Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

V květnu na Computexu Asus představil inovované notebooky ZenBook 14 s druhou generací tzv. ScreenPadu, což je vlastně dotykový displej umístěný tam, kde se běžně nachází touchpad. Ten jen nahrazuje a zároveň přináší další bonusy ve formě rychlých přepínačů, kalkulačky nebo třeba ovladače hudebního přehrávače.

Asus byl vždy odvážný co se týče zkoušení nových věcí, ať už je to dvouobrazovkový notebook Taichi z roku 2013 nebo s příchodem tzv. zařízení 2v1, tedy řadou Transformer. V posledních dvou letech se vrací s konceptem dvou displejů, ale v trochu jiném smyslu.

Konkrétně v případě notebooků ZenBook UX se jedná o použití dotykového IPS displeje s úhlopříčkou 5,65” a rozlišením 2160 × 1080 pixelů pokrytého příjemným skleněným povrchem. Ten v prvé řadě funguje jako klasický touchpad, ale zároveň ho můžete využít i k dalším úkonům, jako třeba psaní rukou, ovládání video a audio přehrávače, stylizování textu apod.

Asus ZenBook 14 UX434 je 14palcový notebook se sympatickými rozměry 31,9 × 19,9 × 1,69 cm a hmotností 1,26 kg. Tělo je kovové, jak je u řady ZenBook zvykem. Zajímavostí je otevírání displeje, které při maximálním úhlu otevření, který je 145°, nadzvedne zadní část notebook do úhlu 3° a měl by tak usnadnit psaní na klávesnici, která je jinak rovná.

V notebooku najdete ve všech případech 4jádrový procesor Intel a to buď v předchozí Core 8. generace (Whiskey Lake) nebo Core 10. generace (Comet Lake). Operační paměť může mít kapacitu 8 nebo 16 GB, pevný disk typu SSD připojený přes PCIe NVMe je v kapacitě od 256 GB do 1 TB. Nakonec je ještě součástí dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX250 s 2GB vlastní pamětí.

IPS displej s úhlopříčkou 14 palců má rozlišení 1920 × 1080 pixelů, což je celkem rozumné na tuto úhlopříčku. Displej má opravdu tenké rámečky, takže se celkově notebooky zmenšují. V rámečku se nachází infračervená 3D kamera, která umožňuje odemykání systému pomocí obličeje a technologie Windows Hello. Klávesnice je podsvícená a jediným neduhem je zapínací tlačítko v řadě kláves na pozici, kde běžně bývá klávesa Delete.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

V notebooku najdeme samozřejmě Bluetooth 5.0, WiFi 5 (což je nové značená standardů WiFi, tedy WiFi 5 = 802.11ac, nejnovější je pak WiFi 6), jeden velký konektor USB a druhý malý USB-C ve standardu USB 3.1 Gen 2, tedy s rychlostí přenosu až 10 Gb/s, dále ještě jedno velké USB starého standardu 2.0, velké HDMI (takže nejsou potřeba žádné redukce), kombinovaný audio konektor čtečka micro-SD karet a nakonec kulatá zdířka pro napájení. Zde je škoda, že Asus nevyužil USB-C, nicméně toto řešení bude pravděpodobně odolnější.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

Stejný notebook, 3 různé úhlopříčky

Modelová řada Asus ZenBook UX čítá celkem 3 úhlopříčky, z nichž nejmenší, 13palcová, je u nás zastoupena jen modelem k 30. výročí vzniku společnosti Asus. Model Asus ZenBook 13 UX334 Edition 30 tak najdete za 39 990 Kč. Ten je v bílé barvě a víko displeje je kožené. Zajímavý je také znak, který se velice podobá tomu, který používají ve Star Treku.

Obě větší úhlopříčky jsou levnější, i když s 15palcovou verzí v top výbavě se dostanete na vyšší částku. 14” model ZenBook 14 UX434 začíná na ceně 24 990 Kč, 15” ZenBook 15 UX534 po té na 34 990 korunách.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

Zdroj: Asus

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním