Astronomové s pomocí Webbova dalekohledu objevili exoplanetu HD 189733 b, která páchne jako zkažené vejce. Způsobují to vysoké koncentrace sirovodíku v atmosféře. Látka je důležitá pro různé formy života, ale vzhledem k podmínkám, jaké na planetě blízko Země panují, ho tam ale nemá smysl hledat.
Vědci ve skutečnosti HD 189733 b pozorují již delší dobu. Nachází se v souhvězdí Lištičky jen 64 světelných let od Země a jedná se o plynného obra. Stále toho však o exoplanetě příliš mnoho nevěděli. Až do příchodu Webbova teleskopu.
HD 189733 b je hrozivou planetou. Svou mateřskou hvězdu obíhá asi třicetkrát blíže než Merkur naše Slunce. Povrchová teplota tam dosahuje až 923 stupňů a vítr fouká rychlostí 800 kilometrů za hodinu, což je třicetkrát více než při hurikánu 5. kategorie.
Je jasné, že hledat tam život by bylo ztrátou času. Dalekohled v atmosféře nicméně zaznamenal stopy sirovodíku, toxického a vysoce hořlavého bezbarvého plynu, který se na Zemi uvolňuje z organických látek nebo sopek.
Tato látka páchne jako zkažené vejce, napsal server Live Science. V atmosféře rovněž astronomové zaznamenali oxid uhličitý, kyslík, vodu a těžké kovy. To však není podle studie publikované v čase Nature zajímavé jako právě sirovodík.
Vodítko pro hledání života
Sirovodík je důležitý pro některé formy života a jeho objev na HD 189733 b je odrazovým můstkem pro jeho nalezení na jiných světech. Tuto látku navíc vědci v minulosti mimo Sluneční soustavu zpozorovali jen zřídka.
Většinou se jednalo jen o minimální množství v mezihvězdném prostoru. Astrofyzik Guangwei Fu z Univerzity Johnse Hopkinse v Marylandu a současně hlavní autor studie vysvětlil, že jeho přítomnost je důležitá pro stavbu složitějších molekul.
Je rovněž klíčovým prvkem skoro pro všechny formy života na Zemi. Objev sirovodíku na HD 189733 b, na níž se horniny v důsledku extrémních teplot taví na magma, nám také může pomoci pochopit formování různých typů planet.
Vědci nyní plánují namířit Webbův teleskop, revoluční technologii ve výzkumu exoplanet, na světy podobné HD 189733 b, planetu klasifikovanou jako „horký Jupiter“. Chtějí tam hledat přítomnost sirovodíku.
Zdroje: Live Science, Nature