Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Starlink pro telefony. Lákavá představa satelitní komunikace přímo v mobilním telefonu získává reálné obrysy. Málokoho překvapí, že za technologickou vizí stojí vizionář Elon Musk. Pokud vše půjde podle plánu, dočkáme se globálního satelitního operátora již kolem roku 2025. Současný oligopol, jaký známe např. z ČR, pak bude mít velký problém. Nová služba totiž umožní mj. volání přes satelit s využitím 4G technologie. Nebude tak ani nutné měnit mobilní telefon za nový.

Společnost SpaceX plánuje v roce 2024 spustit satelitní telefonní službu Starlink Direct To Cell. Ta by měla umožnit mobilní textové zprávy, hlasové hovory a přenos dat prostřednictvím družic Starlink. Tato služba by mohla výrazně konkurovat stávajícím mobilním operátorům. A to nejen nabízenými službami, ale i cenově.

Starlink v současnosti provozuje síť více než 5000 satelitů, které obíhají ve výšce 550 km nad Zemí. To je mnohem blíže než družice jiných satelitních operátorů, což má své výhody i nevýhody – na pokrytí celé planety je zapotřebí mnohem početnější síť satelitů. Díky tisícům satelitů na oběžné dráze však dokáže Starlink poskytovat rychlé pokrytí i v odlehlých oblastech, kde není dostupný signál z pozemních vysílačů. V době spuštění pak navíc bude síť ještě o poznání početnější a navíc bude rozšířena o satelity 2. generace (V2) s většími anténami a výkonnějším hardwarem.

Obrázek: Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Oproti konkurenci má Starlink zásadní výhodu – své satelity si na oběžnou dráhu dokáže společnost vynést sama. Brzy se k nim připojíme i z běžných smartphonů bez nutnosti pořizovat speciální sadu. Foto: AI Dall-E

Satelitní internet na bázi 4G?

Služba Direct To Cell by měla fungovat přes stávající 4G sítě, takže ji půjde využít na většině chytrých telefonů bez nutnosti nákupu nového hardwaru. Zpočátku se plánuje spuštění textových zpráv, později přibudou hlasové služby a přenos dat. Cílem je poskytnout plnohodnotnou alternativu k pozemním operátorům.

Funkce Direct to Cell funguje se stávajícími LTE telefony všude tam, kde je vidět obloha. Nejsou nutné žádné změny hardwaru, firmwaru ani instalace speciálních aplikací, což umožňuje bezproblémový přístup k textovým zprávám, hlasu a datům,“ zmiňuje Starlink na svém webu. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, podle odborníků přímé komunikaci telefonu se satelitem doopravdy nic nebrání.

Pro mobilní operátory by Starlink mohl být silný konkurent. V oblasti pevného připojení k internetu Starlink konkuruje českým operátorům už nyní. Dokáže totiž pokrýt i odlehlé oblasti, kde není výstavba pozemní infrastruktury ekonomicky výhodná. Uživatelé by tak mohli přejít ke Starlinku a získat spolehlivé pokrytí bez ohledu na lokalitu. To by mohlo pro současný trh s mobilními službami znamenat obrovské změny. Z případných cenových válek by mohli těžit především koncoví zákazníci.

Starlink bude podle všeho kombinovat vícero obchodních modelů. Jedním z nich je naopak spolupráce se stávajícími operátory, kterým nabídne službu pro vykrývání oblastí bez signálu.

Obrázek: Silná konkurence pro tradiční operátory: Musk spustí SMS i volání přes satelitní Starlink

Schéma fungování sítě ve spolupráci s operátory. Foto: Se souhlasem SpaceX

Zda se SpaceX podaří službu spustit v plánovaném termínu, závisí především na vývoji rakety Starship. Ta má vynášet na oběžnou dráhu další družice Starlink, ale její testovací lety zatím neprobíhají podle plánu. Pokud se problémy s Starship vyřeší, má Starlink dobrou pozici konkurovat klasickým operátorům díky satelitnímu pokrytí.

Zdroj: Starlink

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jarin

„přímá komunikace telefonu se satelitem“.. to je ulet.. ja myslel, ze to ma byt satelit<->BTS<->telefon

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu