Osud naší planety je víceméně daný. Za několik miliard let se slunce naší soustavy přetvoří v rudého obra a zničí ji. Co však bude potom?
Zatímco smrt větších hvězd končí supernovou, tedy masivní explozí, menší hvězdy umírají spíše „tiše a v klidu“. Středně velké hvězdy – jako je třeba naše Slunce – se postupně zbaví svých vnějších vrstev, načež zůstává jen malé husté jádro.
Tomuto jádru se říká bílý trpaslík, který zůstává aktivní po několik miliard let. Dlouho poté, co vyhasnou všechny hvězdy velikostně podobné Slunci, bude vesmír plný takových vesmírných objektů. Bílí trpaslíci se ve vzdálené budoucnosti budou moci stát naším posledním zdrojem světla a energie ve zmírajícím vesmíru, vysvětlují odborníci.
Bílý trpaslík se zformuje, když zemře hvězda, jejíž ostatky nejsou dostatečně hmotné na to, aby z nich mohla vzniknout neutronová hvězda či černá díra. Místo toho se přetvoří v malý, hustý kulovitý objekt, jenž silně září díky své vysoké teplotě.
Bílým trpaslíkům bude trvat miliardy let, než se ochladí a postupně vyhasnou. Do té doby budou pozůstatky hvězdy poskytovat tepelnou a světelnou energii pro všechen život v okolí.
Pokud se lidstvo dožije oné daleké budoucnosti, bude se soustřeďovat právě kolem těchto „žhavých kuliček“. Právě jejich okolí bude nejspíš tím jediným obyvatelným místem v celém vesmíru. Své „poslední dny“ lidská rasa stráví na těchto světech, čekajíc na okamžik, kdy všechna světla vesmíru pohasnou.