Výrobce počítačových produktů typu klávesnic, myší či sluchátek primárně určených pro hráče, Razer, se rozhodl přispět svojí troškou do boje proti koronaviru – i když, pravda, poněkud netradičním způsobem.
Do Singapuru přidá 1. června 20 výdejních automatů, které budou obsahovat pouze roušky. Razer má ve městě centrálu. Už od minulého měsíce zde Razer roušky sám vyrábí, už jich dodal přes milion kusů, a to do celého světa.
Výdejní automaty na roušky mají obyvatelům Singapuru sloužit k rychlému získání nových roušek, zdarma chce Razer darovat do automatů přes 5 milionů kusů.
Charita nebo získání nových zákazníků?
Reakce Singapuru na Covid-19 byla zprvu dobrá, ovšem vlivem velkého množství pracovníků cestujících běžně mimo zemi došlo k výraznému zvýšení počtu případů nemoci. Singapur je jednou ze zemí, které zavedly nošení roušek povinně, stejně jako ČR. Singapuřanům ovšem vláda roušky vydává, další možností je právě například tato chystaná služba Razeru.
Automaty na roušky se vyskytují i v ČR v mnoha velkých městech i mimo ně; první se objevily v Brně, poté ve městech Ostravě či Praze. U nás ovšem roušky prodávají za peníze a vláda nikomu nic nikdy nedala.
Automaty sloužící na jiné věci než kávu či potraviny jsou stále častějším jevem, postupně se šíří i u nás. Ve školách lze najít automaty na různé školní potřeby nebo elektronické nezbytnosti (obzvláště nabíječky či kabely), vyskytují se také sporadicky v obchodních centrech a podobně. V zemích typu Španělsko jsou pak automaty na elektroniku velmi běžné třeba na velkých nádražích, kde nabízí třeba sluchátka.
To, že se Razer rozhodl takto výrazně přispět ve výrobě roušek, je docela překvapující. O jeho produkty je nyní, v době, kdy spousta lidí zasedla dlouhodobě k počítačům, zájem, a nahrazovat tak svůj byznys nijak nemusí. Pozitivní image má ale též svoji hodnotu, a to takovou, že se investice do ní obvykle vyplatí. To ale není jediný důvod, úplně bez omezení totiž nepůjde automat využít.
Razer bude vyžadovat verifikaci skrze aplikaci Razer Pay, finanční službu na podobném principu jako Google Pay. Po verifikaci účtu (s níž bude pravděpodobně souviset zadání čísla kreditní karty, přinejmenším určitě sken lokální obdoby občanského průkazu) teprve zájemci obdrží kupon na roušku zdarma. A nějakých 5 milionů nových uživatelů, s čímž Razer v podstatě počítá, to už se hodí každé firmě.
CEO firmy Min-Liang Tan na Facebooku krok bránil tím, že potřebují, aby se masky dostaly ke všem, a nestalo se, že by si třeba jeden člověk vybral pro sebe celý automat (a pak masky kupříkladu přeprodával).