O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Majitelé elektromobilů Tesla si oblíbili funkci Sentry Mode, která využívá kamery elektromobilu a nahrává záběry při podezřelé aktivitě v okolí vozu. Díky tomu lze odhalit pokusy o vloupání či jiné incidenty na parkovišti. Díky funkci Dashcam pro změnu můžete za jízdy zaznamenat nebezpečné situace a nehody. Pořízené záběry ale znamenají velké množství dat, které je potřeba někam ukládat a Tesla pro tyto účely spoléhá na externí úložiště. Jaké úložiště pro funkce Sentry Mode a Dashcam použít?

Na úvod si pojďme popsat, co to onen Sentry Mode vlastně je. Jde o hlídací funkci, která využívá kamery elektromobilu Tesla k záznamu podezřelého chování a všeho dění kolem vozidla. V praxi to funguje tak, že automobil, podobně jako kamery do auta, neustále nahrává dění kolem. Následně, pokud dojde k incidentu, tento záznam trvale uloží. Podobně funguje Dashcam, tedy funkce pro nahrávání videa za jízdy.

Tesla má kolem dokola rozmístěných 8 kamer sledujících dění kolem vozidla a 1 kameru mířící do interiéru. Ne všechny jsou však určeny pro záznam videa. Kamery slouží pro funkce Autopilota. Samotné nahrávání videa, které může sloužit jako důkazní materiál při různých incidentech, pak probíhá ze 4 kamer – vpředu, vzadu a na každé ze stran. Z toho plynou i vysoké nároky na kvalitu úložiště, které musí zvládat neustálé přepisování. Ne každé úložiště je k něčemu takovému vhodné. Proto jsme se v praktickém testu zaměřili na to, jakou variantu zvolit.

Jaké parametry musí úložiště pro Sentry mode splňovat?

Tesla je v doporučených parametrech úložiště pro Sentry Mode celkem stručná. Doporučuje alespoň 64GB úložiště schopné udržet stabilní rychlost zápisu 4 MB/s. Disk musí být kompatibilní s rozhraním USB 2.0 a být správně naformátovaný. Nezmiňuje však, o jaký typ úložiště by mělo jít a vyhýbá se konkrétním doporučením. Kdo chce, může si přímo od Tesly zakoupit flashdisk. Lze tedy očekávat, že to je podle výrobce ideální cesta.

Jakou ideální kapacitu úložiště zvolit? Zde hodně záleží na tom, jak často budete Sentry Mode používat a v jaké kvalitě nahráváte. Pokud jezdíte každý den nebo necháváte Sentry mode neustále zapnutý, doporučujeme alespoň 1TB úložiště. S vyšší kapacitou obecně můžete nahrávat delší dobu a uchovávat i starší záznamy.

Pro občasné použití si lze nicméně vystačit i s 128GB úložištěm. Nutno však podotknout, že malá úložiště při použití pro Sentry Mode trpí a kvůli častému přepisování mohou rychleji vypovědět službu. Náš experiment s 32GB flashdiskem (Tesla doporučuje alespoň zmíněných 64 GB) dopadl zničením disku během 2 dnů nepřetržitého používání.

Myslete na to, že Sentry Mode je možné provozovat ve dvou různých nastaveních. Jedno ukládá klipy jen v případě, že dojde např. k rozbití okénka či jinému nárazu. Druhý je ukládá pokaždé, když někdo projde poblíž vaší Tesly. Pokud se vám stal incident, kdy k uložení klipu nedošlo, doporučujeme vyzkoušet software pro obnovu smazaných dat.

Jaký typ úložiště vybrat a jaké jsou naše zkušenosti?

Jelikož Tesla typ úložiště pro Sentry Mode neupřesňuje, rozhodli jsme se vyzkoušet, jaký bude dosahovat nejlepších výsledků. Hodně napověděly už zkušenosti ostatních uživatelů, které jsme se pokusili k jednotlivým typům zmínit.

Pro dlouhodobé ukládání se obecně hodí větší úložiště trvale připojené ve voze. Sentry a DashCam záznamy oceníte nejen při nehodě nebo loupeži, ale třeba i při parkovacích šrámech od neznámého viníka či dopravní nehodě.

