Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

Huawei ve svých telefonech používá nadstavbu Androidu nazvanou EMUI. Světlo světa spatřila poprvé v roce 2012 ještě pod názvem Emotion UI. Postupem času se stalo toto rozhraní telefonů velmi oblíbené a bylo zjevné, že se výrobci inspirovali navzájem. Něco si Huawei půjčil od druhých, něco druzí od něj. Jak vypadá a co umí EMUI 12 v Huawei nova 9?

Dalším důležitým momentem se pro EMUI stala obchodní válka mezi USA a Čínou. Čínský výrobce musel reagovat a začal tak aktivně pracovat na svém ekosystému služeb. Vlastní obchod s aplikacemi, balíčky pro vývojáře či třeba chytré mapy byly jen začátek. Huawei totiž představil vlastní operační systém postavený na Androidu s názvem HarmonyOS. A právě EMUI se na mobilních zařízeních stalo pojítkem, které zůstalo – EMUI totiž najdeme i v HarmonyOS zařízeních.

Jak EMUI po téměř 10 letech vývoje vypadá a jaké funkce ve spojitosti s chytrými zařízeními nabízí? Na uživatelské rozhraní operačního systému jsme se podívali blíže při testování modelu chytrého telefonu nova 9.

EMUI 12 v sobě ukrývá řadu funkcí, které čistý Android v základu nenabízí. Jaké to jsou?

EMUI pomáhá s orientací v systému

Čeho si možná ani nevšimnete, ale má to logické odůvodnění, je navádění očí uživatele na správné místo v telefonu. Když např. otevřete kalendář, díky animaci si hned všimnete důležitých informací. To samé platí o menu a dalších položkách systému.

Multitasking a vícero oken aplikací zobrazených naráz

Okna se zapnutými aplikacemi a zobrazení vícero aplikaci naráz? Nemluvíme o počítači s Windows nebo macOS. EMUI dokáže zobrazit běžící aplikace v okně. Jak toho dosáhnout?

  1. Otevřete přehled aplikací spuštěných na pozadí.
  2. V horní části nad každou z aplikací klikněte na ikonu okna.
  3. Aplikace se otevře v okně, které můžete přesouvat po obrazovce a zmenšovat či zvětšovat podle libosti.

Pokud tedy chcete zároveň sledovat video na YouTube a chatovat na Twitteru, nic vám v tom nebrání. Okna lze zmenšovat a zvětšovat podle libosti a lze je také zobrazit pod sebou na polovině obrazovky. Takto připravených můžete mít několik oken naráz a z nabídky po pravé straně si je můžete opět kdykoliv otevřít.

Skenování dokumentů a převod na text

Jednou z méně známých funkcí, které v telefonech Huawei s novým EMUI najdete, je skener dokumentů. V praxi stačí otevřít aplikaci Poznámky, a vybrat skenování dokumentu fotoaparátem. Následně dojde k automatickému rozpoznání znaků (OCR) a převedení do textové podoby.

Huawei Share aneb sdílení obrazovky i dat

Důležitou součástí nadstavby operačního systému je funkce Huawei Share. Jak název napovídá, jde o snadné sdílení obsahu mezi Huawei zařízeními. Pokud tedy vlastníte tablet, nebo notebook Huawei, můžete přiložením obě zařízení spárovat a následně sdílet obsah obrazovky. Z notebooku tak můžete snadno ovládat chytrý telefon, tablet pak můžete snadno použít jako grafický tablet a snadno můžete sdílet i data.

Na notebooku vidíte jednotlivé aplikace z mobilního zařízení jakožto okna, která můžete snadno posouvat a ovládat je. Metodou drag and drop lze přesouvat soubory z jednoho do druhého a pokud jsou zařízení propojena, lze přijímat hovory z mobilu na PC.

Animace zamčené obrazovky

Jak známo, AMOLED displeje dokáží zobrazit čas a základní informace na zamčené obrazovce bez významného zvýšení spotřeby. Displej totiž nesvítí celý, ale světlo emitují jednotlivé pixely. Huawei od verze EMUI 11 nabízí u funkce Always On (Vždy na displeji) pohyblivé a animované obrázky vedle hodin na zamčené obrazovce. Vedle statické grafiky je tak zamčená obrazovka opět o něco zajímavější.

Obrázek: Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

V galerii živých motivů si můžete vybrat podle svého gusta. Např. animovaný astronaut se při pohybu na ploše telefonu otáčí ve volném prostoru a při zhasnutí displeje se může zobrazit i nad hodinami v rámci funkce „Vždy na displeji“.

Tyto animované motivy se mohou prolínat celým systémem a na výběr jich je spousta od oficiálních návrhářů i komunity.

Tmavý režim

Jak známo, tmavý režim u OLED a AMOLED displejů dokáže ušetřit baterii a prodloužit výdrž zařízení. Mnohým navíc vyhovuje o poznání více kvůli snížené únavě očí a lepšímu usínání.

Huawei do svých zařízení tmavý režim zakomponoval ještě před tím, než se stal součástí operačního systému Android. Tmavý režim je tak funkční ve všech systémových aplikacích a aplikacích výrobce.

Úzké propojení se službami

Huawei představil chytré vyhledávání Petal Search, vlastní zpravodajský feed, obchod s aplikacemi AppGallery a řadu dalších funkcí. EMUI je zabaluje do uživatelsky přívětivého balíčku, který se snadno používá a dobře vypadá.

Příprava na HarmonyOS

Jak padlo výše, rozhraní EMUI je jednotícím prvků u zařízení s Androidem a HarmonyOS. Uživatelé tak v budoucnu budou mít o poznání snadnější přechod na produkty s HarmonyOS.

Bleskové připojení hodinek i sluchátek

Nadstavba systému se navíc stará o další funkci, kterou je snadné propojení Huawei zařízení obecně. Jakmile totiž máte např. sluchátka značky a chcete je připojit k telefonu, nemusíte absolvovat proces v nastavení Bluetooth. Po zapnutí párování se nabídka připojení k telefonu či tabletu zobrazí na displeji zařízení včetně efektní animace ukazující připojované zařízení.

Obrázek: Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

Spárování se sluchátky výrobce je bleskové. Stačí zapnout párování a produkt včetně fotografie se objeví k párování na displeji telefonu. Na obrázku nova 9. Foto: inSmart.cz

Součástí EMUI je mnohem více funkcí a vychytávek, než se vejde do jednoho článku. Vyzkoušet je můžete např. v novém modelu Huawei nova 9, který přišel nedávno na český trh. Huawei velký návrat na trh s chytrými telefony dlouho posouval a novinka stihla dorazit právě včas před Vánoci.

Komerční sdělení

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W