Apple má problém. Vypravěči audioknih tvrdí, že společnost zneužila jejich hlas k vývoji vlastní AI

Odhalení umělé inteligence schopné vystupovat jako interpret audioknih mělo znamenat další krok v revoluci, kterou Apple již desítky let přivádí na trh technologií. Místo toho si však společnost zadělala na další potíže.

Na začátku roku se v médiích objevilo několik zpráv o tom, že aplikace Apple Books, která slouží uživatelům iPhonů či iPadů ke čtení elektronických knih či poslechu audioknih, dostala nové rozšíření v podobě nahrávek knih, které má na svědomí umělá inteligence. Již v lednu budilo toto oznámení jistou vlnu kontroverze. Pokroky v oblasti vývoje AI jsou v poslední době intenzivně sledované, a Apple tuto technologii představil bez oficiální reklamní kampaně a s minimální propagací. Ačkoliv tato novinka představovala potenciální hrozbu pro hlasové herce a vypravěče, kteří se báli, že takto přijdou o zdroj svých příjmů, byla tato novinka veřejností přijata poměrně vřele, jelikož zdůrazňovala zejména podporu nezávislých spisovatelů a značné snížení nákladů na vydání audioknih.

Obrázek: Apple má problém. Vypravěči audioknih tvrdí, že společnost zneužila jejich hlas k vývoji vlastní AI

Apple v lednu 2023 představil audioknihy čtené umělou inteligencí. Zdroj dat pro její trénink však budí podezření. Zdroj: Unsplash

Netrvalo to však ani několik týdnů, a původní hlasy stojící za tvorbou audioknih se začaly ozývat. Klienti společnosti Findaway mající na starost tvorbu právě čteného slova vyrukovali s podezřením, že jejich hlasy byly neprávem využity k tréninku umělé inteligence společnosti Apple právě k vývoji tohoto nového AI vypravěče audioknih.

Společnost Findaway spadá pod správu mediální služby Spotify, přičemž tato služba funguje na přímém propojení autora knihy s producenty audioknihy. Vydavatelství jakožto prostředník realizace tvorby zvukové verze díla zde tedy chybí. Stížnosti vůči společnosti Apple však zatím vzešly pouze z řad smluvních partnerů firmy Findaway, zatímco mezi jinými producenty audioknih se zatím poškození hlasoví herci a vypravěči nenašli.

Skutečné zneužití, či jen klička ve smlouvě? Situaci řeší asociace pro ochranu herců

Do situace se vložila organizace Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAC-AFTRA), která se snaží hájit práva herců a dalších interpretů. Ta se nyní snaží detailněji prozkoumat smluvní podmínky, kterými byli inkriminovaní umělci vázáni se společností Findaway.

Obrázek: Apple má problém. Vypravěči audioknih tvrdí, že společnost zneužila jejich hlas k vývoji vlastní AI

Někteří vypravěči a hlasoví herci tvrdí, že Apple jejich hlasy neprávem použil ke strojovému učení své AI. Zdroj: Freepik

Je otázkou, zdali jsou na vině společnosti Findaway či Apple za skutečné zneužití audiodat k jiným než předem určeným účelům, nebo samotní vypravěči, kteří se nedostatečně seznámili s podmínkami stanovenými ve smlouvě. Společnosti Findaway a Apple měly údajně poskytnout unii SAC-AFTRA prohlášení o tom, že díla herců, které organizace zaštiťuje, nebudou nadále firmami používány k účelům strojového učení, a to i se zpětnou účinností. Bohužel však není jasné, jak hodlá Apple svou AI inkriminovaná data „odnaučit“.

Aktuálně je celý incident prošetřován, a brzy tak snad vyjde najevo, jak se věci mají.

Apple to s umělými hlasy myslí vážně. iPhone dokáže přečíst SMS hlasem odesílatele, ukazuje patent amerického giganta.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?