Flash disk

Malá a praktická varianta. Flash disky jsou dnes poměrně levné a kompaktní. K dostání jsou v kapacitách od jednotek GB po několik TB. Flash disky využívá většina uživatelů elektromobilů Tesla a samotná automobilka je nabízí jakožto příslušenství k vozidlům.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Flash disk s kapacitou 1 TB vám ušetří starosti s mazáním starého obsahu na nejbližší alespoň rok. My sáhli po modelu DataTraveler Max od Kingstonu s rozumným poměrem ceny a výkonu. Foto: Redakce inSmart.cz

Flash disk se stal také vítězem našeho srovnání. Je ideálním kompromisem mezi velikostí, spolehlivostí a cenou. Za 1TB flash disk dáte kolem 2 000 Kč. Výhodou jsou menší rozměry či nízká spotřeba. Nejde sice o nejlevnější typ úložiště, ale pokud hledáte velkou kapacitu a nechcete používat externí disky, se kterými jsme měli opakovaně problém, jde o rozumnou volbu.

Jaký flash disk zvolit? V rámci testu jsme sáhli po modelu Kingston DataTraveler Max USB-A 1TB, který je dobře dostupný na českém trhu. Za cenu kolem 2 000 Kč jde o velmi dobrou volbu s ideálními parametry pro Sentry Mode. Disk je navíc díky své čtecí rychlosti ideální i v případě, že si chcete data rychle zazálohovat např. na svůj NAS. Tesla s diskem navíc neměla problém a bez problémů zvládla jeho naformátování, takže ho před použitím nebylo nutné připojovat k PC.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Větší kapacita znamená i větší rozměry. Poměr ceny a výkonu je však skvělý. Foto: Se souhlasem společnosti Kingston

Paměťové karty a USB čtečky

Paměťové karty jsou malé, lehké a řada modelů je přímo určena do akčních kamer či palubních kamer. Nízká spotřeba microSD karet společně s miniaturními rozměry a vysokou odolností dělají z „paměťovek“ v mnoha ohledech ideální volbu. Nevýhodou může být vyšší cena a fakt, že vedle karty musíte pořídit také USB adaptér.

Právě microSD karty v adaptéru jsou společně s flash disky nejdoporučovanější variantou v Tesla komunitě. Podle diskuzí jde také o nejméně problémovou variantu, která bude fungovat nehledě na generaci vozidla.

Jakou microSD kartu zvolit? Spolehlivě se nám osvědčila karta SanDisk microSDXC 1TB Extreme s čtečkou . Oproti flashdisku jde o řešení, které je o cca 25 % dražší. Výhodou jsou menší rozměry a potenciálně delší životnost. Životnost však nebylo možné objektivně změřit.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Foto: Se souhlasem společnosti SanDisk

Externí SSD

Externí SSD těží z vysoké rychlosti a odolnosti SSD. Kvůli o něco nižší ceně, než je tomu v případě flash disků, by se mohlo zdát, že jde o ideální variantu. Když však srovnáte rozdíly, tak zjistíte, že jde o úsporu v řádu nižších stovek Kč. Na rozdíl od flash disku bývají externí SSD navíc o něco žravější. A právě to se u Sentry Mode ukazuje jako možný kámen úrazu.

Při praktickém testování jsme u trojice různých externích SSD různých výrobců narazili na problémy, kdy disky neukládaly záznamy či opakovaně vypadávaly. Problémem je podle diskuzí právě větší spotřeba a zahřívání, kdy může USB řadič ve vozidle místy vypadávat. Ačkoliv se tedy SSD zdá jako zajímavá volba, nemůžeme ji jako nejvhodnější variantu doporučit. Podle dostupných informací by již modely od roku 2021 dál neměli mít s SSD disky takový problém, ale i zde hodně záleží na konkrétních modelech. Dobré zkušenosti majitelé Tesel reportují s modely od SanDisku a Samsungu.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Externí disky jsou zbytečně velké a žravé. V testu se navíc ukázaly jako problémové. Foto: Redakce inSmart.cz

Externí HDD

Potenciálně nejlevnější varianta, která je však energeticky nejnáročnější a díky rotujícím plotnám je nevhodná do míst, kde dochází k otřesům. I tuto možnost v podobě 2TB externího SSD disku od SanDisku jsme vyzkoušeli, ale nemůžeme ji doporučit. Opakovaně docházelo k výpadkům disku a neukládaly se záznamy. Velký plotnový disk zkrátka pro účely Sentry Mode a Dashcam nedává smysl. Raději ho využijte např. pro domácí zálohu fotek.

