Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

V květnu na Computexu Asus představil inovované notebooky ZenBook 14 s druhou generací tzv. ScreenPadu, což je vlastně dotykový displej umístěný tam, kde se běžně nachází touchpad. Ten jen nahrazuje a zároveň přináší další bonusy ve formě rychlých přepínačů, kalkulačky nebo třeba ovladače hudebního přehrávače.

Asus byl vždy odvážný co se týče zkoušení nových věcí, ať už je to dvouobrazovkový notebook Taichi z roku 2013 nebo s příchodem tzv. zařízení 2v1, tedy řadou Transformer. V posledních dvou letech se vrací s konceptem dvou displejů, ale v trochu jiném smyslu.

Konkrétně v případě notebooků ZenBook UX se jedná o použití dotykového IPS displeje s úhlopříčkou 5,65” a rozlišením 2160 × 1080 pixelů pokrytého příjemným skleněným povrchem. Ten v prvé řadě funguje jako klasický touchpad, ale zároveň ho můžete využít i k dalším úkonům, jako třeba psaní rukou, ovládání video a audio přehrávače, stylizování textu apod.

Asus ZenBook 14 UX434 je 14palcový notebook se sympatickými rozměry 31,9 × 19,9 × 1,69 cm a hmotností 1,26 kg. Tělo je kovové, jak je u řady ZenBook zvykem. Zajímavostí je otevírání displeje, které při maximálním úhlu otevření, který je 145°, nadzvedne zadní část notebook do úhlu 3° a měl by tak usnadnit psaní na klávesnici, která je jinak rovná.

V notebooku najdete ve všech případech 4jádrový procesor Intel a to buď v předchozí Core 8. generace (Whiskey Lake) nebo Core 10. generace (Comet Lake). Operační paměť může mít kapacitu 8 nebo 16 GB, pevný disk typu SSD připojený přes PCIe NVMe je v kapacitě od 256 GB do 1 TB. Nakonec je ještě součástí dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX250 s 2GB vlastní pamětí.

IPS displej s úhlopříčkou 14 palců má rozlišení 1920 × 1080 pixelů, což je celkem rozumné na tuto úhlopříčku. Displej má opravdu tenké rámečky, takže se celkově notebooky zmenšují. V rámečku se nachází infračervená 3D kamera, která umožňuje odemykání systému pomocí obličeje a technologie Windows Hello. Klávesnice je podsvícená a jediným neduhem je zapínací tlačítko v řadě kláves na pozici, kde běžně bývá klávesa Delete.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

V notebooku najdeme samozřejmě Bluetooth 5.0, WiFi 5 (což je nové značená standardů WiFi, tedy WiFi 5 = 802.11ac, nejnovější je pak WiFi 6), jeden velký konektor USB a druhý malý USB-C ve standardu USB 3.1 Gen 2, tedy s rychlostí přenosu až 10 Gb/s, dále ještě jedno velké USB starého standardu 2.0, velké HDMI (takže nejsou potřeba žádné redukce), kombinovaný audio konektor čtečka micro-SD karet a nakonec kulatá zdířka pro napájení. Zde je škoda, že Asus nevyužil USB-C, nicméně toto řešení bude pravděpodobně odolnější.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

Stejný notebook, 3 různé úhlopříčky

Modelová řada Asus ZenBook UX čítá celkem 3 úhlopříčky, z nichž nejmenší, 13palcová, je u nás zastoupena jen modelem k 30. výročí vzniku společnosti Asus. Model Asus ZenBook 13 UX334 Edition 30 tak najdete za 39 990 Kč. Ten je v bílé barvě a víko displeje je kožené. Zajímavý je také znak, který se velice podobá tomu, který používají ve Star Treku.

Obě větší úhlopříčky jsou levnější, i když s 15palcovou verzí v top výbavě se dostanete na vyšší částku. 14” model ZenBook 14 UX434 začíná na ceně 24 990 Kč, 15” ZenBook 15 UX534 po té na 34 990 korunách.

Obrázek: Dotykový displej místo touchpadu? Na Asus ZenBook 14 může fungovat i jako druhý displej

Zdroj: Asus

Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu