Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

Jak získat kancelářský balík ve stylu Microsoft Office zdarma? Licence MS Office není nikterak levná a v současné situaci se každá koruna počítá. Jak kancelářský balík nahradit a jakou nejlepší bezplatnou alternativu zvolit? Vybrali jsme pro vás 3 nejlepší alternativy, díky nimž dokumenty nejen otevřete, ale také upravíte a samozřejmě i vytvoříte bez toho, abyste si všimnuli rozdílu.

Kdo hledá náhradu za Office, nejčastěji chce používat 3 hlavní nástroje: Textový editor Word, tabulkový procesor Excel a aplikaci pro tvorbu prezentací PowerPoint. E-mailový klient Outlook je používaný hlavně ve firemním prostředí. Vybrali jsme pro vás aplikace, které zdarma nahrazují zmíněnou trojici nejpoužívanějších nástrojů z balíku Microsoft Office. Některé můžete používat online v prohlížeči, jiné si nainstalujete do počítače. Jaké to jsou?

Obrázek: Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

OnlyOffice má vše, co potřebujete

Nová aplikace OnlyOffice má všechny funkce, které od kancelářského balíku očekáváte. Vypadá jako MS Office, je zdarma a aplikace Microsoftu jsou s ním plně kompatibilní. Otevřete v něm běžné formáty od Microsoftu a The Document Foundation, takže žádnou další alternetivu  nebudete potřebovat.

Obrázek: Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

Aplikace jsou česky a ovládání je prakticky identické s MS Office. Pro běžného uživatele lepší aplikaci zdarma nenajdete. Foto: Se souhlasem OnlyOffice

Ke stažení je navíc pro Windows, Linux i macOS. Svou verzi má i pro mobily s iOS a Androidem. Příjemnou vlastností je i plná podpora češtiny a snadná instalace.

LibreOffice: spolehlivá náhrada za Microsoft Office

Funguje jako MS Office, je zdarma a teď už navíc už i jako oblíbený kancelářský balík Microsoftu vypadá. LibreOffice vedle nového vzhledu přináší i novou funkci, která umožní společnou úpravu dokumentů vícero uživatelům naráz.

LibreOffice je bezplatný kancelářský balík, který je vyvíjen s otevřeným zdrojovým kódem a je dostupný pro platformy Windows, Mac a Linux. Oblíbená alternativa k balíku Microsoftu v nové aktualizaci přišla před několika lety s uživatelským rozhraním, které je až nápadně podobné rozhraní Microsoft Office – jak se říká, „dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou“.

Právě uživatelské rozhraní, a tedy i jednoduchost používání, totiž bylo pro mnohé důvodem, proč raději dávali přednost placenému řešení. UI nese název MUFFIN (My User Friendly & Flexible Interface). Nově tedy LibreOffice doopravdy vypadá jako Microsoft Office.

Co umí LibreOffice?

 1. Náhrada za Word se jmenuje Writer. Hravě si poradí s většinou známých dokumentových formátů, včetně .doc a .docx.
 2. Náhrada za Excel se jmenuje Calc. Tabulkový editor umí vytvářet a editovat ve formátu .xls i xlsx.
 3. Náhrada za Powerpoint se jmenuje Impress. Nástroj pro tvorbu prezentací vytvoří ze šablon i ze základu dokumenty .ppt i .pptx.

V balíku dále naleznete nástroje na kreslení, tvorbu databází či matematické vzorce. Ty ale běžného uživatele příliš zajímat nebudou.

