Sledovací zařízení AirTag je spolehlivým „hlídačem“ zavazadel či osobních předmětů. Americká společnost Apple má ale vážný problém. Oblíbili si ho i stalkeři, zloději aut a vrazi. Je totiž cenově dostupné a snadné k použití a skrytí. Společnost čelí žalobě, podle níž neudělala pro ochranu uživatelů dost.
AirTag můžete vložit do peněženky, batohu, tašky či zavazadla a sledovaný objekt budete mít díky integraci zařízení s iPhonem stále na očích. Používání AirTagů je opravdu snadné. Jsou navíc cenově dostupné a „nenápadné“.
To jsou hlavní důvody, proč si je hned po uvedení na trh oblíbili stalkeři, ať už hovoříme o sledování partnerek žárlivými partnery nebo o závažných únosech. Apple na tyto zprávy reagoval zavedením přísnější ochrany soukromí.
Tato opatření však byla účinná pouze ve třetině případů. K dubnu 2022 bylo v USA zaznamenáno 150 policejních hlášení incidentů sledování. A co hůř, tato nositelná zařízení sehrála klíčovou roli během vážných incidentů, jako jsou krádeže vozů v roce 2021 v New Yorku.
Zloději je umístili do luxusních vozidel, díky čemuž je byli schopni vysledovat a odcizit. Nanejvýš znepokojivé je ale zjištění, že AirTagy sloužily ke sledování několika zavražděných obětí. Apple kvůli těmto případům čelí hromadné žalobě.
Neudělal pro bezpečnost vše
Hromadnou žalobu podalo podle serveru Business Insider 37 obětí stalkingu s pomocí AirTagů. Apple podle nich pro jejich bezpečí neudělal dost a chtějí ho za to hnát k odpovědnosti. Žalobci označili AirTagy za velice nebezpečné.
Apple měl postupovat v jejich vývoji nedbale a obavy odmítat s přesvědčením o dostatečnosti svých opatření vůči stalkerům, napsal web Appleinsider. Jednou z žalobkyň je i Lauren Hughesová z Texasu.
Laurenin bývalý partner skryl AirTag do jejího auta. „Jednou z nejnebezpečnějších a nejděsivějších technologií používaných stalkery je použití informací v reálném čase ke sledování svých obětí,“ řekla Hughesová.
A podotkla: „Pokud je vaše poloha neustále předávána násilníkovy, není kam utéct.“ Apple bude muset během soudního líčení prokázat svůj závazek chránit uživatele a řešit případné mezery v bezpečnosti tohoto zařízení.
Apple do AirTagů implementoval mj. malý reproduktor, který je schopný pípáním upozornit na svou přítomnost v případě, že je delší dobu odpojen od zařízení majitele. Dále pak má funkci, kdy na jeho dlouhodobou přítomnost dokáží chytrá zařízení upozornit. Platí to dokonce i pro Androidy. Řada lidí však první zmíněnou bezpečnostní funkci obchází snadno – vyvrtáním díry do místa, kde se reproduktor nachází.
V dnešní době bych se ani nedivil, kdyby čelili hromadné žalobě výrobci nožů, protože si je oblíbili násilníci, vrazi a psychopati…