Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Starlink pro telefony. Lákavá představa satelitní komunikace přímo v mobilním telefonu získává reálné obrysy. Málokoho překvapí, že za technologickou vizí stojí vizionář Elon Musk. Pokud vše půjde podle plánu, dočkáme se globálního satelitního operátora již kolem roku 2025. Současný oligopol, jaký známe např. z ČR, pak bude mít velký problém. Nová služba totiž umožní mj. volání přes satelit s využitím 4G technologie. Nebude tak ani nutné měnit mobilní telefon za nový.

Společnost SpaceX plánuje v roce 2024 spustit satelitní telefonní službu Starlink Direct To Cell. Ta by měla umožnit mobilní textové zprávy, hlasové hovory a přenos dat prostřednictvím družic Starlink. Tato služba by mohla výrazně konkurovat stávajícím mobilním operátorům. A to nejen nabízenými službami, ale i cenově.

Starlink v současnosti provozuje síť více než 5000 satelitů, které obíhají ve výšce 550 km nad Zemí. To je mnohem blíže než družice jiných satelitních operátorů, což má své výhody i nevýhody – na pokrytí celé planety je zapotřebí mnohem početnější síť satelitů. Díky tisícům satelitů na oběžné dráze však dokáže Starlink poskytovat rychlé pokrytí i v odlehlých oblastech, kde není dostupný signál z pozemních vysílačů. V době spuštění pak navíc bude síť ještě o poznání početnější a navíc bude rozšířena o satelity 2. generace (V2) s většími anténami a výkonnějším hardwarem.

Obrázek: Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Oproti konkurenci má Starlink zásadní výhodu – své satelity si na oběžnou dráhu dokáže společnost vynést sama. Brzy se k nim připojíme i z běžných smartphonů bez nutnosti pořizovat speciální sadu. Foto: AI Dall-E

Satelitní internet na bázi 4G?

Služba Direct To Cell by měla fungovat přes stávající 4G sítě, takže ji půjde využít na většině chytrých telefonů bez nutnosti nákupu nového hardwaru. Zpočátku se plánuje spuštění textových zpráv, později přibudou hlasové služby a přenos dat. Cílem je poskytnout plnohodnotnou alternativu k pozemním operátorům.

Funkce Direct to Cell funguje se stávajícími LTE telefony všude tam, kde je vidět obloha. Nejsou nutné žádné změny hardwaru, firmwaru ani instalace speciálních aplikací, což umožňuje bezproblémový přístup k textovým zprávám, hlasu a datům,“ zmiňuje Starlink na svém webu. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, podle odborníků přímé komunikaci telefonu se satelitem doopravdy nic nebrání.

Pro mobilní operátory by Starlink mohl být silný konkurent. V oblasti pevného připojení k internetu Starlink konkuruje českým operátorům už nyní. Dokáže totiž pokrýt i odlehlé oblasti, kde není výstavba pozemní infrastruktury ekonomicky výhodná. Uživatelé by tak mohli přejít ke Starlinku a získat spolehlivé pokrytí bez ohledu na lokalitu. To by mohlo pro současný trh s mobilními službami znamenat obrovské změny. Z případných cenových válek by mohli těžit především koncoví zákazníci.

Starlink bude podle všeho kombinovat vícero obchodních modelů. Jedním z nich je naopak spolupráce se stávajícími operátory, kterým nabídne službu pro vykrývání oblastí bez signálu.

Obrázek: Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Schéma fungování sítě ve spolupráci s operátory. Foto: Se souhlasem SpaceX

Zda se SpaceX podaří službu spustit v plánovaném termínu, závisí především na vývoji rakety Starship. Ta má vynášet na oběžnou dráhu další družice Starlink, ale její testovací lety zatím neprobíhají podle plánu. Pokud se problémy s Starship vyřeší, má Starlink dobrou pozici konkurovat klasickým operátorům díky satelitnímu pokrytí.

Zdroj: Starlink

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jarin

„přímá komunikace telefonu se satelitem“.. to je ulet.. ja myslel, ze to ma byt satelit<->BTS<->telefon

Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?