Jak správně naformátovat úložiště pro Sentry mód?

Zprovoznění Sentry Mode je otázkou chvilky. Stačí připojit vybrané úložiště k USB portu v centrální konzoli či v odkládací schránce. Záleží především na tom, jaký ročník vozidla máte. V našem případě jde o Tesla Model 3 z roku 2020, který má USB pro Sentry Mode umístěné ve středové konzoli mezi řidičem a spolujezdcem.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

V závislosti na modelu a roku výroby najdete místo pro úložiště ve středovém panelu či v odkládací schránce. Foto: Redakce inSmart.cz

Disk do vozidla připojte a povolte naformátování. Automobil sám provede formátování disku (smaže všechna data) a následně začne disk automaticky používat pro Sentry Mode a nahrávání provozu. Hned po provedení formátování vyzkoušejte, zda doopravdy nahrávání probíhá. Nejjednodušší aktivovat ukládání záznamů z kamer při stisknutí klaksonu, objet blok a cvičně zatroubit. Případně musíte aktivovat Sentry Mode s detekcí podle kamery a po zamknutí párkrát obejít vozidlo. Pokud vše funguje, máte vyhráno a víc už není třeba nastavovat.

Pokud k nahrávání nedochází, nebo se disk opakovaně odpojuje a dělá problémy, doporučujeme jeho vyjmutí z vozidla a naformátování v PC. To byl i náš případ. Disk připojte k počítači a proveďte formátování na formát exFAT, MS-DOS FAT (pro Mac), ext3, či ext4. Formát NTFS v tuto chvíli není podporovaný.

Po formátování je vhodné manuálně vytvořit následující  strukturu složek. V kořenovém adresáři vytvořte složku „TeslaCam“. Do ní následně umístěte složky „RecentClips“, „SavedClips“ a „SentryClips“. Poté můžete úložiště připojit k vozidlu a začít používat. Tento postup pomohl vyřešit problémy s úložištěm v našem případě u tradičního externího disku, který jsme zkoušeli jako jednu z možností a nedařilo se nám jej provozovat bez problémů.

Všechny modely Tesel s podporou funkcí Sentry Mode a Dashcam až doposud nahrávaly v kvalitě 1280×960 pixelů. Výsledné video má tedy poměr stran 4:3. Minutové video ve formátu MP4 má velikost od 5 MB do 40 MB v závislosti na světle apod.

Jak najít neuložené video z Tesla Sentry Mode?

Pokud se vám stalo, že během parkingu se zapnutým Sentry Mode došlo k poškození vašeho vozidla a z neznámého důvodu nedošlo k uložení záznamu, můžete využít software pro záchranu dat.

Doporučit můžeme bezplatný program Recuva od tvůrců oblíbeného CCleaneru. Nutno podotknout, že při obnově dat najde program na disku doslova kvanta krátkých videí, kterými se budete muset pracně probírat. Je to dáno tím, že Sentry Mode i nahrávání dění kolem vozidla za jízdy neustále ukládá data na disk. Trvale uloží, pojmenuje a zviditelní jen ta, když dojde k manuálnímu spuštění nahrávání, nehodě či aktivaci nahrávání v Sentry Mode.

Před obnovováním dat na disk neukládejte další data. Mohlo by totiž dojít k přemazání původních dat a tím pádem i k problémům s obnovením.

Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode

Pokud často parkujete venku a nabíjíte na veřejných nabíječkách, je Sentry Mode užitečným pomocníkem. Video výše bylo pořízeno ze zaparkovaného vozidla na fotografii. Foto: Redakce inSmart.cz

Zdroj: Redakce inSmart.cz, Tesla.com

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?