Za zmínku stojí také možnost vkládání PDF do souborů, přičemž zobrazena je z vloženého dokumentu jeho první strana. Opomenout nelze ani Safe Mode (bezpečnostní mód), ve kterém jsou vypnuty všechny doplňky. Je toho však více:

 • Klávesové zkratky lze nyní zobrazit v kontextovém menu
 • Přibyly nové položky v menu „Nápověda“
 • Výběr barev z palety byl zjednodušen
 • Writer (alternativa Wordu) nyní umožňuje upravovat styly tabulek
 • V Calc (Excel) je nová funkce pro medián

Spolupráce na úpravách dokumentu ve vícero uživatelích (i v lokální síti)

Za nejdůležitější novinku lze považovat možnost spolupráce uživatelů na úpravách dokumentu po vzoru Microsoft Office 365 a Google Dokumentů. Jeden rozdíl zde však je, pro fungování je nutné nainstalovat LibreOffice Online na server, kam se vícero uživatelů přihlásí a může spolupracovat na úpravách dokumentu naráz.

Za bezplatným balíkem stojí The Document Foundation, která uzavřela partnerství se společností Collabora (odborníci na Open Source a zastánci sdílení informací), jež Online verzi vytvořila. Nová funkce by mohla být užitečná hlavně firmám, které chtějí vlastní cloud se vším všudy (nechtějí mít svá data u 3. stran) a navíc by rády ušetřily za kancelářský balík. Využít jí však může kdokoliv.

Google Dokumenty: Office online v prohlížeči

Internetový office balík od Googlu je čím dál lepší. Nemusíte jej instalovat a máte jej u sebe kdykoliv, když jste na internetu. Na mobil navíc nechybí šikovná aplikace a vše je zcela zdarma. Stačí se zaregistrovat a můžete vytvářet prezentace i tabulky online. Soubory můžete následně uložit i ve formátu, který otevře kdokoliv s MS Office, nebo kompatibilní alternativou.

Obrázek: Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

Ukázka tvorby textového dokumentu v Google Docs. Výsledný dokument lze otevřít v MS Office a naopak.

Klíčovou vlastností Google Dokumentů je propracovaná možnost kooperace vícero osob na jednom dokumentu naráz. V několika lidech naráz lze vytvářet prezentaci či přepisovat dokument. Tuto funkci má Google ze všech konkurentů nejdále a poráží i Microsoft s Office 365.

Co umí Dokumenty Google?

 • Vytvářet a editovat office dokumenty.
 • Umí prezentace, tabulky i textový editor.
 • Vše se neustále zálohuje. Nestane se vám, že přijdete o rozepsaný dokument.
 • Uživatelské rozhraní je přehledné a nic nemusíte instalovat.
 • Velmi se podobá MS Office a je s ním kompatibilní.
 • Dokumenty můžete snadno sdílet s kolegy i okolím.
 • Vše je napojeno na další Google služby.
 • Vše je zcela zdarma.

Microsoft Office zdarma online

S nástupem Office 360 přešel Microsoft na model předplatného. To sice není zrovna levné, ale pokud sháníte základní nástroje pro kancelářskou práci, Microsoft připravil i odlehčené verze svých nástrojů zdarma, které pro naprostou většinu situací postačí. Stejně jako v případě Google Dokumenty se jedná o online verzi – pro používání Microsoft Office pro web potřebujete prohlížeč a připojení k internetu. Stačí se rychle zaregistrovat na stránkách Microsoftu a dostupné jsou následující nástroje:

Obrázek: Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

 • Word (textový editor),
 • Excel (tabulkový kalkulátor),
 • PowerPoint (nástroj pro prohlížení a tvorbu prezentací),
 • Outlook (e-mailový klient),
 • OneNote (task manager a správce poznámek),
 • Sway (nástroj pro tvorbu newsletterů),
 • Lidé (správce kontaktů),
 • Kalendář,
 • OneDrive (cloudové online úložiště),
 • Forms (nástroj pro tvorbu formulářů),
 • Skype (videokonferenční aplikace).
Obrázek: Ušetřete tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Excelu a Wordu zdarma?

Ukázka z prostředí aplikace Word – online a zdarma. Jediné co potřebujete, je registrace na stránkách Microsoftu. Online Office stojí za vyzkoušení.

Kde sehnat Microsoft Office levně, ale legálně?

