Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

Jak získat kancelářský balík ve stylu Microsoft Office zdarma? Licence není nikterak levná a v současné situaci je každá koruna drahá. Jak kancelářský balík nahradit a jakou nejlepší bezplatnou alternativu zvolit? Vybrali jsme pro vás 3 nejlepší alternativy MS Office, díky nimž dokumenty nejen otevřete, ale také upravíte a samozřejmě i vytvoříte.

Kdo hledá náhradu za Office, nejčastěji hledá alternativu 3 hlavních nástrojů. Textového editoru Word. Tabulkového procesoru Excel. Nástroje pro tvorbu prezentací PowerPoint. Outlook je používaný hlavně ve firemním prostředí. Vybrali jsme alternativy, které nahrazují zmíněnou trojici nejpoužívanějších nástrojů z balíku Microsoft Office. Některé jsou online, jiné si nainstalujete do počítače. Jaké to jsou?

Obrázek: Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

LibreOffice – spolehlivá náhrada za Microsoft Office

Funguje jako MS Office, je zdarma a teď už navíc už i jako oblíbený kancelářský balík Microsoftu vypadá. LibreOffice vedle nového vzhledu přináší i novou funkci, která umožní společnou úpravu dokumentů vícero uživatelům naráz.

LibreOffice je bezplatný kancelářský balík, který je vyvíjen s otevřeným zdrojovým kódem a je dostupný pro platformy Windows, Mac a Linux. Oblíbená alternativa k balíku Microsoftu v nové aktualizaci přišla před několika lety s uživatelským rozhraním, které je až nápadně podobné rozhraní Microsoft Office – jak se říká, „dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou“.

Právě uživatelské rozhraní, a tedy i jednoduchost používání, totiž bylo pro mnohé důvodem, proč raději dávali přednost placenému řešení. UI nese název MUFFIN (My User Friendly & Flexible Interface). Nově LibreOffice doopravdy vypadá jako Microsoft Office.

Co umí LibreOffice:

 1. Náhrada za Word se jmenuje Writer. Hravě si poradí s většinou známých dokumentových formátů, včetně .doc a .docx.
 2. Náhrada za Excel se jmenuje Calc. Tabulkový editor umí vytvářet a editovat ve formátu .xls i xlsx.
 3. Náhrada za Powerpoint se jmenuje Impress. Nástroj pro tvorbu prezentací vytvoří ze šablon i ze základu dokumenty .ppt i .pptx.

V balíku dále naleznete nástroje na kreslení, tvorbu databází či matematické vzorce. Ty ale běžného uživatele příliš zajímat nebudou.

Za zmínku stojí také možnost vkládání PDF do souborů, přičemž zobrazena je z vloženého dokumentu jeho první strana. Opomenout nelze ani Safe Mode (bezpečnostní mód), ve kterém jsou vypnuty všechny doplňky. Je toho však více:

 • Klávesové zkratky lze nyní zobrazit v kontextovém menu
 • Přibyly nové položky v menu „Nápověda“
 • Výběr barev z palety byl zjednodušen
 • Writer (alternativa Wordu) nyní umožňuje upravovat styly tabulek
 • V Calc (Excel) je nová funkce pro medián

Spolupráce na úpravách dokumentu ve vícero uživatelích (i v lokální síti)

Za nejdůležitější novinku lze považovat možnost spolupráce uživatelů na úpravách dokumentu po vzoru Microsoft Office 365 a Google Dokumentů. Jeden rozdíl zde však je, pro fungování je nutné nainstalovat LibreOffice Online na server, kam se vícero uživatelů přihlásí a může spolupracovat na úpravách dokumentu naráz.

Za bezplatným balíkem stojí The Document Foundation, která uzavřela partnerství se společností Collabora (odborníci na Open Source a zastánci sdílení informací), jež Online verzi vytvořila. Nová funkce by mohla být užitečná hlavně firmám, které chtějí vlastní cloud se vším všudy (nechtějí mít svá data u 3. stran) a navíc by rády ušetřily za kancelářský balík. Využít jí však může kdokoliv.

Google Dokumenty: Office online v prohlížeči

Internetový office balík od Googlu je čím dál lepší. Nemusíte jej instalovat a máte jej u sebe kdykoliv, když jste na internetu. Na mobil navíc nechybí šikovná aplikace a vše je zcela zdarma. Stačí se zaregistrovat a můžete vytvářet prezentace i tabulky online. Soubory můžete následně uložit i ve formátu, který otevře kdokoliv s MS Office, nebo kompatibilní alternativou.

Obrázek: Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

Ukázka tvorby textového dokumentu v Google Docs. Výsledný dokument lze otevřít v MS Office a naopak.

Klíčovou vlastností Google Dokumentů je propracovaná možnost kooperace vícero osob na jednom dokumentu naráz. V několika lidech naráz lze vytvářet prezentaci či přepisovat dokument. Tuto funkci má Google ze všech konkurentů nejdále a poráží i Microsoft s Office 365.

Co umí Dokumenty Google?

 • Vytvářet a editovat office dokumenty.
 • Umí prezentace, tabulky i textový editor.
 • Vše se neustále zálohuje. Nestane se vám, že přijdete o rozepsaný dokument.
 • Uživatelské rozhraní je přehledné a nic nemusíte instalovat.
 • Velmi se podobá MS Office a je s ním kompatibilní.
 • Dokumenty můžete snadno sdílet s kolegy i okolím.
 • Vše je napojeno na další Google služby.
 • Vše je zcela zdarma.

