Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

Huawei ve svých telefonech používá nadstavbu Androidu nazvanou EMUI. Světlo světa spatřila poprvé v roce 2012 ještě pod názvem Emotion UI. Postupem času se stalo toto rozhraní telefonů velmi oblíbené a bylo zjevné, že se výrobci inspirovali navzájem. Něco si Huawei půjčil od druhých, něco druzí od něj. Jak vypadá a co umí EMUI 12 v Huawei nova 9?

Dalším důležitým momentem se pro EMUI stala obchodní válka mezi USA a Čínou. Čínský výrobce musel reagovat a začal tak aktivně pracovat na svém ekosystému služeb. Vlastní obchod s aplikacemi, balíčky pro vývojáře či třeba chytré mapy byly jen začátek. Huawei totiž představil vlastní operační systém postavený na Androidu s názvem HarmonyOS. A právě EMUI se na mobilních zařízeních stalo pojítkem, které zůstalo – EMUI totiž najdeme i v HarmonyOS zařízeních.

Jak EMUI po téměř 10 letech vývoje vypadá a jaké funkce ve spojitosti s chytrými zařízeními nabízí? Na uživatelské rozhraní operačního systému jsme se podívali blíže při testování modelu chytrého telefonu nova 9.

EMUI 12 v sobě ukrývá řadu funkcí, které čistý Android v základu nenabízí. Jaké to jsou?

EMUI pomáhá s orientací v systému

Čeho si možná ani nevšimnete, ale má to logické odůvodnění, je navádění očí uživatele na správné místo v telefonu. Když např. otevřete kalendář, díky animaci si hned všimnete důležitých informací. To samé platí o menu a dalších položkách systému.

Multitasking a vícero oken aplikací zobrazených naráz

Okna se zapnutými aplikacemi a zobrazení vícero aplikaci naráz? Nemluvíme o počítači s Windows nebo macOS. EMUI dokáže zobrazit běžící aplikace v okně. Jak toho dosáhnout?

  1. Otevřete přehled aplikací spuštěných na pozadí.
  2. V horní části nad každou z aplikací klikněte na ikonu okna.
  3. Aplikace se otevře v okně, které můžete přesouvat po obrazovce a zmenšovat či zvětšovat podle libosti.

Pokud tedy chcete zároveň sledovat video na YouTube a chatovat na Twitteru, nic vám v tom nebrání. Okna lze zmenšovat a zvětšovat podle libosti a lze je také zobrazit pod sebou na polovině obrazovky. Takto připravených můžete mít několik oken naráz a z nabídky po pravé straně si je můžete opět kdykoliv otevřít.

Skenování dokumentů a převod na text

Jednou z méně známých funkcí, které v telefonech Huawei s novým EMUI najdete, je skener dokumentů. V praxi stačí otevřít aplikaci Poznámky, a vybrat skenování dokumentu fotoaparátem. Následně dojde k automatickému rozpoznání znaků (OCR) a převedení do textové podoby.

Huawei Share aneb sdílení obrazovky i dat

Důležitou součástí nadstavby operačního systému je funkce Huawei Share. Jak název napovídá, jde o snadné sdílení obsahu mezi Huawei zařízeními. Pokud tedy vlastníte tablet, nebo notebook Huawei, můžete přiložením obě zařízení spárovat a následně sdílet obsah obrazovky. Z notebooku tak můžete snadno ovládat chytrý telefon, tablet pak můžete snadno použít jako grafický tablet a snadno můžete sdílet i data.

Na notebooku vidíte jednotlivé aplikace z mobilního zařízení jakožto okna, která můžete snadno posouvat a ovládat je. Metodou drag and drop lze přesouvat soubory z jednoho do druhého a pokud jsou zařízení propojena, lze přijímat hovory z mobilu na PC.

Animace zamčené obrazovky

Jak známo, AMOLED displeje dokáží zobrazit čas a základní informace na zamčené obrazovce bez významného zvýšení spotřeby. Displej totiž nesvítí celý, ale světlo emitují jednotlivé pixely. Huawei od verze EMUI 11 nabízí u funkce Always On (Vždy na displeji) pohyblivé a animované obrázky vedle hodin na zamčené obrazovce. Vedle statické grafiky je tak zamčená obrazovka opět o něco zajímavější.

Obrázek: Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

V galerii živých motivů si můžete vybrat podle svého gusta. Např. animovaný astronaut se při pohybu na ploše telefonu otáčí ve volném prostoru a při zhasnutí displeje se může zobrazit i nad hodinami v rámci funkce „Vždy na displeji“.

Tyto animované motivy se mohou prolínat celým systémem a na výběr jich je spousta od oficiálních návrhářů i komunity.

Tmavý režim

Jak známo, tmavý režim u OLED a AMOLED displejů dokáže ušetřit baterii a prodloužit výdrž zařízení. Mnohým navíc vyhovuje o poznání více kvůli snížené únavě očí a lepšímu usínání.

Huawei do svých zařízení tmavý režim zakomponoval ještě před tím, než se stal součástí operačního systému Android. Tmavý režim je tak funkční ve všech systémových aplikacích a aplikacích výrobce.

Úzké propojení se službami

Huawei představil chytré vyhledávání Petal Search, vlastní zpravodajský feed, obchod s aplikacemi AppGallery a řadu dalších funkcí. EMUI je zabaluje do uživatelsky přívětivého balíčku, který se snadno používá a dobře vypadá.

Příprava na HarmonyOS

Jak padlo výše, rozhraní EMUI je jednotícím prvků u zařízení s Androidem a HarmonyOS. Uživatelé tak v budoucnu budou mít o poznání snadnější přechod na produkty s HarmonyOS.

Bleskové připojení hodinek i sluchátek

Nadstavba systému se navíc stará o další funkci, kterou je snadné propojení Huawei zařízení obecně. Jakmile totiž máte např. sluchátka značky a chcete je připojit k telefonu, nemusíte absolvovat proces v nastavení Bluetooth. Po zapnutí párování se nabídka připojení k telefonu či tabletu zobrazí na displeji zařízení včetně efektní animace ukazující připojované zařízení.

Obrázek: Jak Huawei vylepšil Android díky uživatelskému rozhraní EMUI?

Spárování se sluchátky výrobce je bleskové. Stačí zapnout párování a produkt včetně fotografie se objeví k párování na displeji telefonu. Na obrázku nova 9. Foto: inSmart.cz

Součástí EMUI je mnohem více funkcí a vychytávek, než se vejde do jednoho článku. Vyzkoušet je můžete např. v novém modelu Huawei nova 9, který přišel nedávno na český trh. Huawei velký návrat na trh s chytrými telefony dlouho posouval a novinka stihla dorazit právě včas před Vánoci.

Komerční sdělení

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?