Na internetu lze nalézt nejrůznější nabídky na levnější MS Office. Pokud se chcete vyhnout pirátskému ukradení, je nejlepší cestou zvolit jednu z bezplatných alternativ MS Office. Zvyknete si rychle a nemusíte vstupovat do šedé zóny.

Akce a slevy na Office občas naleznete i ve velkých internetových obchodech. Často jej dostanete zdarma k novému zařízení, ale i zde jde o časově omezenou licenci. Ušetřit můžete při nákupu tzv. krabicové licence (např. Office 2019). Ta sice stojí jednorázově více, kolem 4 000 Kč, ale zaplatíte jednou a máte jí navždy. Pokud chcete naopak raději platit měsíční předplatné, můžete si pořídit Office 365. U licence vždy koukejte také na to, pro kolik zařízení je určena. Rodinné licence jsou obecně výhodnější.

Existují sice stránky, jako je SCDKey apod. ale jejich využití nelze doporučit. Microsoft sice jejich licence neoznačuje vyloženě za nelegální, ale rozhodně nejde o ideální způsob jak se k licenci dostat. Často se jedná o podivné stránky provozované ze zahraničí, kde se případných reklamací nemusíte dovolat.

Alternativou může být nákup skrze portály typu Aukro či Bazoš. Podobný nákup z neoficiálních zdrojů pak rozhodně nelze doporučit firmám. Pro většinu účelů by měly bohatě stačit alternativy zmíněné výše. Office od Microsoftu je v mnoha ohledech drahý přežitek.

Microsoft Office zdarma mají studenti i rodiče

Pokud jste rodič či student, máte nárok na MS Office zdarma. Díky spolupráci s českými školami Microsoft nabízí Office zdarma studentům a učitelům po dobu studia. Pokud o této možnosti nevíte, zeptejte ve škole, zda je i ve vaší škole možné licenci získat.

TIP: E-mailový klient Thunderbird – alternativa k Outlooku zdarma

Nejlepší alternativa k Outlooku je podle hodnocení odborníků i uživatelů dlouhá léta klient Thunderbird. Program na e-maily je zcela zdarma, česky a nabízí podobné funkce jako MS Outlook (a některé navíc). Díky opensource licenci je zaručen jeho další vývoj a zcela bezplatně jej mohou využívat jednotlivci i firmy. Thunderbird podporuje protokoly IMAP i POP3 dokáže pracovat s kalendářem a e-mailem podobně, jako jste zvyklí z nástrojů Microsoftu.

7 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zuu

Existuje ještě Open Office…. nemá takové nárokyna vybavení jako Libře..

Jan

OpenOffice neumí docx

Ladislav

Umí. Sice si musíš trochu pohrát s výsledným formátováním, ale umí. (Apache OpenOffice 4.1.7)

Sam

On někdo nabízí Office s novým počítačem opravdu zdarma? Buď je cena zakalkulována do ceny počítače a nebo se jedná o časově omezenou verzi.

korben

Trochu zapoměl autor na to že například Outlook neni jen poštovní klient ale taky správce kontaktů, úkolů a kalendář, celej ekosystem office je navržen pro fungování s exchange serverem a onedrive uložištěm nikdo jiný ani googl nemá tak dokonalou integraci produktů a jejich funkce. Mužete namítat že existuje imap ale… Číst více »

volani.webbode.cz

Ještě existuje víc možností. Například only Office které je pro PC nebo součástí nextcloudu. L A s exchange serverem umí pracovat jako klient program evolution které je pro Linux. Je pro to doplněk EWS. V základu obsahuje kalendář, poznámky atd. A umí IMAP, pop 3..

Martin

je fakt, že jakýchsi náhražek za Microsoft Office je celá řada, většinou ale za moc nestojí a pokud potřebujete vytvářet složitější dokumenty, vyplatí se trochu zainvestovat do Microsoft Office..konec konců starší verze jsou za pár stovek- viz zde:

ruzovka.cz/cs/1357-microsoft-office-iju

Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu