WWDC 2024: Apple Intelligence ve vašem telefonu, tabletu i počítači. Co umí vylepšená Siri a iOS 18?

Apple každoročně představuje na své vývojářské konferenci WWDC nejnovější technologické pokroky a inovace. Letošní ročník nebyl výjimkou. Přinesl řadu zajímavých novinek, včetně nového operačního systému iOS 18, rozšíření Apple Vision Pro pro další trhy, nových funkcí sluchátek AirPods, iPadOS 18, macOS Sequoia a dalších. Nejdůležitějším oznámením však byla nová platforma Apple Intelligence, která slibuje revoluci v oblasti tzv. osobní inteligence. Nové funkce můžete vyzkoušet už nyní s iOS 18 Developer beta.

Apple Intelligence: AI od Applu konečně poodhalena

Apple představil Apple Intelligence, nový systém tzv. osobní inteligence integrovaný do iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia. Tento systém využívá multimodální generativní modely k tomu, aby poskytoval uživatelům personalizované odpovědi a zjednodušoval každodenní úkony. Integrován bude všude možně, bude chytřeji řadit notifikace na základě kontextu, umí generovat text i obrázky. Na iPhonu se např. postará o záznam a přepis probíhajícího hovoru do textu.

Apple Intelligence využívá výkonné čipy Apple k chápání a vytváření textů, obrázků a k provádění akcí napříč aplikacemi. Služba Private Cloud Compute pak zajišťuje vysokou úroveň soukromí a bezpečnosti, automaticky přepíná a škáluje výpočetní kapacitu mezi zařízeními a dedikovanými servery s čipy Apple. Zjednodušeně řečeno – část výpočtů proběhne s jednoduššími jazykovými modely lokálně, o komplexnější dotazy se postará AI v cloudu. Díky spolupráci s OpenAI pak bude možné klást otázky a úkoly také ChatGPT. Zda bude Apple Intelligence podporovat češtinu zatím není jisté.

iOS 18: O poznání přizpůsobitelnější

Nová verze operačního systému iOS 18 přináší uživatelům řadu nových funkcí zaměřených na přizpůsobení uživatelského rozhraní a umělou inteligenci. Uživatelé mohou nyní konečně přesouvat ikonky aplikací kamkoliv na plochu, přizpůsobit rychlé zástupce na zamknuté obrazovce a přibyly také nové funkce pro Action Button. Aplikace Fotky prošla dosud největším přepracováním, umožňující automatické zobrazení knihoven fotek a šikovné nové sbírky.

Novinkou je také integrace Apple Intelligence, která přináší jazykové modely a pokročilé možnosti strojového učení. Siri po 13 letech nyní dokáže lépe a přirozeněji konverzovat s uživateli a spolupracovat s ostatními aplikacemi v systému. Zajímavé je např. automatické rozřazení e-mailů díky AI.

Obrázek: WWDC 2024: Apple Intelligence ve vašem telefonu, tabletu i počítači. Co umí vylepšená Siri a iOS 18?

Nová a lepší Siri? Uvidíme, jaká bude praxe. Ukázky vypadají nadějně. Foto: Se souhlasem Apple

Apple Vision Pro míří na další trhy

Headset Apple Vision Pro, představený loni, nyní expanduje na nové trhy. Od 28. června bude k dispozici v pevninské Číně, Hongkongu, Japonsku, Singapuru, Austrálii, Kanadě, Francii, Německu a Spojeném království. My máme zatím stále smůlu. Vision Pro také s novým updatem přinese nové funkce včetně vytváření prostorových fotografií, nových gest a rozšířených možností pro vývojáře.

AirPods zlepšují interakci se Siri

Aktualizace softwaru pro AirPods přináší nové způsoby interakce se Siri, možnost přijímat hovory a vylepšené herní funkce. Uživatelé AirPods Pro mohou nyní odpovídat na otázky Siri kývnutím nebo zavrtěním hlavy. Nové funkce také snižují latenci při hraní her a přidávají personalizovaný prostorový zvuk.

iPadOS 18 aneb když Apple oslní kalkulačkou

iPadOS 18 přináší dlouho očekávanou aplikaci Kalkulačka s funkcí Math Notes, nové nástroje pro psaní rukou v aplikaci Poznámky a nové možnosti přizpůsobení domovské obrazovky a ovládacího centra. S Apple Pencil stačí matematické úlohy napsat rukou a aplikace je sama vyřeší. Smart Script v aplikaci Poznámky pak pro změnu zlepšuje vzhled ručně psaného textu.

macOS Sequoia umí zrcadlit obrazovku iPhonu

macOS Sequoia, nejnovější verze operačního systému pro Macy, přináší nové funkce jako zrcadlení iPhonu, zásadní aktualizace Safari, novou aplikaci pro správu hesel a těšit se můžeme na nové hry včetně Assassin’s Creed Shadows a Frostpunk 2. Nové funkce umělé inteligence pak umožňují snadnější přístup k informacím a zvyšují produktivitu podobně jako na iOS.

Apple WWDC 2024 ukázala řadu zajímavých novinek, ale zároveň nepřišla s žádnou velkou senzací. Applu to ale stačí. Firma opět o něco lepšila kompatibilitu svého ekosystému zařízení a aplikací a víc nepotřebuje. Své zákazníky má jisté a díky spolupráci s OpenAI vyřešila svůj nejpalčivější problém.

Zdroj: Konference Apple WWDC 2024

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte