiné varianty jako Vivaldi či Opera.
Jedinou podstatnou konkurencí, která běží na vlastním jádře, je tak na soukromí a bezpečnost zaměřený prohlížeč Firefox. Stálice prohlížečové scény je dobrou volbou nejen pro ty, kterým jde o větší míru soukromí a méně dat odesílaných společnostem, tak pro ty, co mají rádi rychlost.
Pravda, prohlížeče na Chromiu bývají (prakticky nepatrně) rychlejší, ale při otevření vícero různých panelů je Firefox velmi dobrou volbou; CPU výkon a RAM, které si Chrome zabere, je totiž znatelné. U Firefoxu tomu tak není, stejně jako u dalších prohlížečů.
Volba je na vás, šlápnout vedle skoro nejde; ale promyslet si tento krok je důležité, protože právě s prohlížečem budete operovat většinu svého času.
Archivační program
Na otevření souborů s příponami .rar, .zip a podobně budete potřebovat vhodný program; velmi populární je 7-Zip (potřebovat budete verzi x64, 64-bit), který vítězí tím, že je zdarma; WinZip a WinRAR, další časté možnosti, jsou oproti tomu placené a přitom pro běžného uživatele nabízí prakticky stejné služby.
Na Windows se bez externího archivačního programu obejdete jen těžko, integrovaná řešení ve Windows nejsou příliš praktická. Je pravda, že vzhledem ke cloudu už se dnes tak často zararované soubory neotvírají, ale rozhodně ani dnes nejde o nic vzácného.
Hudební přehrávač
Ach ano, zde se programy mění rychlostí blesku. Dříve dominovaly aplikace jako Winamp (krásné vzpomínky), ale dnes se jede online: Streamování hudby je novým standardem, a možností je mnoho.
Zvolit můžete nejznámější Spotify: Funguje skvěle na Windows, má přehledné grafické rozhraní a verze zdarma je použitelná; přestože pokud to myslíte s hudbou vážně, je vhodnější si zaplatit nepříliš drahou prémiovou verzi.
Další možností je konkurence v podobě appek jako Deezer, které nabízí prakticky stejné služby – jde jen o to, co vám lépe osobně sedne a jaký algoritmus je vhodnější pro váš hudební vkus. Samozřejmě, jsou tu ještě úhlavní konkurenti pro Spotify jako je Apple Music a Google Play Music, ty se ale na Windows příliš nehodí. Na MacOS, samozřejmě, zvolíte Apple Music.
- Nejlepší aplikace na podcasty: Proč je poslouchat a kde hledat podcasty zdarma?
Kvalita přenášené hudby je přijatelná. Jistě, není to zázrak: To ale ani jinak při streamování moc nejde. Pokud chcete opravdu kvalitní kousky, budete si muset koupit hudbu ve formátu typu FLAC, tedy bezztrátovém. Na přehrávání této muziky pak už můžete použít skoro kteroukoliv aplikaci, která vám padne pod ruku a zvládne to: Zmíněný Winamp je na to pořád dobrý, nebo třeba VLC Media Player, který poslouží i pro videa.
Přehrávač videa
Inu, YouTube, Netflix nebo Disney+? Pravda, streamování filmů, seriálů a videí prožívá zlaté časy, jenže občas nemůže nahradit starý dobrý přehrávač – už jen proto, že na těchto službách zdaleka není dostupné všechno, a ne každému vyhovuje styl kreací, který se na těchto serverech vystihuje.
Ať už získáte do rukou filmy jakýmkoliv jiným (legálním) způsobem, bude se vám hodit do počítače program, který je spolehlivě a bezproblémově přehraje.
A my doporučujeme ideálně již zmíněný VLC Media Player. Je primitivně jednoduchý, nabízí spoustu možností a kodeků, zvládne přehrát prakticky všechno a nemusíte se o něj vůbec starat. Počítač prakticky nenamáhá a dá se na něj spolehnout. Za všechny plynoucí rok na každém novém stroji nebo reinstalovaném OS patří VLC mezi první programy, které instaluji.
Kancelářský balík
Těžko se na Windows (nebo kdekoliv jinde) obejít bez programu na psaní, tabulky či prezentace. Microsoft Office 365 je dnes podnikovým standardem, ale pro domácí použití umí být dost drahé, obzvláště, když existují poměrně schopné varianty zdarma. OnlyOffice nebo LibreOffice patří mezi skvělé volby.
- Nejlepší alternativy MS Office zdarma: Jak nahradit Word a Excel?
Vyhněte se původnímu OpenOffice: Dříve úhlavní konkurent se rozštěpil a je dnes téměř mrtvým projektem.
Který konkrétně balík využít, to je na vás – jde hlavně o to, co vám sedne a na co jste zvyklí. Jako dlouholetému uživateli Microsoft Office mi osobně nejlépe sedne LibreOffice – design a funkce jsou podobné a na podobných místech – jde ale opravdu jen o subjektivní volbu. Méně náročným uživatelům mohou stačit omezené Google Docs.
Jaké programy nesmí chybět na vašich nových strojích? Pochlubte se – ostatní čtenáři budou za vaše tipy rádi!
Dovolím si nesouhlasit s tím, že integrovaná ochrana ve windows stačí. Sám instaluji především kvalitnější firewall, který mi dovolí skutečně řídit přístup jednotlivých programů do a z počítače. A chválit MS antivirus také nemohu, otázkou je skutečná nezávislost testů, ve kterých se dobře umisťuje, pokládám ho spíš za podprůměrný. Pravda… Číst více »