Neplaťte za kancelářský balík MS Office: Jaké jsou nejlepší bezplatné náhrady Wordu a Excelu?

Je skvělý, ale drahý. Microsoft Office zdarma nejčastěji získáte k novému počítači, jinak za licenci budete muset zaplatit. Jak kancelářský balík nahradit a jakou zvolit nejlepší bezplatnou alternativu? Vybrali jsme pro vás 3 nejlepší alternativy MS Office, díky nimž dokumenty nejen otevřete, ale i upravíte a vytvoříte.

Kdo hledá náhradu za Office, nejčastěji hledá alternativu 3 hlavních nástrojů. Textového editoru Word. Tabulkového procesoru Excel. Nástroje pro tvorbu prezentací PowerPoint. Outlook je používaný hlavně v pracovním prostředí a proto v článku zohledněn není. Redakcí vybrané alternativy plně nahrazují zmíněnou trojici nejpoužívanějších nástrojů z balíku Microsoft Office.

Obrázek: Neplaťte za kancelářský balík MS Office: Jaké jsou nejlepší bezplatné náhrady Wordu a Excelu?

LibreOffice – spolehlivá náhrada za Microsoft Office

Funguje jako MS Office, je zdarma a teď už navíc i jako oblíbený kancelářský balík Microsoftu vypadá. LibreOffice vedle nového vzhledu přináší i novou funkci, která umožní společnou úpravu dokumentů vícero uživatelům naráz.

LibreOffice je bezplatný kancelářský balík, který je vyvíjen s otevřeným zdrojovým kódem a je dostupný pro platformy Windows, Mac a Linux. Oblíbená alternativa k balíku Microsoftu v nové aktualizaci přišla před několika lety s uživatelským rozhraním, které je až nápadně podobné rozhraní Microsoft Office – jak se říká, „dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou“.

Právě uživatelské rozhraní, a tedy i jednoduchost používání, totiž bylo pro mnohé důvodem, proč raději dávali přednost placenému řešení. UI nese název MUFFIN (My User Friendly & Flexible Interface). Nově LibreOffice doopravdy vypadá jako Microsoft Office.

Co umí LibreOffice:

 1. Náhrada za Word se jmenuje Writer. Hravě si poradí s většinou známých dokumentových formátů, včetně .doc a .docx.
 2. Náhrada za Excel se jmenuje Calc. Tabulkový editor umí vytvářet a editovat ve formátu .xls i xlsx.
 3. Náhrada za Powerpoint se jmenuje Impress. Nástroj pro tvorbu prezentací vytvoří ze šablon i ze základu dokumenty .ppt i .pptx.

V balíku dále naleznete nástroje na kreslení, tvorbu databází či matematické vzorce. Ty ale běžného uživatele příliš zajímat nebudou.

Co se změnilo ve verzi 5.3?

Za zmínku stojí v nové verzi také možnost vkládání PDF do souborů, přičemž zobrazena je z vloženého dokumentu jeho první strana. Opomenout nelze ani Safe Mode (bezpečnostní mód), ve kterém jsou vypnuty všechny doplňky. Je toho však více:

 • Klávesové zkratky lze nyní zobrazit v kontextovém menu
 • Přibyly nové položky v menu „Nápověda“
 • Výběr barev z palety byl zjednodušen
 • Writer (alternativa Wordu) nyní umožňuje upravovat styly tabulek
 • V Calc (Excel) je nová funkce pro medián

Spolupráce na úpravách dokumentu ve vícero uživatelích (i v lokální síti)

Za nejdůležitější novinku lze považovat možnost spolupráce uživatelů na úpravách dokumentu po vzoru Microsoft Office 365 a Google Dokumentů. Jeden rozdíl zde však je, pro fungování je nutné nainstalovat LibreOffice Online na server, kam se vícero uživatelů přihlásí a může spolupracovat na úpravách dokumentu naráz.

Za bezplatným balíkem stojí The Document Foundation, která uzavřela partnerství se společností Collabora (odborníci na Open Source a zastánci sdílení informací), jež Online verzi vytvořila. Nová funkce by mohla být užitečná hlavně firmám, které chtějí vlastní cloud se vším všudy (nechtějí mít svá data u 3. stran) a navíc by rády ušetřily za kancelářský balík. Využít jí však může kdokoliv.