Microsoft Office zdarma online

S nástupem Office 360 přešel Microsoft na model předplatného. To sice není zrovna levné, ale pokud sháníte základní nástroje pro kancelářskou práci, Microsoft připravil i odlehčené verze svých nástrojů zdarma, které pro naprostou většinu situací postačí. Stejně jako v případě Google Dokumenty se jedná o online verzi – pro používání Microsoft Office pro web potřebujete prohlížeč a připojení k internetu. Stačí se rychle zaregistrovat na stránkách Microsoftu a dostupné jsou následující nástroje:

Obrázek: Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

 • Word (textový editor),
 • Excel (tabulkový kalkulátor),
 • PowerPoint (nástroj pro prohlížení a tvorbu prezentací),
 • Outlook (e-mailový klient),
 • OneNote (task manager a správce poznámek),
 • Sway (nástroj pro tvorbu newsletterů),
 • Lidé (správce kontaktů),
 • Kalendář,
 • OneDrive (cloudové online úložiště),
 • Forms (nástroj pro tvorbu formulářů),
 • Skype (videokonferenční aplikace).
Obrázek: Neplaťte tisíce za kancelářský balík Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Wordu a Excelu zdarma?

Ukázka z prostředí aplikace Word – online a zdarma. Jediné co potřebujete, je registrace na stránkách Microsoftu. Online Office stojí za vyzkoušení.

Kde sehnat Microsoft Office levně, ale legálně?

Na internetu lze nalézt nejrůznější nabídky na levnější MS Office. Pokud se chcete vyhnout pirátskému ukradení, je nejlepší cestou zvolit jednu z bezplatných alternativ MS Office. Zvyknete si rychle a nemusíte vstupovat do šedé zóny.

Existují sice stránky, jako je SCDKey apod. ale jejich využití nelze doporučit. Microsoft sice jejich licence neoznačuje vyloženě za nelegální, ale rozhodně nejde o ideální způsob jak se k licenci dostat. Často se jedná o podivné stránky provozované ze zahraničí, kde se případných reklamací nemusíte dovolat.

Alternativou může být nákup skrze portály typu Aukro či Bazoš. Podobný nákup z neoficiálních zdrojů pak rozhodně nelze doporučit firmám. Pro většinu účelů by měly bohatě stačit alternativy zmíněné výše.

Microsoft Office mají studenti zdarma

Pokud jste rodič či student, máte nárok na MS Office zdarma. Díky spolupráci s českými školami Microsoft nabízí Office zdarma studentům a učitelům po dobu studia. Pokud o této možnosti nevíte, zeptejte ve škole, zda je i ve vaší škole možné licenci získat.

TIP: E-mailový klient Thunderbird – alternativa k Outlooku zdarma

Nejlepší alternativa k Outlooku je podle hodnocení odborníků i uživatelů dlouhá léta klient Thunderbird. Program na e-maily je zcela zdarma, česky a nabízí podobné funkce jako MS Outlook (a některé navíc). Díky opensource licenci je zaručen jeho další vývoj a zcela bezplatně jej mohou využívat jednotlivci i firmy. Thunderbird podporuje protokoly IMAP i POP3 dokáže pracovat s kalendářem a e-mailem podobně, jako jste zvyklí z nástrojů Microsoftu.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zuu

Existuje ještě Open Office…. nemá takové nárokyna vybavení jako Libře..

Jan

OpenOffice neumí docx

Sam

On někdo nabízí Office s novým počítačem opravdu zdarma? Buď je cena zakalkulována do ceny počítače a nebo se jedná o časově omezenou verzi.

korben

Trochu zapoměl autor na to že například Outlook neni jen poštovní klient ale taky správce kontaktů, úkolů a kalendář, celej ekosystem office je navržen pro fungování s exchange serverem a onedrive uložištěm nikdo jiný ani googl nemá tak dokonalou integraci produktů a jejich funkce. Mužete namítat že existuje imap ale… Číst více »

volani.webbode.cz

Ještě existuje víc možností. Například only Office které je pro PC nebo součástí nextcloudu. L A s exchange serverem umí pracovat jako klient program evolution které je pro Linux. Je pro to doplněk EWS. V základu obsahuje kalendář, poznámky atd. A umí IMAP, pop 3..

Obrázek: AMD Radeon RX 6800 XT vs Nvidia RTX 3080: Schyluje se k válce grafických karet, pro spotřebitele je to jedině dobře
AMD Radeon RX 6800 XT vs Nvidia RTX 3080: Schyluje se k válce grafických karet, pro spotřebitele je to jedině dobře
Obrázek: Microsoft tiše vydělává miliardy, pořád je mašinou na peníze
Microsoft tiše vydělává miliardy, pořád je mašinou na peníze
Obrázek: Technologická chirurgie: Rozšířená realita na operačních sálech
Technologická chirurgie: Rozšířená realita na operačních sálech
Obrázek: „Perfektní“ VR? Společná inovace Samsungu a Stanfordu slibuje lepší virtuální realitu
„Perfektní“ VR? Společná inovace Samsungu a Stanfordu slibuje lepší virtuální realitu
Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
98%
Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Obrázek: Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google
Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google