Útoky od Epic Games, jimž se nelíbí dlouhotrvající monetizační politika a limitující možnosti App Storu, jsou pro Apple méně podstatné než jejich možný důsledek.
Žaloby Epicu nejsou pro Apple přímým ohrožením. Firma má jedny z nejlepších právníků na světě, spoustu velkých klientů, a i když má silné nepřátele (třeba Microsoft), tak podmínky firma stanovuje jasně a firmy je dobrovolně přijímají.
Apple však může hrozit něco jiného. Minulý týden se žaloba Epicu rozšířila i do EU, a po Austrálii, Velké Británii a USA tak jde o další klíčový region. Epic pravděpodobně ve většině oblastí nevyhraje.
Apple je iPhone, prodeje iPhonů ale stagnují
Upozorní ale na něco, na co antimonopolní úřady a národní regulátoři cílí už delší dobu. Těm se nelíbí podmínky nejen na App Storu Applu, ale i Play Storu Googlu. A právě ti mohou uzavřený ekosystém Applu rozevřít – či spíše dokořán rozkopnout dveře.
Apple, ač navenek jedná stále jako ta samá sebevědomá, nezranitelná společnost, je v problémech. Hardwarově se nedaří, iPhony už zdaleka nejsou tím tahákem co dřív – místo, aby inovovaly, tak jen dohání konkurenci. Stále jsou to dobře provedené, vypiplané mobily, už jen těžko ovšem ospravedlňují svoji cenu. iPhony přitom tvoří celých 59 % celkových zisků firmy. Prodeje příliš neklesají, nicméně znatelně od roku 2016 stagnují.
A jinde se Applu moc nedaří. Pokud pomineme iPady – na trhu s tablety je Apple pořád to nejlepší, co lze koupit, i když i tam mu roste konkurence třeba podobně Surface tabletů od Microsoftu – jeho finance táhne software, služby, které prodává za svých podmínek a kde bere 30 % z každé transakce v každé aplikaci na App Storu. Produkty jako Apple Watch, notebooky Mac nebo různá nositelná zařízení jsou sice pěkné, ale zase tolik peněz z nich Apple nemá, i přes extrémně vysoké marže, na trhu zcela jedinečné.
Příjmy z aplikací jsou pro Apple klíčové
Software není zdaleka jediný zdroj peněz Applu, jde však o klíčové zisky. Pokud by regulátoři donutili Apple změnit pravidla, mohli by tím amerického giganta nepříjemně ohrozit. Obzvláště, pokud se prodeje iPhonů budou dále zhoršovat – a to, bohužel pro jablko, možné je.
Problémem Applu také není ani tak Evropa, ale hlavně vlastní, americké antimonopolní orgány a regulační úřady. Je klidně možné, že se o osudu Applu během příštích měsíců rozhodně. Už dávno totiž není tou inovační velmocí, jíž byla za éry Steva Jobse.
Apple se ze všeho ještě může bez větších problémů vyhrabat. Až fanaticky věrná uživatelská základna a vysoké marže jí dávají značnou konkurenční výhodu; jen ji nesmí promrhat. To si ani tak mocná firma dovolit nemůže.
Prodej iPhonů stagnuje?
Dlouhodobě ano. Už několik let i podle https://www.statista.com/statistics/276306/global-apple-iphone-sales-since-fiscal-year-2007/
No jestli to nebude tím, že ty telefony jsou vypiplané a vydrží děsně dlouho. Mám třetí a průměrná živitnost 4 roky. :-))) Prostě jen nadešel čas na výměnu, všechny staré mám doma funkční 😉 Autor prostě nedokáže překousnout, že v první desítce nejprodávanějších telefonů na světe je Apple zastoupen hned… Číst více »
Já myslím, že autor jen popisuje realitu. Co v tom vidíte vy?