Google Dokumenty: Office online v prohlížeči

Internetový office balík od Googlu je čím dál lepší. Nemusíte jej instalovat a máte jej u sebe kdykoliv, když jste na internetu. Na mobil navíc nechybí šikovná aplikace a vše je zcela zdarma. Stačí se zaregistrovat a můžete vytvářet prezentace i tabulky online. Soubory můžete následně uložit i ve formátu, který otevře kdokoliv s MS Office, nebo kompatibilní alternativou.

Obrázek: Neplaťte za kancelářský balík MS Office: Jaké jsou nejlepší bezplatné náhrady Wordu a Excelu?

Ukázka tvorby textového dokumentu v Google Docs. Výsledný dokument lze otevřít v MS Office a naopak.

Klíčovou vlastností Google Dokumentů je propracovaná možnost kooperace vícero osob na jednom dokumentu naráz. V několika lidech naráz lze vytvářet prezentaci či přepisovat dokument. Tuto funkci má Google ze všech konkurentů nejdále a poráží i Microsoft s Office 365.

Co umí Dokumenty Google?

 • Vytvářet a editovat office dokumenty.
 • Umí prezentace, tabulky i textový editor.
 • Vše se neustále zálohuje. Nestane se vám, že přijdete o rozepsaný dokument.
 • Uživatelské rozhraní je přehledné a nic nemusíte instalovat.
 • Velmi se podobá MS Office a je s ním kompatibilní.
 • Dokumenty můžete snadno sdílet s kolegy i okolím.
 • Vše je napojeno na další Google služby.
 • Vše je zcela zdarma.

Kde sehnat Microsoft Office levněji, ale legálně?

Na internetu lze nalézt nejrůznější nabídky na levnější MS Office. Pokud se chcete vyhnout pirátskému ukradení, je nejlepší cestou zvolit jednu z bezplatných alternativ MS Office. Zvyknete si rychle a nemusíte vstupovat do šedé zóny.

Existují sice stránky, jako je SCDKey apod. ale jejich využití nelze doporučit. Microsoft sice jejich licence neoznačuje vyloženě za nelegální, ale rozhodně nejde o ideální způsob jak se k licenci dostat. Často se jedná o podivné stránky provozované ze zahraničí, kde se případných reklamací nemusíte dovolat.

Alternativou může být nákup skrze portály typu Aukro či Bazoš. Podobný nákup z neoficiálních zdrojů rozhodně nelze doporučit firmám.

Rodinná licence Microsoft Office zdarma pro studenty

Jste student či jeho rodič? Pak pro máme dobrou zprávu. Díky spolupráci s českými školami Microsoft nabízí Office zdarma studentům a učitelům po dobu studia. Pokud o této možnosti nevíte, zeptejte ve škole, zda je i ve vaší škole možné licenci získat.

avatar
3 Vlákna diskuze
0 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
2 Autoři komentářů
uživatelZuu Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zuu
Čtenář
Zuu

Existuje ještě Open Office…. nemá takové nárokyna vybavení jako Libře..

uživatel
Čtenář
uživatel

Aktuální verze je 6.3, nikoliv 5.3

trackback

[…] Neplaťte za kancelářský balík MS Office: Jaké jsou nejlepší bezplatné náhrady Wordu a Exce… […]

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Vánoční soutěž o chytré fitness náramky Honor Band 5 s 24/7 měřením tepu
Vánoční soutěž o chytré fitness náramky Honor Band 5 s 24/7 měřením tepu
Obrázek: Čína nechce americké firmy, USA nechtějí čínské firmy. Vítězem jsou globální společnosti
Čína nechce americké firmy, USA nechtějí čínské firmy. Vítězem jsou globální společnosti
Obrázek: Novinka řeší odvěký problém: Místo přeposílání pošlete e-mail jako přílohu
Novinka řeší odvěký problém: Místo přeposílání pošlete e-mail jako přílohu
Obrázek: Jak se vyhnout dopravním zácpám? Pomohou online mapy a aplikace zdarma
Jak se vyhnout dopravním zácpám? Pomohou online mapy a aplikace zdarma

Kde najít nejpřesnější dopravní informace? Online služby a šikovné aplikace poskytnou dopravní info zcela zdarma. Vybrali jsme pro vás nejlepší...

Zavřít